varena-vejce-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Proč jdou některá vajíčka oloupat snadněji než jiná

Jak dobře půjdou vajíčka oloupat, závisí na jejich stáří. Asi tušíte, že čím je dané vajíčko čerstvější, tím hůře jde jeho skořápka dolů. Mezi papírovou blánou (chránící bílek) a skořápkou je totiž vzduchová bublina. Tato bublina se právě během skladování zvětšuje a čím větší je, tím lépe se dá vajíčko oloupat. Vzduchová bublina se zvětšuje díky úbytku bílku, kdy vajíčko skrze póry ve své skořápce vysychá. Čerstvé vajíčko je „plnější“ a vzduchová bublina v něm je malá. Proto se hůř loupe.

Pokud nevíte, jak stará jsou vajíčka, která máte v plánu uvařit, můžete si jejich následné loupání ulehčit tím, že po uvaření slijete a prudce shladíte studenou vodou. Okamžitě zastavíte var a vejce budou mít konzistenci, kterou požadujete. A jestliže se vám vajíčko nebude přeci jen dařit oloupat, vložte ho pod tekoucí vodu nebo do vodní lázně. Skořápka by se tak měla oddělovat ochotněji.

Jak správně uvařit vajíčko na tvrdo

Odbornice na výživu Karolína Fourová na svém blogu zmiňuje dva způsoby přípravy vajíčka na tvrdo, které zabezpečí, že žloutek v něm nebude příliš tekutý, ani příliš vysušený.

První způsob je klasický a více méně se jím řídí asi všichni. Voda v hrnci se přivede k varu a vajíčka se do ní opatrně vloží pomocí polévkové lžíce. Po osmi minutách se voda slije a vajíčka se prudce zchladí studenou vodou. Při tomto postupu je ale důležité vyndat vejce z lednice 10 až 15 minut před vařením. Pokud by se vejce vkládaly do horké vody rovnou z lednice, v důsledku teplotního šoku by praskly.

Druhý způsob je méně obvyklý, ale sama autorka blogu si ho oblíbila více, protože zajišťuje, že vejce budou připravena stále stejně. Vejce (klidně z lednice) se ponoří do studené vody, ta se přivede k varu a ve chvíli, kdy začne vřít, se vejce stáhnou z plotny a nechají 15 minut v horké vodě nezakryté pokličkou. Poté se opět zchladí studenou vodou, aby se zastavil var.

vajicka.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Někdo samozřejmě upřednostňuje jinou úpravu vajec. Vejce naměkko se vaří 2-3 minuty. A správně připravené má téměř tuhý bílek a prohřátý žloutek. Vejce nahniličku vařte 5-6 minut. Dosáhnete tím zcela tuhého bílku a krémového žloutku.

Zdroj info: karolinafourapetitonline