Mnohým přijde otázka, zda věřit kartám nebo ne, zbytečná. Je přece jasné, že je to blbost, říkáte si. Pořád jsou tu ale ti, kteří tu a tam ke kartářce zajdou a na její výklad se pak do určité míry spoléhají. A právě pro ty je tento článek. Nemá je od karet za každou cenu odradit – jen ukázat, že jsou tu okolnosti, které by měli vzít na zřetel.

Karty nepočítají se svobodnou vůlí člověka ani změnami situace

Poctivá kartářka vám řekne, že výklad vychází z vaší aktuální situace. To znamená, že když po něm změníte své chování nebo se změní okolnosti, výklad se nemusí vyplnit. Aby byla předpověď stále relevantní, museli byste si nechat vykládat po každé sebemenší změně situace. To je hlavní důvod, proč na karty pohlížet kriticky.

Příklad: Čekají vás státnice, učíte se jako blázen a pro klid duše si necháte vyložit, zda státnice složíte. Kartářka vám řekne, že ano, a tak se přestanete učit. Jenže tím, že jste změnili své chování, jste výklad zneplatnili a můžete u zkoušek pěkně pohořet.
Když už je to nutné, vhodnější se zeptat se, co se stane, když se přestanete učit. Pořád tu ale zůstává problém, že karty nevědí, jak se zkoušející ten den vyspí.

Osobní statistika: Výklady vycházejí padesát na padesát

Na nespolehlivost karet ukazuje i moje osobní statistika. Když jsem se začínala zbavovat závislosti na kartách, vzala jsem své zápisky z výkladů a spočítala si, kolik z nich vyšlo. Samotnou mě překvapil výsledek: splnilo se jen 50 %. Co z toho plyne? Že hodit si korunou vyjde nastejno. A zadarmo.

Je tu příliš mnoho nekompetentních kartářek

Stejně jako vycítíte, jestli se pekař pro svou práci doslova narodil nebo ten chleba naopak šidí, intuicí se dá řídit i při setkání s kartářkou. Bohužel ne každý to odhadne. Říká se, že když má kartářka dar, dokáže vyložit i bez karet. Opravdovou čarodějkou byla podle mě Helena Růžičková nebo nedávno zesnulá Marcela Košanová.

Bohužel trh kartářek je plný těch druhých – co si myslí, že výklad se naučí každý, stačí si koupit knihu.

Kdy si nechat vyložit? Na přítomnost

Když už se bez výkladů neobejdete, ptejte se jen na věci v přítomnosti. Ať už jsem si vykládala sama nebo mi vykládala kartářka, opakovaně se ukázalo, že karty jsou v otázkách na přítomnost nejspolehlivější. Můžete se zeptat, co si o vás kdo myslí, jak se cítí nebo jestli šéf neuvažuje o zvýšení vašeho platu. Ale tak či onak: pořád vychází spolehlivěji sebrat odvahu a zeptat se dotyčných přímo. Ani tady nejsou karty 100%.
Zdroj fotografií:www.shutterstock.com

Reklama