Nerozumí vám váš manžel nebo přítel? Chová se, jako by mu na vás nezáleželo? Nedává téměř najevo své city? Špatně se vám s ním komunikuje? V sexu je poměrně věcný, nepříliš vynalézavý, zaměřený především na sebe? Má sice zajímavé koníčky, ale věnuje se jim bez ohledu na vás a rodinu?

Odpovídáte-li na většinu těchto otázek ano, máte zřejmě doma schizoida. Ne, nebojte se, nejde o nový druh nepřejícího domácího skřítka, ani o tajného agenta v duchu da Vinciho kódu, ba ani choroba to vlastně není. I když... Schizoid je zkrátka muž. Muž, který je povětšinou v důsledku svého vývoje v ranném dětství nadměrně soustředěn sám na sebe, postrádá empatii, v sociálních vztazích se chová jako slon v porcelánu a když se ho zeptáte, jestli vás má rád, odpoví, že jinak by s vámi přece nežil. Takže je "redundantní" informací vám to pořád opakovat. Zkrátka neřekne vám to, i kdybyste to z něj páčidlem páčila.

Schizoid přitom může být poměrně inteligentní, někdy dokonce až geniální, má často sžíravý smysl pro humor, který je fascinující až do okamžiku, než ho začne používat proti vám, v oboru, který ho zajímá, patří bezpochyby k odborníkům, pokud pije alkohol, tak obvykle spíše střídmě a nemá tendenci podvádět vás s jinými ženami. Ve spoustě dalších rysů se už od sebe jednotliví schizoidi mohou lišit. Pohybují se v širokém spektru od zapšklých podivínů až po nadšené odborníky a vůdčí osobnosti zájmových skupin. Protože schizoid, když mu o něco jde, dovede být až překvapivě komunikativní a k cíli se řítí bez ohledu na překážky i na mrtvoly.

Ovšem přes mnohá pozitiva (neslyšela jste už někdy "holka, toho se drž, takovýho chlapa už nepotkáš"?) je život se schizoidem těžký, ne-li nemožný. Obzvláště jste-li citlivá, emotivně založená žena, která potřebuje, aby jí její partner občas projevil podporu a pochopení - a právě takové si schizoidy vybírají poměrně často, protože z počátku je okouzlí jejich výrazně "mužské" vlastnosti - ona pevnost povahy, která bývá imponující.

Pro všechny takto postižené - tedy pro všechny, které žijí se schizoidem, je určena kniha známého manželského poradce a psychologa Tomáše Nováka Proč se mnou nemluvíš?! Aneb máte doma schizoida? Autor se v ní věnuje nejenom popisům, identifikaci a typologizaci schizoidů - jako jednoho z nejznámějších uvádí prince Charlese - ale především doporučením, jak s takovými muži žít- jak být asertivní a uchovat si svůj vnitřní klid, jak změnit své prožívání a vnímání situace, protože u schizoidů víc než u kohokoliv jiného platí, že "starého psa novým kouskům nenaučíš". Zkrátka jak dopadnout spíše jako Kamila než jako lady Diana.

Na závěr knihy si můžete vyzkoušet několik testů, které vám pomůžou pochopit, jaká jste vy sama osobnost a jak reagujete. Kniha je samozřejmě určena nejen ženám, žijícím se schizoidem, ale i mužům, kteří potkali schizoidní ženu, ačkoli těch je mnohem méně, a v neposlední řadě i schizoidům samotným, protože jejich obvykle analytická inteligence jim může pomoct pochopit, kde ve svém chování dělají chybu.

A na závěr snad už jen několik "asertivních" rad z dílny Tomáše Nováka:
 - Máte právo sami posuzovat své chování, myšlenky a emoce a nést za ně i za jejich důsledky sama zodpovědnost.
 - Máte právo dělat nelogická rozhodnutí.
 - Máte právo říct je mi to jedno.
 - A samozřejmě, máte právo koupit si a přečíst tuto knihu.

Tomáš Novák - proč se mnou nemluvíš?! Aneb máte doma schizoida? Vydavatelství Era, Brno 2002

Další informace o této knize i podobných titulech získáte na těchto stránkách.

Reklama