Kniha „Udělej si ráj“ tvrdí, že Češi si často nevyzvedávají urny se svými pozůstalými. Dokonce prý lžeme o tom, že byl pohřeb. Co nás k tomu vede?

urn

Mé dětství je protknuto linií smrti. Zemřel mi tatínek, babička, pradědeček i prababička. Nedělní návštěvy hřbitova a v létě i v týdnu nošená čerstvá kytka byly samozřejmým rituálem. Představa, že bych se nepostaral o své mrtvé předky, mi kroutí i prsty u nohou. Svědomí by mne hryzalo a nedalo by mi spát.

A proto mne při četbě knihy Mariusze Szcygiela „Udělej si ráj“ mrazilo. Možná ji znáte, ale pro ty, co tuhle knihu nečetly, jen malé shrnutí. Mariusz Szcygiel je polský spisovatel a, jak sám říká, čechofil. Píše pro Poláky knihy o Češích. Z polského pohledu. A jeho pohled zvenčí je nadmíru zajímavý. Spoustu věcí, které nám přijdou zcela normální, nechápe. Ale nekritizuje, snaží se porozumět a dávat si věci do souvislostí.

Jak knihu „Gottland“, tak „Udělej si ráj“ doporučuji všem k přečtení. Ode mne by měly obě pět hvězdiček z pěti. Ale zpět k tématu.

V knize „Udělej si ráj“ se dočtete, že v době, kdy Mariusz knihu psal, leželo v Ústeckém krematoriu přes 300 nevyzvednutých uren. Nejstarší 18 let stará. Že v Česku zůstává nevyzvednutá každá třetí urna.

Že před rokem 1989 měl téměř každý člověk pohřeb. To znamená parte s datem pohřbu, smutnící pozůstalé, na vesnicích často průvod s rakví, ve městech častěji krematorium, žeh. Nad rakví mluvili řečníci a hrála hudba. Lidé se s nebožtíkem rozloučili.
Po změně režimu se to změnilo. Čím dál více lidí odchází ze života bez posledního rozloučení. Člověk umře a konec. Už není. Zůstává ve vzpomínkách, ale na poslední cestu ho nevyprovodíme.

Já ani Marisusz Sczygiel jsme o žádném dalším národě, který by takhle přistupoval k nebožtíkům, neslyšeli.

Čím to je? Vím, možná vás první napadne – peníze. Pohřeb je drahá věc, stojí někdy i desítky tisíc korun. Nejlevnější se pod 10 tisíc nedostanou. Ale opravdu mnoha z nás nestojí naši předci ani za měsíční plat?

Je to o tom, že nevěříme v Boha všemohoucího, a tak není, kam tělo a duši vyprovázet? Vznikla a vyrostla tělesná schránka z uhlíku, vodíku a kyslíku a dalších 44 prvků a zase se rozpadne jako stará matrace, tak jakýpak s tím dělat štráchy? Důležitější je rozloučit se vnitřně než dávat na odiv smutek a to, že jsem měl toho člověka rád navenek?

Nebudu na tuto otázku odpovídat. Myslím, že to každý máme individuálně nastaveno jinak. Ale národ je často definován mimo jiné i jako společenství lidí se stejnou kulturou. Proč tedy Češi mají přístup ke smrti jiný než ostatní národy?

Napište mi to do e-mailu.

redakce@zena-in.cz

Reklama