Další příspěvek na dnešní téma nám poslala čtenářka s nickem Mandzarik. My jí děkujeme a vy si přečtěte, jak může dopadnout dobrák, který někomu půjčí peníze v dobré víře, že mu budou vráceny

Milá Sally. Píšu Ti, neb jsem káča nepoučitelná. Prosím, neodkazuj mne na pedagogicko-psychologickou poradnu, mých sladkých „náct“ již dávno přešlo v bolavějších „cet.“

Chci od Tebe radu. Od první panenky jsem děvče dárné. To, co jsem darovala nad zákonnou věkovou hranicí, již zpět nedostanu, ba ani nežádám. Chci však zpět vše, co jsem jen půjčila. Tři nejoblíbenější knihy příteli v nemoci. Sally, jak je možné, že je upoután na lůžku během týdne ztratil? Ani po letech jsem tuto záhadu nerozluštila, zato mi posloužil jako hromosvod pro špatnou náladu a ztracené knihy byly po léta jen záminkou pro dštění síry. Nebyly to levné hovory, tarif pět přátel zdarma bloumal na houbách, i tak mi jeho následné běsnění bylo náplastí za postrádanou Hlavu XXII, Šťastného Jima a Saint Exuperyho.

Sally, proč půjčuji peníze, které sama nemám ? S přáním pomoci a beznadějnou důvěrou, že sliby se maj plnit nejen o vánocích. Nejedná se o velkou částku, ale o přístup, kdy se cítím zneužitá. Pitomá, nenapravitelná, zneužitá. Oželela jsem televizi, co dnes nejspíš přenáší dramatické hokejové zápasy v mně zcela neznámém místě, oželela jsem CD Ozzyho, nechť lakuje jinou naivku svým teskným I´m just a Dreamer, neoželím však zapůjčené finanční prostředky, neb kultura je potravou pro duši, leč do huby taky žvance třeba.

A tak po dnech bezmocného vzteku a převzatých výzvách s naléhavým upozorněním vymáhání dluhu soudní cestou bez další odezvy, jsem skutečně právníka navštívila. Kdo by si přál nechat dojít banální spor postavený na důvěře tak daleko ? Já tedy ne.

Nicméně s pocitem idiota usínat nechci. Byl vystaven platební rozkaz. Právo stojí na mé straně, důkazy mám. Co já se jen nastudovala paragrafů, než jsem se v tomto platebním institutu vyznala. Jak se těšila na jeho vyvěšení na vývěsce soudu a nabytí platnosti i bez vědomí dlužníka, který jej nepřevzal.

No. Nestudovala jsem dost důsledně. Platební rozkaz takto doručit nelze. A tak je na 8.6. nařízeno soudní jednání. Moc se těším. Vůbec se netěším. Ale dotáhnu to do konce. Z principu. Sally, až zase budu chtít někomu na dobré slovo pomoct, prosím, přijeď mi dát pár facek. Tebe k soudu nedám. Slibuju. Už vím, že slibem neublížím.

Děkuji. Mandzarik

Milá Mandzarik. Děkuji za důvěru. Ten pocit bezmoci chápu a dokážu si ho představit. Pokud to byl dobrý známý, tím hůř, asi to hodně bolí. Udělala jste dobře, že jste se obrátila na soud. Lépe bych vám neporadila. Držím vám moc palce, ať se dočkáte spravedlnosti.

Vaše Sally

Máte také nějakou trpkou zkušenost s půjčkou, milé ženy-in? Už jste někomu něco půjčila a dotyčný vás podvedl? Jak jste to řešila? Nechala jste spor plavat, nebo předala soudu? Poučila jste se?

Co vy sama jste si někdy půjčila? Máte na něco finační půjčku? Půjčila jste si nekdy peníze od známýcha přátel, nebo se radji obracíte na banky?

Napište nám na dnešní téma „Půjčky“ na redakce@zena-in.cz

Reklama