Jak vznikl slavný Zaklínač? Na počátku bylo několik povídek
Víte, jak knihy Zaklínač vznikly? Na úplném počátku byly krátké povídky, jež vycházely v polském fantasy časopise. Následně byly vydány sbírky povídek a až poté byl vydán první román, na který postupně navazovaly další a další. Abyste si čtení knih o Geraltovi z Rivie, jemuž se přezdívá také Bílý vlk či Řezník z Blavikenu, vychutnali opravdu naplno, začtěte se nejprve do sbírky povídek Poslední přání a Meč osudu.

6489ad7012414obrazek.png
Zdroj obrázku: K Abrahams/peopleimages.com / stock.adobe.com

Jednotlivé díly ságy Zaklínač
Následně pokračujte čtením románů, kterých je celkem pět a měly by se číst v následujícím pořadí:

  1. Krev elfů
  2. Čas opovržení
  3. Křest ohněm
  4. Věž vlaštovky
  5. Paní jezera

Prequel Bouřková sezóna
V roce 2014 vyšla v Česku kniha Bouřková sezóna, jež potěšila každého fanouška ságy o Zaklínači. Jedná se totiž o prequel, jenž čtenáře opět zavede zpět k nejznámější postavě, kterou Andrzej Sapkowski kdy stvořil. Děj je zasazen do období prvních povídek Poslední přání a Geralt je přesně takový, jak jej všichni známe.

Je zavalený bojem s magickými nestvůrami a jeho posláním je chránit obyčejné lidi. Jenomže pak přijde o své drahocenné meče, skončí ve vězení a aby toho nebylo málo, přichází bouřková sezóna. Přestože se jedná o prequel, můžete si přečtení tohoto románu nechat skutečně až na úplný závěr, protože tak si čtení o Geraltových útrapách lépe vychutnáte, neboť ho již budete dobře znát.

Proč se začíst do Zaklínače?
Nepatříte k fanouškům sci-fi a fantasy žánru, ale seriálové zpracování stanice Netflix vás natolik zaujalo, že přemýšlíte nad čtením knižní předlohy? Pokud jste na vážkách, přinášíme vám další důvody, proč se do čtení Zaklínače rozhodně pustit.

Kniha vás rozesměje a zlepší vám náladu
Typickým znakem knih o Geraltovi je smysl pro humor. Při čtení se tak často od srdce zasmějete a určitě se vám budou líbit i ironické poznámky.

Svět Zaklínače není černobílý
Ve spoustě fantasy a sci-fi děl se často setkáte s tím, že některé postavy jsou vyloženě kladné, zatímco jiné záporné. Ovšem ve světě Andrzeje Sapkowski existují i všechny odstíny šedé. Většina postav tak není vyloženě kladná či záporná, ale spíše reálná.

Stejně jako ve skutečném světě neexistují pouze dobří a zlí lidé, i v tomto fantazijním světě narazíte na spektrum komplexních postav, což celému příběhu dodává na uvěřitelnosti. I přesto, že v něm vystupují nadpřirozené bytosti. Ne nadarmo se Sapkowski řadí k vůbec nejlepším autorům fantasy.

Skvělé čtení před spaním
Kromě smyslu pro humor a reálného vykreslení postav, nabízí autorův svět také celou řadu narážek na moderní kulturu. Co jiného si přát od čtení před spaním, než vtipné narážky, trochu té ironie a přemýšlení nad odkazy na moderní svět? Mimochodem, čtení před spaním je vhodné nejenom pro děti, ale i pro dospělé. Vypněte televizi, notebooky a mobilní telefony a před ulehnutím do postele si raději dopřejte několik stránek v aktuálně rozečtené knize. Bude se vám lépe usínat a váš spánek bude kvalitnější.

Seznamte se blíže s charismatickým a neohroženým Geraltem z Rivie a vydejte se s ním na dlouhou a dobrodružnou cestu. Uvidíte, že se do knih brzy začtete a příjemně vás překvapí.

Reklama