Nejzajímavější výsledky průzkumu Jak se Češi (ne)starají o své zdraví (shrnutí):

shutterstock-447802150.jpg

  • Zdraví

V oblasti zdraví ukázal zmíněný průzkum, že 55 % lidí se nijak nesnaží monitorovat svůj zdravotní stav (např. formou měření tlaku apod.). Celých 51 % lidí neřeší zdravotní nezávadnost svého pracovního místa, například tvar a výšku židle. 26 % lidí kouří, z toho zhruba polovina s tím v dohledné době neplánuje přestat. Odnaučených kuřáků je 22 % populace (v kategorii nad 65 let je to třetina). Elektronické cigarety kouří přibližně každý čtvrtý kuřák. Přes tato zjištění mají paradoxně silnou pozici vitamíny a minerály. Jsou nejužívanějšími doplňky stravy: alespoň v sezóně je bere 79 %respondentů. Denně nebo téměř denně pak 18 %.

  • Výživa

5bed50deace6ashutterstock-308970515.jpg

24 % lidí preferuje podle výsledků průzkumu slazené nápoje. 21 % mužů a 11 % žen pravidelně holduje alkoholu. 27 % lidí při nákupech vůbec neřeší, zda jsou dané potraviny zdravé. 48 % lidí nijak neomezuje solení a 10 % jí denně sladkosti. Složení potravin výrazně více sledují mladší respondenti než lidé starší než 65 let. Tyto hodnoty týkající se stravování vyšly většinou ještě mnohem hůře u samotných mužů, ženy průměr vylepšují.

  • Pohyb

shutterstock-291041570.jpg

Ani v oblasti pohybu a cvičení nevyhlížejí výsledky průzkumu nijak optimisticky. 26 % lidí prohlásilo, že chodí minimálně pěšky. Denně sportují pouze 4 % lidí, několikrát týdně 21 %. V této oblasti jsou na tom mimochodem oproti stravování hůře ženy než muži.

Čím jsou lidé starší a čím více váží, tím méně sportují, i když by to mnohem více potřebovali. Zajímavé je také podívat se na podíl lidí se sedavým zaměstnáním. Mezi muži jich v práci převážně sedí 43 %, mezi ženami 40 %. Převážně v pohybu je 20 % mužů a 17 % žen. Mezi převážně sedícími je o něco vyšší podíl lidí s lehčí obezitou, víc ji však zjevně ovlivňují jiné faktory: kromě stravování a míry pohybu ve volném čase je to zejména věk.

  • Stres, odpočinek, spánek

shutterstock-417115363.jpg

Průzkum ukázal, že 33 % lidí nedostatečně spí. Prakticky každodenní problémy se spaním má 9 % lidí. Každý den spí dobře jen 28 % lidí, o něco více je jich mezi muži. V pracovních dnech lidé spí v průměru 6,8 hodiny, o víkendech 7,7 hodiny.
82 % lidí se pravidelně cítí ve stresu či pod psychickým tlakem. 17 % lidí pak dokonce každý den nebo několikrát týdně. 31 % lidí má minimum času na relaxaci, na odpočinek. Jenom 30 % lidí chodí na masáže, do wellness, do sauny.

Reklama