Udělejte si šálek dobré kávy, posaďte se a pojďte si přečíst několik důvodů, proč (ne)pít tento nápoj. Sečtěte klady a zápory a rozhodněte se, zda si za pár hodin dáte další.
Řada z nás si své ráno ani běžný pracovní den nedokáže představit bez kávy. Často pijeme kávu, aniž bychom se pozastavili nad jejím vlivem na naše zdraví. Pojďme to udělat alespoň teď.
Proč ano?
Pomůže vám zhubnout. Bylo prokázáno, že kofein podávaný ve velmi nízkých dávkách, tedy například ve slabé kávě, urychluje spalování tělesných tuků. Dokonce existuje speciální hubnoucí druh kávy s nízkým obsahem kofeinu a dávkou nenasycených mastných kyselin a lipidických olejů. Káva také znásobí účinky cvičení.
Pomáhá proti bolesti. Kofein a některé další „kávové“ látky bývají součástí léků proti bolesti. Káva dokonce může přispět k úlevě při některých druzích migrény.
Chrání vaše srdce. Podle studií publikovaných v časopise Journal of the American Heart Association mají pravidelní konzumenti kávy, kteří si dají více než šest šálků kávy denně, až o třetinu nižší riziko některých srdečních chorob.
Pomáhá při astmatu. Vdechování aromatických látek kávy uvolňuje svalstvo dýchací soustavy. To příznivě působí právě při astmatu. Kofein je součástí mnoha druhů léků proti této nemoci.
Pomáhá při nízkém tlaku. Nemáte-li žádné další potíže, trápí-li vás jen nízký tlak, studené ruce a nohy, nejspíš i lékař vám doporučí čas od času vypít šálek kávy, která tlak, jak dobře víme, zvyšuje.
Bude vám to lépe myslet. Kofein je známý pro své stimulační účinky na centrální nervový systém. Jednoduše řečeno, nakopne vám mozek a zvedne náladu.
Kromě toho slouží káva jako prevence vzniku cirhózy jater a cukrovky a stimuluje činnost střev.
Proč ne?
Zvyšuje riziko některých chorob. Pravidelné a dlouhodobé příznivce kofeinových nápojů častěji postihuje rakovina ledvin, jater a slinivky a cystická fibróza prsu.
Zhoršuje stav pacientů s peptickými vředy jícnu nebo dvanáctníku.
Odvodňuje. Nejste-li zvyklá dodržovat důkladný pitný režim, kávy se raději vzdejte. Výrazně odvodňuje, a tak byste si lehce mohla přivodit dehydrataci. Pokud ovšem každou kávu proložíte dostatečným množstvím vody, nemusíte se ničeho obávat.
Okrádá vás o vápník. Tohle hrozí zvláště ženám v menopauze. Protože káva kromě vody odvádí z těla také vápník, způsobuje také vyšší riziko osteoporózy.
Způsobuje ukládání cholesterolu, čímž zvyšuje riziko cévního onemocnění (například křečových žil) a infarktu. Kardiaci a lidé s vysokým tlakem by se kávě rozhodně měli vyhnout.
Je to droga. Přestože káva není na oficiálním seznamu návykových látek, může u pravidelných konzumentů kávy nastat situace, kdy se už po 36 hodinách bez kávy objeví bolest hlavy, malátnost nebo mírně zhoršená činnost zrakového a sluchového centra.
Nový komentář
Komentáře
leonab — #17 Jenže nezapomeňme, že naše babičky měly úplně jiný životní styl, práci, kvalitu potravin, jedly výhradně sezónní ovoce, zeleninu, dýchaly čistší vzduch, kouřily cigarety a ne dnešní chemickej hnus, nepily umělé limonády atd. Mohla bych pokračovat do nekonečna. Všechno má své.
Kávu jsem pít takřka přestala, protože hrozně barví zuby. Dám si jen občas, cca jednou za měsíc, s přítelem presso, ale to si dám opravdu KÁVU, ne ty žgrundy z obchodů tady, strašně mi smrdí, co si tu na firmě ráno vaří zaměstnanci. Už máme své oblíbené značky, které si necháme vozit a to si na té kávě opravdu pochutnám.
