Pokud se váš běžecký výkon, lekce aerobiku nebo třeba jógy neobejde bez přísunu nějakého energetického doplňku, není to zase tak úplně v pořádku. A důvodů je hned několik. Tak pokud je toto i váš případ, čtěte dál...

energetic

Sportovní obchody doslova přetékají množstvím nabízených energetických gelů, proteinových tyčinek, želatinových bonbonů nebo prášků, které vás mají dobít i při tom nejtěžším výkonu, nastartovat a nabudit, uspokojit v případě, že vás „honí mlsná“ a mnoho dalšího. Ale, kolik je tak akorát? A kdy je vůbec nutné si tento „preparát“ dát?

Energetický gel nebo tyčinka k dlouhým běhům neodmyslitelně patří a bez debat díky nim doplníte energii během pár minut. Složení je postaveno na kombinaci pomalých a rychlých cukrů, přesně tak, aby vám síla vydržela co nejdéle. A abyste předešly vyčerpání glykogenových zásob, je dobré, sníst je ještě před samotným závodem nebo dostatečně brzy před tím, než vám energie opravdu začne docházet. Jenže, mnoho lidí si bez těchto zázraků nedovede představit žádný výkon. Jinými slovy, dají si „energeťák“ i ve chvílích, kdy vyráží na krátký výklus, na výše zmíněnou lekci jógy nebo na pěší výlet. Velká chyba.

Lidské tělo není uzpůsobeno k tomu, aby fungovala pouze na těchto doplňcích. Schválně si přečtěte složení jednotlivých přípravků. Pokud si totiž myslíte, že konzumací například proteinových tyčinek děláte dobře svému tělu, jste na omylu. Ano, mají mnoho předností, které klasické cukrovinky rozhodně nemají, dokonce obsahují vysoký podíl bílkovin a méně tuků, přesto to s nimi nesmíte přehánět. Sníst více, jak dvě až tři tyčinky týdně je opravdu nezdravé.

energetic

Takže, co s tím?

  • Energetické doplňky ano, ale jen pokud vás čeká půlmaraton, maraton, triatlon a podobně náročné závody.
  • Potřebujete-li dobít před lekcí k tělocvičně energii, vsaďte na starý dobrý banán.
  • Proteinové tyčinky ano, ale vybírejte si ty, co mají nejvyšším podíl bílkovin (alespoň 18 g na 100 g potraviny – ty nejlepší mají 26 g). Před nákupem sledujte také ve složení i přítomnost polev či různých náplní (oříšky, karamel, čokoláda).
  • Místo toho, abyste se před aktivitou zasytila „energeťákem“ v jakékoliv podobě, přemýšlejte o tom, v jaký čas sportovat budete a podle toho si naplánujte vhodné svačiny, které vás nezatíží, ale nabíjí energií a silou.
  • Rádi cvičíte ráno? Nezapomínejte snídat! Před výkonem je skvělý například chia puding, domácí granola nebo vejce s avokádem. Nevystavujte své tělo zátěži s prázdným žaludkem a zkuste do něj alespoň něco dostat.
  • Chystáte se na výstup například na Sněžku? Vaše tělo se mnohem lépe popere s dobrým celozrnným sendvičem plným zeleniny, tatrankou a zeleným čajem než chemicky zpracovanými gelovými tubami a energetickým nápojem.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Mohlo by vás zajímat:

Reklama