zuby-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Psi a stomatologie
Nemoci psů se tak moc podobají těm lidským, že i naprostá většina léků užívaných ve veterinární medicíně má stejnou účinnou látku jako preparáty v medicíně humánní. „Ale v oblasti psí stomatologie se jedna výjimka přeci jen vyskytuje a tady vedou psi 1:0. Za svoji celou už více než dvě desítky let trvající veterinární praxi jsem viděla zubní kaz u psa dvakrát. Co bychom za to my, lidé, dali, že? Za to zubní kámen, zánět dásní, padání uvolněných zubů, to je každodenní stomatologická veterinární realita," říká MVDr. Michaela Riedlová

Psi nejí cukry a zuby se tak nekazí
Psí potrava na rozdíl od té lidské neobsahuje mnoho sacharidů, které jsou jednou z hlavních příčin tvorby zubního kazu u lidí. Sacharidy jsou například cukry či mouka. Povrch jejich zubů je tak hladký, že se na nich bakterie způsobující zubní kaz neudrží. Pomáhá i minerální složení a struktura psích zubů. O co méně je zubních kazů, o to více je zubního kamene a zánětu dásní. Obvykle jde ruku v ruce jedno s druhým. Nestačí proto léčit jen jeden problém, musíme řešit oba dva. Zubní plak se začíná utvářet již několik hodin po jídle. Postupně se v něm usazují minerální látky a vzniká zubní kámen. Ten obaluje zub, odtlačí dáseň a umožní průnik bakterií pod ní. Tam se začne rozvíjet zánět. Bakterie v těchto místech se postupně dostávají do krevního oběhu a jsou roznášeny do celého těla. Zánětlivá ložiska mohou vznikat ve vnitřních orgánech – v srdci, játrech nebo v ledvinách.

Jak psům čistit zuby?
Začínáme u štěněte s prstovým zubním kartáčkem, který ho naučí, že se manipulace v okolí zubů a dásní nemusí bát. Posléze přejdeme na měkký kartáček, vždy výhradně s psí zubní pastou neobsahující xylitol, který je pro zvířata toxický. Pes ji totiž na rozdíl od člověka polkne. Pokud si pes nechá dvakrát až třikrát týdně zuby vyčistit, byl výcvik úspěšný. Pravidelné roční prohlídky u veterinárního lékaře to ale nenahradí.

Funkční pamlsky
Ne každý pes je ale ochoten čištění zubů snášet. Ne každý majitel má možnost a čas ho pravidelně provádět. A tak pomoc najdeme i v psovi příjemnějších pomůckách. Funkční pamlsky pomáhají mechanicky odstraňovat zubní plak, jakmile se začne vytvářet. Je to tedy pamlsek i dentální pomůcka zároveň. Při hojení léčených dásní může být vhodnější měkká potrava – tedy konzervy, B.A.R.F. Syrová potrava a omáčky pro psy zchutňující a změkčující granule. Imunitu, tak důležitou při protizánětlivé léčbě dásní podpoříme svačinkou v podobě jogurtu pro psy.

Zdroj: MVDr. Michaela Riedlová, Jiří Švihálek - Yoggies