Knopper — #8 Já jsem se naučila kafovat až v práci o přestávce, protože mi voněla káva ostatních, a le měla jsem si raději dávat čaj, protože jsem byla hodně dehydrovaná
Piji kávu jednou denně,ale když je mi zle třeba chřipka nebo pobolívá slinivka tak ji vynechám, a divili byste se, cítím se méně unavená a hlava přestane bolet.
sweety77 — #14 tak tak, moje babička se dožila bez pár dnů 91 let a její životospráva by naši generaci asi zabila - po ránu štamprlka slivovice, na jídlo cokoliv, co není "plané", žádné suché kuře, kafíčko nejlépe turka, před spaním malá sklenička červeného vínka - prý na krvinky - a to za celý život byla asi 2x nemocná...
kafíčko si dávám po ránu,slabší po obědě a večer,dělá mi dobře ta vůně i chuť,dělám si neplnou odměrku a s mlékem
můj děda vypil ještě v devadesáti letech 14 malých hrníčků kávy denně, takže já si dávám bez obav
Dobrou brazilskou kávu miluji a nevzdala jsem se jí ani během těhotenství či kojení. Jen jsem si začala vybírat kvalitnější a dobu, kdy si dám.
já mám hodně nízký tlak. takže kdybych si nedala hned po ránu kafe, tak se domotám maximálně na záchod a byl by konec. dokonce i když se mi narodila dcera, tak mi doktor řekl, že až dokojím, abych si hned jedno dala.
Hmmmm..pro mě je to relax, chvilka kdy opravdu vypnu...miluji tu vůni , chuť... Mám už vypěstován psychický návyk, přijde mi že když si ji nedám, ten den prostě nebude hezčí, přijemnější, pohodovější, optimističtější..... Dřív jsem pila spíše bílé kafe, teď si vychutnávám to miniaturní presíčko bez cukru.... chutě se prostě mění - jako i my......
Ranní káva mne nastartuje na to ,abych ten den přežil či lépe řečeno..nějak fungoval
Jinak doma pijeme všechny druhy káv co existujííí...vyzkoušet se má všechnnnno.
Život bez ranní kávy si neumím představit , piji ji od 15 let denně.V mládí taky 10 x denně, dneska bohužel díky vyššímu tlaku po ránu velký hrnek a k večeru si dám malý šálek .Ten už povolený od dr. nemám, ale riskuju ho
Astřička — #7taky jsem do svych 18 let nechapala, jak nekdo tu hořkou, hnědou břečku může pit...na VŠ jsem pochopila, nastavovaní dne nocí před zkouškama mě naučilo pít kávu, ale bez mléka ji nevypiju dodnes a logrovku ani s mlékem
Tak za život jsem vypila asi tak 1,5 hrnku kávy a byl to děs. Pro mě je to jen obarvená, hořká, nechutná voda, která celkem dobře voní. Všichni mi předpovídali, že se v práci naučím... no, za 20 let nic a bude to tak dál.
když ji nepijeme po litrech, problém v tom nevidím - snažím se ji vždycky vyvážit vodou
K tomu zvyšování tlaku - krátkodobě ano, ale v dlouhodobém horizontu ho spíše snižuje.
Já piju jen ráno, po snídani - doma malé preso, v práci french-press, to už větší hrnek - vše ale s mlékem. Odpoledne či po večeři si dám tak 3x za rok. Víc holduju čajům, ale ne černým ani zeleným (ty mi zvedají žaludek), miluju např. pu-erth, na tom jsem až závislá, dochucuju ovocným čajem, ráno medem a citronem, v práci bez. Hubnoucí účinky má taky a prý pomáhá vstřebávání alkoholu.
tlustoprdka — #2 No když já jsem drógo-drógo a nejvíc mi chutná hořká, neochucená a v množství víc než zdravém. Je škoda,že ten článek vyšel až teď.Zatím jsem si myslel,že prospěšné účinky převažují. A tak, když mi přišel odkaz na nějakou "zdravější kávu",tak jsem ho smazal.
zázvor — #1 tady trochu pomůže pít kávu rozpustnou s mlékem a nebo druhá varianta pít třeba meltu, karo atp.
Někde jsem četl (a byla to studie),že káva je sice močopudná,ale neodvodňuje.Tak nevím. Že kolové nápoje,a s nimi i vše co obsahuje fosforečnany (tedy i tavené sýry) odvápňují kosti,to vím.Škoda,že tento vliv má i káva. No jak se říká,všeho s mírou.