Pití čerstvých šťáv představuje ideální způsob, jak přidat ovoce a zeleninu do jídelníčku. To je ale jen jeden z důvodů, proč pít čerstvé šťávy... přečtěte si o těch dalších.

1. Čerstvé zelenina a ovoce obsahují výživné látky

 • Konzumace syrového ovoce a zeleniny nám poskytuje velké množství pro tělo nezbytných vitaminů, minerálních látek, enzymů a vlákniny.
 • Typicky česká strava nám narozdíl od čerstvých šťáv nedodá dostatek všech nezbytných živin. Málo pestrý Fruitjídelníček sestává z jídel, která mají vysokou energetickou hodnotu, ale skoro žádné živiny. Smažením, pečením a dlouhým vařením se obsah živin ve stravě snižuje. Pokud jíme ve spěchu, snižujeme schopnost těla dobře ho strávit. V neposlední řadě se na nedostatku živin projevuje kvalita jídel, u kterých jde především o cenu, nikoliv o nutriční hodnotu.

2. Teprve z čerstvých šťáv se živiny dobře vstřebají

 • V ovoci a zelenině je mnoho nutričních látek obsaženo ve vláknině. Problém je v tom, že vláknina je po procesu trávení z těla vyloučena, aniž by z ní byly živiny uvolněny. Maximum výživných látek se z vlákniny uvolní teprve jejím rozrušením během procesu odšťavňování.
 • Tělo je schopné vstřebat vysoce koncentrované živiny velmi rychle. Efektivita vstřebávání tekutých látek je až 4x rychlejší než u pevné stravy.

3. Šťávy pomáhají při očistě organismu

 • Čerstvé ovocné šťávy mají na organismus významný detoxikační vliv. Přispívají ke zlepšení zdravotního stavu a slouží jako prevence vážných onemocnění.

4. Šťávy představují jednoduchý a praktický způsob jak zvýšit konzumaci zeleniny a ovoce

 • Pití čerstvých šťáv představuje ideální způsob jak přidat ovoce a zeleninu do jídelníčku. Šťáva navíc není oproti zeleninovým jídlům složitá na přípravu. Kombinací různých druhů lze dosáhnout opravdu vynikající chuti.

5. Zelenina obsahuje živiny a je málo kalorická

 • Zelenina a ovoce jsou potraviny s nízkou energetickou hodnotou (ačkoliv ovoce obsahuje ovocné cukry). Čerstvé šťávy představují jídlo, které je nutričně velmi kvalitní, ale obsahuje málo kalorií.

6. Syrová zelenina a ovoce obsahují enzymy a více živin

 • Během vaření se enzymy v zelenině ničí. V syrové zelenině a ovoci jsou obsaženy přirozeně a napomáhají při trávení. Odstraňují plynné prostředí, které může vést ke kvašení, přemnožení bakterií a nerovnováze ve střevech.

7. Zelenina a ovoce pomáhají udržovat v těle správné pH

 • Naše krev musí mít stabilní a lehce zásadité pH 7,4. Nerovnováha v pH naší krve vzniká díky jídlu, pití a také stresu. Jakmile nám díky nevhodně složenému jídelníčku klesne pH krve pod 7,3, naše tělo musí pracovat navíc, aby zvládlo zpracovat nával kyselosti a udrželo naši krev se správným pH.
 • K udržení optimálního pH krve by se z 80 % procent měla konzumovat jídla, která jsou zásadotvorná. Minimálně 50 % jídelníčku by měla tvořit zelenina.

8. Víte, co pijete

 • Vlastní příprava šťáv, která je levnější než kupování předražených freshů, vám dává plnou kontrolu nad jejich kvalitou. Jen touto cestou vaše tělo dostane ohromující množství vitaminů, minerálů, enzymů a vlákniny.

9. Šťávy jsou ideální ke zvýšení konzumace zeleniny u dětí

 • Většina dětí trpí velkým nedostatkem ovoce a zeleniny. Díky nadměrné konzumaci sladkostí a překořeněných smažených jídel jim samotná čerstvá zelenina vlastně vůbec nechutná. Zeleninové šťávy jsou skvělým řešením – kombinací zeleniny a ovoce vznikne lahodný koktejl i pro nejmenší.

Výhody odšťavňování

 • Do několika sklenic čerstvého džusu je možné vtěsnat maximální množství živin z množství ovoce a zeleniny, které není možné během jednoho dne sníst.
 • Oproti celému plodu je čerstvá šťáva dokonale strávena během několika minut, což ocení nejen nemocní lidé, ale také všichni ti, kteří potřebují okamžitě načerpat energii.
 • Doma připravenou čerstvou šťávu si můžete jednoduše vzít s sebou kamkoliv a mít tak snadný, rychlý a levný přístup k zelenině.

Kdy pít šťávy

Ovocné šťávy

Jsou vyživující, a měly by se konzumovat v první polovině dne.  Oceníte je například jako zdroj sacharidů, hodí se na podporu regenerace svalů i celého organismu po fyzickém výkonu, při redukci či detoxikaci. Stejně tak zvýší vaši psychickou odolnost a výkon při stresu a vysokém pracovním nasazení. Zkrátka ideální ranní drink.

Zeleninové šťávy

Můžete je do jídelníčku zařadit kdykoliv během dne. Protože mají zásaditou reakci, jsou velmi přínosné k udržení správného pH organismu. Právě kyselé prostředí způsobené nedostatkem živin, stresem, nesprávnou životosprávou či nedostatkem pohybu, je původcem řady onemocnění (například obezity, vředů, diabetes a podobně).

Náš tip:

caterOdšťavňovače Catler mají několik unikátních vlastností, které zaručují nejlepší výsledky při odšťavňování.

Mezi tyto vlastnosti patří:

·         Výkonný motor 1200W - umožňuje odšťavňovat dlouhodobě bez nutných přestávek a zajišťuje vysokou výtěžnost z ovoce a zeleniny.

·         Mikrosíto z nerezové oceli s ostřím zpevněným titanem - zajišťuje nejlepší výtěžnost při odšťavňování a vysokou životnost.

·         Největší plnící otvor o průměru 84mm – lze vkládat celé plody, není potřeba ovoce a zeleninu krájet, zpracování je tak rychlé a snadné.

·         Jednoduchý tvar součástí – součásti se díky svému tvaru jednoduše čistí a zároveň je lze mýt v myčce na nádobí.

Odšťavňovač Catler JE 4010 se stal vítězem iTestu, mimo jiné jako odšťavňovač s největší výtěžností.

Reklama