Znali a používali ho už starověcí Egypťané, a ani naše babičky a leckdy ještě i maminky na něj nedaly dopustit. A i mnohá z vás po něm možná sáhne raději než po umělých lécích. Zároveň byl ovšem odjakživa stigmatem, které vyřazovalo národy i jednotlivce, kteří mu hojněji holdovali, ze slušné společnosti. A o čem že je řeč? No přece o česneku!

Divoký bratříček
Tím slavným historickým všelékem, který zaháněl zlé síly a upíry, nebyl ovšem původně z Asie pocházející česnek kuchyňský, latinsky Allium sativum - tedy setý - ale česnek divoký, neboli medvědí - Allium ursinum. Jeho domovinou je totiž prakticky celá Evropa od Skandinávie až po Balkán a hojně roste i v Asii. U nás ho nalezneme především v listnatých lesích, na vlhčích a mírně kyselých půdách.

S paličkou nepochodíte
Ačkoliv v mnoha hororech se hrdinové freneticky ohánějí paličkami česneku kuchyňského či zuřivě chroupají stroužek za stroužkem, jsou tím pravým protiupířím prostředkem květy česneku medvědího. Sušením se přitom účinné látky ztrácí, takže chcete-li být vskutku v bezpečí před hladovými vampýry, doporučuje se z česnekové natě a květů vyrábět tinktury či je nakládat - v republikách bývalého Sovětského svazu je známou pochoutkou čeremša - na kyselo naložené stonky květů divokého česneku. Jako koření se pak používají i listy a cibulky.

Bezpečné líbání
Ke své výjimečné pověsti ochránce před krvesaji přišel medvědí česnek zřejmě proto, že jeho konzumace ve větším množství či potírání se tinkturou z něj chrání před bodavým hmyzem. Podle lidové tradice pak také před hadím uštknutím. Především je však česnek výbornou desinfekcí - byl užíván k čištění vody i ovzduší - přičemž první účinek je skutečně prokázán, zatímco druhý patří spíše do kategorie mýtů. I když desinfekční účinky česneku přetrvávají například v dutině ústní ještě několik minut po jeho pozření, takže by se dalo říci, že chcete-li líbat bez rizika různých infekcí, měli byste nejprve zkonzumovat alespoň stroužek česneku. A že se pak líbat nebudete vůbec? Inu, i to je ochrana před infekcí...

Přivozuje chtíč... k spaní
Česnek samozřejmě není jen prostředkem protiupířím a neproslul jen baktericidními účinky, je znám také jako látka čistící krev a snižující tlak. Podporuje tvorbu trávicích šťáv a v menším množstvím brání nadýmání. Může však zatěžovat ledviny a podporuje vylučování moči. „Česnek vařený a jedený dělá zvučný a jasný hlas, ukládá zastaralý kašel, přivozuje chtíč k spaní a jest zdravý pokrm, mající žření a nadýmání střev od větrnosti,“ praví středověký lékař Mattioli.

Jak je to s tou erekcí?
Podle Jörga Grünwalda z Berlínské university ovšem česnek přivozuje chtíč nejen ke spaní, ale i k sexu. Je skvělým prostředkem pro zvýšení sexuální výkonnosti a výdrže mužů při sexu. Napomáhá totiž rozšíření tepen, a zlepšuje tak proudění krve do pohlavního orgánu. Zároveň posiluje tvorbu oxidu dusnatého, chemické látky podílející se na spuštění erekce. „Dobrý přítok krve do pohlavního orgánu znamená, že by muži neměli mít problém se sexem,“ tvrdí Grünwald. Co si ovšem mají počít chudáci upíři, to už neprozrazuje.

Nejen upíři
Za skoro magické účinky česneku může silice alicin. Ta je o ovšem také příčinou toho, že jsou někteří lidé na česnek alergičtí - u některých může po pozření dojít až k ohrožení života v důsledku otoku hrdla, jiným po kontaktu s česnekem zarudne kůže. Není divu, že takoví jedinci si často ve středověku vysloužili obvinění z vampyrismu. Ale ani pokud nejste alergičtí, nedoporučuje se to s konzumací česneku přehánět - za optimální bývají považovány tak dva stroužky denně.
Heřmánek

Máte ráda česnek? Nebo ho nesnášíte? Znáte nějaký „zaručený česnekový recept“ proti chorobám? Vadí Vám pach česneku? A víte, jak se ho dá zbavit? Máte nějaké rady a tipy pro milovníky česneku? Máte zkušenosti s česnekem a sexem? A s upíry? :)