Poprosili jsme Lenku, kterou trápí ekzém, aby nám popsala, jak vypadá její rok – s čím se potýká, kdy jsou světlé chvilky, na co si musí dávat neustále pozor. Lenku trápí ekzém od malička, ačkoliv na něj nikdo jiný v její rodině netrpěl. Jeho první projevy se objevily zhruba ve věku tří měsíců a ekzém ji neochvějně provází již téměř třicet let. Atopický ekzém se jí koncentroval zejména v oblastech loketních a kolenních jamek a také na trupu a na rukou. Naprosto jasným projevem byla červená místa, která neskutečně svědila. Pokud vás trápí stejný problém, tak to znáte – postižená, zarudlá místa nutí každého atopika vědomě (v útlém věku) či nevědomě (ve věku dospělém) ke škrábání ve snaze si zdánlivě alespoň na chvíli ulevit. Pravidelné promašťování celého těla je tedy nezbytností. Léčba probíhala vždy s větším či menším lokálním a také sezonním úspěchem. Často jí tedy dermatolog přípravky měnil za jiné ve snaze najít něco, co pomůže.

Jak vidí Lenka svůj život s ekzémem po celý rok? Co atopiky, jako je ona nejvíce trápí a limituje?

ekzém

Rok atopika se vlastně dá rozdělit do dvou částí, klidové a akutní fáze, které jsou hodně ovlivněny aktuálním počasím. Ta méně příjemná část roku atopika začíná se studeným podzimem, s kterým přichází první projevy. Následují dlouhé zimní měsíce spojené s nejhoršími projevy ekzému, které ustupují až s pozdním jarem, zhruba v dubnu či květnu. To znamená, že každý rok v průměru sedm měsíců atopik doslova trpí a těší se, až bude zase trochu lépe.

Atopika ale netrápí jen samotná svědící a zarudlá kůže. Toto onemocnění bohužel ovlivňuje jeho každodenní život více, než se může na první pohled zdát.

1.        Atopik zažívá muka při seznamování. Zkuste se seznamovat s někým novým, když máte krvavé ruce a kůži hrubou jako struhadlo. Ve finále je vlastně jedno, jestli se jedná o potenciálního budoucího životního partnera nebo novou kolegyni v práci.           

2.       Když už vám někdo při pozdravu ruku podá, většinou vám ji stiskne tak, že vám až vytrysknou slzy. Podrážděné ruce jsou často velmi citlivé a bolestivé.

3.       U žen s tím souvisí ještě další věc. Ruce jsou i poměrně dost nateklé. Žena atopička tedy v zimě téměř nenosí prstýnky a problém je i s náramky a hodinkami, které atopickou kůži dále dráždí.

4.       V akutní fázi jsou pak prsty a klouby atopika doslova pokřivené bolestí a problémem je i psaní na počítači či jakékoliv ohýbání prstů (např. při zvedání mince při placení u pokladny atd.). O čitelném psaní rukou už asi nemá smysl se ani rozepisovat.

5.       Když už jsme u krásných ženských rukou, pokud máte atopický ekzém, můžete po většinu roku zapomenout na dlouhé nehty. Jedinou trendy manikúrou jsou nehty zastřižené nakrátko, které pro jistotu zabrání nevědomému škrábání svědící kůže.

6.       Ačkoliv se to na první pohled nezdá, ženy s ekzémem mohou mít problémy i v partnerském soužití. Každá z nás chceme být maximálně přitažlivá pro svého partnera. Žena atopik by mohla mít na sobě vlastně cokoliv, ale umaštěné ruce, které případně zdobí bavlněné rukavice na noc, nepřipadají sexy ani nám samotným, natož pak partnerovi. Něžné pohlazení druhého je pak kapitola sama pro sebe…

7.       Co se týče samotného oblečení, je potřeba vybírat ne to nejmódnější, ale takové, které nebude kůži zbytečně dráždit. Výběr na každou sezonu je tedy omezen na bavlněné módní kousky volného střihu.

8.       Silonové punčochy? Na ty téměř zapomeňte. Za prvé mohou kůži dráždit a za druhé je většinou zatrhnete rozpraskanou kůží, ještě než je stihnete obléknout.

9.       Být atopikem třeba ale znamená také to, že ačkoliv se vám líbí luxusní ložní prádlo, povléknete jej pouze v létě, kdy není potřeba kůži tak intenzivně promazávat. Po zbytek roku jej během pár dní umastíte hutnými krémy tak, že už se fleky ani na 60 °C nevyperou.

10.    Péče o domácnost a zajištění běžného úklidu je pro atopika velkým problémem. Mytí nádobí je utrpením a každý atopik by snad mě mít od své zdravotní pojišťovny proplacenou myčku na nádobí. Běžný úklid kuchyně, koupelny i podlah znamená zhoršení projevů ekzému a bohužel většině atopiků nepomohou ani rukavice, které kůži dráždí stejně jako saponát. Komplikací může být třeba i banální praní a věšení mokrých záclon, které po kontaktu s rozpraskanou kůží můžete prát znovu.

11.      STRES – psáno velkými písmeny, neboť právě on je obrovský nepřítel každého atopika. V dnešní době žije pod vlivem stresu asi každý. Bohužel u atopika může být stres spouštěčem ekzému a v akutní fázi stav ještě více zhoršit. Další dávka stresu znamená další impulz pro škrábání rozdrážděné kůže a celkové zhoršení stavu.

Lenka Čarková, pacientka s atopickým ekzémem

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: