„Mám za sebou prohlídky u gynekologa a manžel byl na spermiogramu a všechno nám vyšlo dobře. Moje lékařka u mě nepřišla na žádný zádrhel, proč nemůžeme počít. Rozhodli jsme se proto, že ještě nevyhledáme specializovanou reprodukční kliniku, ale prostě tomu dáme čas. I když přiznávám, že už jsem z toho docela nešťastná,“ vypráví Kamila.  

preg.jpg
Foto: Shutterstock

Manželé ovšem prožili ne příliš dlouho trvající pocit štěstí. Menstruace, kterou má jindy přesnou jako hodiny, se jí před nedávnem zpozdila. Proto si hned první den po zpoždění dělala s radostným očekáváním těhotenský test. Když na něm uviděla druhou slabou čárku, nemohla být šťastnější a hned ten den radostnou zprávu oznámila manželovi.

„Byl taky naprosto nadšený. Druhý den jsem si udělala další test a opět vyšla i druhá čárka. Sice zase slabá, ale byla tam. Volala jsem své gynekoložce, ale ta mi řekla, že má cenu, aby mě objednala až tak na sedmý týden těhotenství, kdy už by mělo být vidět srdíčko. To mě trochu zaskočilo, ale co se dalo dělat. Alespoň jsem si tedy každý druhý den dělala další test a čárku pozorovala. Nejdříve byla trochu silnější, ale pak se skoro úplně vytratila. Myslela jsem si, že je to nějaká hra hormonů nebo vadný test, ale deset dnů po zpoždění se dostavilo krvácení. Hned jsem se objednala k lékařce a ta mi sdělila, že jsem prodělala biochemické těhotenství. Nevěděla jsem, že něco takového vůbec existuje a bylo mi to strašně líto. Tolik jsem se na miminko těšila,“ svěřuje se Kamila.

Takzvané biochemické těhotenství není nijak ojedinělým jevem. Zklamání, které s sebou přináší, zažívají velmi často ženy, které až příliš brzy sahají po těhotenském testu. Při biochemickém těhotenství sice dojde k oplodnění vajíčka a začne se vylučovat hormon hCG, který na testech ukazuje dvě čárky, ale nedlouho potom se přestane těhotenství vyvíjet. Obvykle zaniká do pátého týdne a vajíčko je vypuzeno z těla ven. Jeho jediným důkazem je potom pozitivní těhotenský test.

Těhotenství nejčastěji končí kvůli vážné vrozené abnormalitě. Zpočátku lze za biochemické považovat každé těhotenství, klinickým se stává až ve chvíli, kdy lékař na ultrazvuku potvrdí srdeční tep. Konec biochemického těhotenství není z lékařského hlediska považovaný za potrat. Ženy, které si po pár denním zpoždění nedělají těhotenský test, na něj ani nepřijdou. Pouze se u nich menstruace dostaví o něco později než obvykle. Tělo se s menstruací vyčistí, a proto se ženy mohou klidně o miminko znovu snažit okamžitě. Odhaduje se, že alespoň jednou prožije biochemické těhotenství 30 až 50 % žen. 

„Dřív nebyly těhotenské testy tak běžné, takže ženy se alespoň ušetřily zbytečného zklamání. U příštího zpoždění už rozhodně do lékárny pro test nepoběžím a nějakou chvíli počkám,“ říká Kamila.

Zdroje: respondentka Kamila, Texas Fertility Center, IVFMD

Čtěte také: