Násilí na ženách. Celosvětový problém, o kterém se dlouho mlčelo. Bralo se to jako samozřejmost. Děje se ve všech zemích, kulturách, náboženstvích, sociálních prostředích. Děje se i u nás. Naštěstí se o něm konečně začíná veřejně hovořit. Pořádají se akce, které upozorňují na tuto děsivou diskriminaci žen. A nutí o ní nejen přemýšlet, ale i konat, aby se potlačila. A hlavně chce ženy, které jsou týrány, vyburcovat k tomu, aby vystoupily ze stínu, nebály se obrátit se na instituce a úřady, které jim pomohou.

Organizace Amnesty International pořádá v těchto dnech výstavu současného umění. Na nezvyklém místě – ve  vestibulu stanice pražského metra Florenc. Výstava má jediné téma – násilí páchané na ženách. Proč právě metro? „Prostory, kterými denně prochází tisíce lidí, jsou jedinečnou příležitostí k oslovení významné části veřejnosti. Věříme, že lidé nebudou pouze prohlížet vystavená díla, ale zamyslí se také nad skrytým problémem násilí na ženách. Může se totiž týkat i nás nebo někoho v našem okolí,“ říká Zdeněk Rudolský, ředitel AI ČR.

Tato forma informování veřejnosti má velkou účinnost, což potvrzují podobné akce pořádané v zahraničí. Pražskou akci zaštítila ministryně Petra Buzková. A tu můžete spatřit i na fotografii. Zjizvený obličej s podlitinami, i tak může vypadat obličej české političky. V jejím případě jde naštěstí o hologram. Mění se podle toho, z jakého úhlu se na fotografii díváte. Nejdřív spatříte usměvavou sebevědomou mladou ženu, ovšem pokud poodstoupíte o jeden krok, změní se obličej k nepoznání. Vidíte tvář ženy, kterou poznamenalo násilí. Sama Buzková přiznává, že po prvním zhlédnutí své „ztýrané“ tváře se vyděsila. „Myslím, že moje fotka vzbudí u lidí zvědavost a že budou chtít vědět, proč zrovna Buzková má pod okem monokl. Chci tím ukázat, že obětí může být jakákoliv žena, třeba i úspěšná a známá,“ uvedla pro MFDnes. Kromě Petry Buzkové můžete na výstavě spatřit německou kancléřku Angelu Merkelovou s tváří plnou modřin nebo poradkyni amerického prezidenta Condoleezu Riceovou s protrženým rtem.

Kdo budete do 23. března v Praze, zajděte na Florenc. Výstava stojí za vidění a nejen za vidění. Týrání žen se týká všech a pokud uvidíte mediálně známou tvář, uvědomíte si to dvojnásob. Snad to bude další krok kupředu, aby se toto násilí přestalo tolerovat. Podle posledních odhadů odborníků je v České republice vystavena psychickému nebo fyzickému týrání přibližně jedna třetina žen. A nezáleží na tom, že se „TO“ stalo třeba jenom jednou. „TO“ se nesmí dít a ženy se musí přestat bát o tomto problému hovořit. Musí se naučit bránit se. Rozbitý obličej Petry Buzkové k jejich rozhodnutí nemlčet třeba pomůže. Takto totiž může vypadat obličej každé z nás...


Použitý zdroj: MFDnes

Reklama