serikŠeřík. Najdete ho snad v každé zahrádce. Symbolizuje příchod jara. Stal se také symbolem konce války.

Šeřík patří mezi oblíbené okrasné dřeviny. Vyhledávány jsou především vonné kultivary šeříku obecného (Syringa vulgaris). Stále častěji se však stává, že šeřík nekvete. Příčin je hned několik.

  • V letech, kdy hodně prší, mohou bakterie Pseudomonas syringae vyvolat onemocnění označované bakteriální květní spála a nekróza šeříku. Na mladých výhonech se objevují čárkovité skvrny, které se postupně zvětšují a černají. Později rostlinné pletivo zahnívá a výhony se lámou. Navíc se objevují na listech hnědé až černé, jakoby mastné skvrny. V současné době nejsou k dispozici přípravky na ochranu proti bakterióze. Proto si při nákupu nových keříku vyžádejte informace o jeho odolnosti. Jedinou pomocí je keře šeříku prosvětlit a napadené výhony odstřihnout.
  • Fytoftorové vadnutí a odumírání šeříku je způsobeno houbami (Phytophthora spp.), které potlačují vývoj pupenů – napadené pupeny vadnou a odumírají. Často je napaden vrcholový pár pupenů, případně právě rašící květy hnědnou a odumírají. Listy a výhony zakrní, větve hnědnou a zasychají. Proti této houbě existují chemické postřiky.
  • Housenka vzpřímenky šeříkové vyžírají v listech chodbičky.  Listy hnědnou a stáčejí se.  Jakmile škůdce objevíte, napadené výhony odstřihněte. 

Kvete už u vás šeřík?