Droboučká zrníčka napěchovaná živinami lidstvo znalo už tři a půl tisíce let před naším letopočtem, kdy pomáhala udržovat zdraví aztécké civilizace. Chia, malé semínko, které se v současné době vrací na výsluní – díky atletům, dietologům, nadšencům pro zdravou výživu a přírodní stravu. Ale také kvůli lidem, kteří chtějí zhubnout, zlepšit svou sportovní výkonnost, potřebují více energie, chtějí se vyhnout celé řadě chorob, hledají léčbu či chtějí zlepšit vzhled svých vlasů, pokožky a nehtů.

Chia

ChiaChia je opravdu hvězdou mezi superpotravinami. V droboučkém semínku se skrývá množství antioxidantů, vitamínů, minerálů, vlákniny, aminokyseliny, bílkovin a omega-3 mastné kyseliny zvané kyselina alfa-linolenová. Toto semínko má takový zdravotní přínos a pomáhá při tolika různých obtížích, že dnes už mnoho lidí ví, že se jedná o jednu z nejzdravějších potravin na světe.

Obrovským přínosem semínek je jejich použití při hubnutí. Chia se snadno používá a pomáhá zkonzumovat méně jídla. K tomu dochází Chianěkolika způsoby. Zaprvé – chia vás zasytí. Doslova. Semínka v žaludku dvanáctkrát zvýší původní objem a vy máte pocit sytosti. Také snižuje hladinu krevního cukru, což může omezit nebo zcela zahnat chuť na nezdravé potraviny. Některé výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace chia semínek pomáhá odstraňovat tukové vrstvy, které se usazují kolem pasu. A konečně – chia zvyšuje fyzickou výdrž tím, že „ promazává“ klouby a svaly a udržuje tělo správně hydratované, takže můžete být aktivní déle, aniž byste pocítili nepříjemné bolesti nebo křeče. Tělu Chiaposkytuje energii ve stabilních malých dávkách, takže můžete delší dobu běžet, jít, plavat, veslovat, nebo provozovat jakoukoli jinou sportovní aktivitu.

Konzumace chia semínek také snižuje hladinu krevního cukru, což pomáhá omezit, anebo zcela zahnat chuť na sladké anebo slané pamlsky.  Kila navíc jsou často více zdravotním než estetickým problémem. Přesto za největší přínos těchto drobných semínek považuji jejich obrovskou antioxidační kapacitu a vysoký obsah nenasycených mastných kyselin omega 3. Vždyť ty udržují náš mozek a cévy v dobré kondici a u dětí přispívají k rozvoji mozku. Stojí za to ještě dodat, že tato malá odměrka obsahuje více omega 3, než je obsaženo např. v celé porci lososa. 

Jak se semínka chia konzumují? Jaká je doporučená denní dávka?

Chia

Vyzkoušeli jsme to – je to opravdu jednoduché. Prostě stačí jí jen přisypat do jídla a obyčejné jídlo bude v okamžiku zdravější, tedy obohacené o vitaminy, omega 3 a mnoho dalších zdraví prospěšných ingrediencí. Takže si nasypte semínka, kam vás zrovna napadne, např. do jogurtu, do salátu, do vymačkaného pomeranče… prostě tak, jak vám to zrovna vyhovuje. Takto dochucené jídlo je rázem mnohem zdravější, obohacené o vitaminy, minerály, vlákninu, omega 3 a mnoho dalších zdraví prospěšných látek.

ChiaKterá semínka si vybrat? Náš tip: Prémiová Chia Mike Benexia, kterou dodává do lékáren kanadská značka kvality Barny´s, prošla jako jediná náročným schvalovacím procesem v rámci celé EU a získala status Novel Food. To zákazníkům garantuje především jakost a původ suroviny a vždy maximální obsah nutričních látek. Za druhé Mike Benexia garantuje i bezpečnost, protože semínka Benexia původem z Bolívijských hor není nutné ošetřovat drastickými metodami. Ve svém přirozeném prostředí netrpí na škůdce a plísně. Mike Benexia musí také splňovat náročnou normu GAP, tedy správnou zemědělskou praxi s vysokým požadavkem na jakost finálního produktu. Vlastně i z tohoto důvodu najdeme na obalu logo kanadské značky kvality. Pokud se nejedná přímo o  Chiu Mike Benexia od Barny´s, je tady teoreticky nebezpečí, že jiní dodavatelé k ošetření semínek mohou používat málo šetrnou a nezdravou radiaci. A proto je důležitá garance kvality zastřešená silnou značkou. Mike Benexia je nutriční poklad obsahující omega 3 mastné kyseliny, lehce stravitelné proteiny, vitaminy, minerály, antioxidanty, aminokyseliny. Obsahují  významnou porci vlákniny.

Chcete se o chia semínkách dozvědět ještě více? Přečtěte si tuto knížku!

ChiaZázračné semínko chia - Energetická bomba pro sportovce; Více než 75 báječných receptů; Ucelený program pro snížení hmotnosti.

Kniha nabízí ucelený denní program pro snížení hmotnosti, jídelníček, cvičební program a 75 jednoduchých receptů včetně lákavých svačinek a koktejlů, které vám pomohou dosáhnout cvičebních cílů a dodají vám dostatek životní energie.

Reklama