Jen málo věcí dokáže spolehlivě snížit sebevědomí jako propocené tričko. Přemýšlíte, jak zakrýt skvrny od potu v podpaží? Zkuste tomuto problému předcházet a zůstat svěží celý den. 

Vylučování potu představuje přirozený fyziologický děj, který má pro lidský organismus značný význam. Tento fakt pravděpodobně nikdo nepopírá. Viditelně propocené oblečení a pach, který potícího se člověka obvykle provází, patří k nepříliš populárním společenským jevům. Nejvíce se potíme, když je nám teplo, při tělesných aktivitách a přemíře stresu.

Rexona

Proč má pot tak nepříjemný odér?

Potní žlázy, tj. žlázy produkující pot, jsou umístěny ve spodních vrstvách kůže, přičemž k jejímu povrchu se pot dostává prostřednictvím pórů. Rozeznáváme dva typy potních žláz: apokrinní a ekrinní. Zatímco sekret ekrinních žláz (většina povrchu těla) je složen převážně z vody a nikdy nezapáchá, sekret žláz apokrinních (podpaží, třísla…) obsahuje kromě vody i další složky, jako jsou bílkoviny a tuky. Díky jejich obsahu je sekret apokrinních žláz ideální živnou půdou pro bakterie, které se běžně na pokožce vyskytují. Bakterie přítomné bílkoviny a tuky rozkládají a vznikají tak rozkladné produkty, které způsobují zápach.

Denně člověk vypotí maximálně 10 litrů potu, ale to jen v případě velké fyzické zátěže. Přirozené je vypotit za celý den asi 0,5–1 litru potu, přičemž v podpaží jde o pouhou 1 kávovou lžičku potu – tedy o zhruba 0,006 litru. V podpaží se drží větší teplo a vlhko a pot se odtud hůře odpařuje. I když jde v objemu pocení celého těla jen o 1 %, tak v podpaží vzniká více potravy pro bakterie, kterých se zde nachází až 150 druhů.

Jak můžeme získat kontrolu nad potem a pachem z podpaží?

  • preferovat přírodní materiály v oblečení
  • dbát na pravidelnou a dostatečnou hygienu
  • konzumovat lehkou stravu
  • minimum česneku a cibule
  • vyvarovat se stresu
  • používat antiperspiranty
  • při nadměrném pocení je možnost řešit problém aplikací botulotoxinu, který účinkuje až rok a v zásadních otázkách může přijít na řadu i chirurgické odstranění potních žláz, kde je účinek již trvalý

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Abychom pocení předešli, máme na výběr deodoranty nebo antiperspiranty. A že mezi nimi nevidíte rozdíl? Ale on tady je, a to zásadní! Deodoranty bojují proti zápachu, antiperspiranty navíc proti vlhkosti. Deodorant se skládá z alkoholu a parfému a snižuje míru zápachu. Obsažený alkohol působí jako antibakteriální složka, která omezuje růst bakterií, ale zároveň je velmi nevhodný pro citlivou pokožku – například po holení. Parfém, který je v deodorantu obsažen, plní funkci maskování zápachu. Deodorant tudíž neredukuje množství potu, ale pot není cítit.

Antiperspirant se skládá ze solí hliníku případně zirkonu a parfému a snižuje množství potu, čímž se omezuje produkce „potravy“ pro bakterie a tím i míra zápachu. Parfém obsažený v antiperspirantu tak plní stejnou funkci jako u deodorantu. Aktivní látky v antiperspirantu se rozpouští v potu a vytváří gelovitou vrstvu, která se chemicky naváže na pokožku a tím zabraňuje  pocení. Tato gelová vrstva není trvalá a uvolňuje se přirozeným procesem.

Antiperspirant ve spreji

Nejčastěji používaný typ antiperspirantu je sprej, jehož výhodou je, že po jeho aplikaci je pokožka v podpaží suchá. Před samotným použitím antiperspirantu ve spreji nesmíte zapomenout lahvičku důkladně protřepat, jinak se neuvolní aktivní látka, která zabraňuje pocení. Na rozdíl od tuhých a kuličkových antiperspirantů má sprej mikrobiologickou stabilitu – nemnoží se v něm bakterie, jelikož se pokožky nedotýká tak jako kuličkový nebo tuhý antiperspirant a nezůstávají na něm zbytky naší tkáně.

Rexona

Na základě veškerých poznatků o ženách, vyvinula Rexona technologii MotionsenseTM. Tato technologie obsahuje mikrokapsle, ve kterých je parfém a které při pohybu a tření praskají a parfém uvolňují. Parfém je tak uvolňován průběžně během celého dne a žena má tak jistotu, že je dokonale chráněna po celý den, protože vůni cítí při každém pohybu namísto vlhkosti.

Snad každá z nás ráno vybírá oblečení a boty podle denního plánu – „Přeci si nevezmu podpatky, když mám dvě schůzky, na které musím metrem?“ nebo „Tyhle šaty se moc mačkají, když se zapotím a to mě dneska v práci čeká tolik stresu.“ V takových situacích pomůže Rexona, kterou si nezapomínejte dát do kabelky pro krizové situace.

Rexona

Pár perliček z výzkumů Rexony – Jak často a kde se ženy nejvíce pohybují (a poté potí):

Věděli jste, že

…ženy se nejvíce pohybují v hlavních městech a to nejvíce v Marseille a Paříži?

…nejtypičtější víkendový pohyb pro ženy v Evropě je shopping a až na druhém místě je to procházka či venčení psa?

…více pohybu uděláme během jara a léta, v druhé polovině roku je pohyb až o 50 % nižší?

…ženy jsou o víkendech lenivé? V týdnu se pohybují při cestách z/do práce, nakupování, sportování a o víkendu je hlavní lenošení.

…ženy mají rády nakupování, sex, tanec a odpočinek a velmi nerady mají domácí práce a cesty z/do práce.

…Španělky a Nizozemky jsou více na sex, než Francouzky a Belgičanky, které raději cestují

…polovina českých žen by chtěla mít větší sebevědomí