„Nemám na to čas”

„Je to tak nepříjemné.“

„Musím si nejdřív najít nového lékaře.“

Víte, na co skutečně nemáte čas? Na operaci a chemoterapii.

Víte, co je skutečně nepříjemné? Centrální katétr.

Víte, jakého lékaře budete skutečně hledat? Onkologa.

V České republice každoročně onemocní rakovinou děložního čípku přes 1 000 žen, přibližně 400 na tuto diagnózu umírá.  Zbytečně! 

premysliva

„Byl krásný slunečný jarní den, když mi můj lékař oznámil, že trpím rakovinou děložního čípku,“ vzpomíná Eva.  „Byla jsem v šoku.  Nechápala jsem, co myslí tím, že tento typ rakoviny způsobuje lidská forma papillomaviru (HPV). Lidský pap… lidský papilloma … co to je, vždyť to nedokážu ani vyslovit. Předtím jsem o HPV nikdy neslyšela a už vůbec jsem neměla povědomí o tom, že infekce tímto virem může vést k rozvoji rakoviny děložního hrdla,“ pokračuje Eva.

Její příběh má na rozdíl od jiných šťastný konec - Eva boj s rakovinou úspěšně vyhrála. „Vím, že jsem měla chodit na testy, ale znáte to, vždy se najde důvod k odkladu,“ dodává.

Jak zjistit nebezpečí?

Pro testování se už od 40. let používá stěr z děložního čípku, pojmenovaný podle svého vynálezce George Nicholase Papanicolaou Pap(ův) stěr.  Toto vyšetření je však nepřesné a poměrně chybové, velmi totiž závisí na zkušenosti a odhadu toho, kdo výsledky vyhodnocuje. 

Posun ve vývoji přineslo až zkoumání lidského papillomaviru, tedy HPV.  Výzkumy ukázaly, že více než 99 % rakoviny děložního hrdla lze přičítat právě HPV infekci, a 70% cervikálních karcinomů mají na svědomí dva nejrizikovější  - HPV 16 a 18. Proto vznikl test DNA HPV, který se přednostně zaměřuje právě na tyto dva a pro dalších 12 rizikových genotypů přináší souhrnný výsledek. Dokáže detekovat riziko onemocnění ještě před tím, než skutečně propukne!

Této rakovině se můžete vyhnout!

DNA HPV test je schválen v USA jako test primární volby, první zemí v Evropě, která bude primárně testovat prostřednictvím DNA HPV je Holandsko.  U nás je HPV DNA test hrazen ze zdravotního pojištění pouze v případě, že je cytologický nález pozitivní. Pokud se provádí na přání pacientky, pojišťovny ho neproplácejí.  Prozatím. 

Oněch 400 žen, které u nás ročně na rakovinu děložního čípku umírají, by jistě nelitovalo peněz za test, který by jejich život zachránil. Toto je první válka s rakovinou, kterou můžeme vyhrát -  máme účinné zbraně, kterými lze propuknutí této rakoviny předejít.  Je to však především otázka našeho rozhodnutí a disciplíny - rakovina děložního čípku představuje (po rakovině prsu) druhý nejčastější ženský nádor.  I přes tento závažný fakt chodí na pravidelné preventivní prohlídky na gynekologii jen polovina českých žen ve věku 25-59 let.  Tristní statistika, nemyslíte?

Reklama