Udělejte si šálek dobré kávy, posaďte se a pojďte si přečíst několik důvodů, proč (ne)pít tento nápoj. Sečtěte klady a zápory a rozhodněte se, zda si za pár hodin dáte další.

coffee

Řada z nás si své ráno ani běžný pracovní den nedokáže představit bez kávy. Často pijeme kávu, aniž bychom se pozastavili nad jejím vlivem na naše zdraví. Pojďme to udělat alespoň teď.

Proč ano?

Pomůže vám zhubnout. Bylo prokázáno, že kofein podávaný ve velmi nízkých dávkách, tedy například ve slabé kávě, urychluje spalování tělesných tuků. Dokonce existuje speciální hubnoucí druh kávy s nízkým obsahem kofeinu a dávkou nenasycených mastných kyselin a lipidických olejů. Káva také znásobí účinky cvičení.

Pomáhá proti bolesti. Kofein a některé další „kávové“ látky bývají součástí léků proti bolesti. Káva dokonce může přispět k úlevě při některých druzích migrény.

Chrání vaše srdce. Podle studií publikovaných v časopise Journal of the American Heart Association mají pravidelní konzumenti kávy, kteří si dají více než šest šálků kávy denně, až o třetinu nižší riziko některých srdečních chorob.

Pomáhá při astmatu. Vdechování aromatických látek kávy uvolňuje svalstvo dýchací soustavy. To příznivě působí právě při astmatu. Kofein je součástí mnoha druhů léků proti této nemoci.

Pomáhá při nízkém tlaku. Nemáte-li žádné další potíže, trápí-li vás jen nízký tlak, studené ruce a nohy, nejspíš i lékař vám doporučí čas od času vypít šálek kávy, která tlak, jak dobře víme, zvyšuje.

Bude vám to lépe myslet. Kofein je známý pro své stimulační účinky na centrální nervový systém. Jednoduše řečeno, nakopne vám mozek a zvedne náladu.

Kromě toho slouží káva jako prevence vzniku cirhózy jater a cukrovky a stimuluje činnost střev.

Proč ne?

Zvyšuje riziko některých chorob. Pravidelné a dlouhodobé příznivce kofeinových nápojů častěji postihuje rakovina ledvin, jater a slinivky a cystická fibróza prsu.

Zhoršuje stav pacientů s peptickými vředy jícnu nebo dvanáctníku.

Odvodňuje. Nejste-li zvyklá dodržovat důkladný pitný režim, kávy se raději vzdejte. Výrazně odvodňuje, a tak byste si lehce mohla přivodit dehydrataci. Pokud ovšem každou kávu proložíte dostatečným množstvím vody, nemusíte se ničeho obávat.

Okrádá vás o vápník. Tohle hrozí zvláště ženám v menopauze. Protože káva kromě vody odvádí z těla také vápník, způsobuje také vyšší riziko osteoporózy.

Způsobuje ukládání cholesterolu, čímž zvyšuje riziko cévního onemocnění (například křečových žil) a infarktu. Kardiaci a lidé s vysokým tlakem by se kávě rozhodně měli vyhnout.

Je to droga. Přestože káva není na oficiálním seznamu návykových látek, může u pravidelných konzumentů kávy nastat situace, kdy se už po 36 hodinách bez kávy objeví bolest hlavy, malátnost nebo mírně zhoršená činnost zrakového a sluchového centra.

Reklama