Schválně, počítaly jste někdy, kolikrát za den vy nebo váš partner otevřete ledničku? Počet otevření by šel určitě do desítek. Z tohoto počtu se pak uvádí sedm nejhlavnějších, a většinou zbytečných, důvodů. 

Pokud nejdeme přímo pro suroviny k vaření nebo nemáme žízeň, jaké jiné důvody nás vedou k otevření ledničky v denních a nočních hodinách? Co nám jídlo může nahrazovat a proč do ledničky chodíme, i když nemusíme?

Uvádí se sedm hlavních důvodů

Fridge1. Emoční absence
Pokud nemáte nikoho blízkého, kdo by vás objal a řekl vám pár hezkých slov, může se snadno stát, že si budete prázdná místa zaplňovat plným talířem. Otevřete ledničku a sáhnete – po čemkoliv. Stejně tak při citové absenci, než byste si raději vyříkali s partnerem, co vás trápí, jdete to říct ledničce a stojíte u ní pěkně dlouho.

2. Nuda
Spousta jedinců zaháním neustálým otvíráním ledničky domácí nudu. Chybí vám nějaký zajímavý podnět k činnosti? Nic se vám nechce? Otevřete ledničku, třeba na něco přijdete. Samozřejmě nepřijdete na nic. Pokud ale takový problém máte, připravte si seznam činností, které můžete kromě jídla dělat. Nejvíce pomáhá zaměstnat ruce. Naopak zavrhněte činnosti, při kterých je možné stále jíst (čtení, sledování televize).

3. Chutě
Hodně lidí má tzv. skrytý hlad. Ten vzniká, když jíte sice dostatečné nebo i přebytečné množství kalorií, ale přijímáte je ve stravě, která obsahuje minimum vitaminů a minerálů, takže tělo stále po něčem volá. Otevřete si ledničku a hledáte, na co máte ještě chuť, a to je špatně.

4. Odklad nepříjemné činnosti
Každý asi zažil situaci, kdy musí udělat práci, do které se mu moc nechce a pořád ji odkládá. Tento čas odkladu si můžete zpříjemnit pohledem do ledničky. Tam ale žádného pomocníka nenajdete. Takže ledničku zase rychle zavřete a pusťte se do práce.

5. Čas po příjemné činnosti
Ano, tou příjemnou činností je míněn sex. Někteří jedinci (a to muži i ženy) by po sexuálním výkonu vyjedli celou ledničku. Není lepší příjemně usnout s pocitem, že jste udělali něco pro své zdraví, a ne to narušovat nočním přeplněním žaludku?

6. Stres a pres
Stres bývá nejčastější příčinou bezdůvodného otvírání ledničky. Otevřete ji, sáhnete mimoděk po čemkoliv a čekáte, že kousek sýru nebo salámu za vás vyřeší osobní i pracovní problém. Raději ledničku zavřete a jděte se projít. Stejně tak při časovém presu z pohodlnosti otevřete ledničku, zjistíte, že tam nic není, zase ji zavřete, ale po chvilce znovu otevřete. Za tu dobu neustálého otvírání a zavírání už byste měli pomalu hotový oběd.

7. Rituál
V mnoha rodinách se dodnes udržují tzv. odpolední nebo i večerní rituály, ke kterým patří mít „něco na stole“. Rituálů, které má člověk zažité už od dětství, se zbavuje velice těžko. Nejlepší je nahradit starý rituál novým. Co třeba místo nanukového dortu v neděli odpoledne nechat ledničku zavřenou a jít se projít do nedalekého parku?

Rada na závěr

Pokud vás honí mlsná a musíte mít něco v puse, sáhněte po žvýkačce.
Ledničku otvírejte jen v případě, kdy jdete „pro něco“ určitého, anebo když ji umýváte.
Byť je to skvělý pomocník a součást naší domácnosti, živého tvora vám nenahradí, a čím více ji budete otvírat, tím více budete přibírat.

Použitý zdroj: M. Wortelboer, Domácnost, péče o život, nakl. Fabula 2006

Přečtěte si také:

Reklama