Kroměříž

Když se řekne Kroměříž, vybaví se pravděpodobně každému Arcibiskupský zámek a Květná zahrada, která byla spolu s Podzámeckou zahradou zapsána na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Jenže tyto Hanácké Athény jsou mnohem víc.

Na úvod přiznám, že Kroměříž mi udělila pěknou cestovatelskou lekci. Přilípla jsem si ji totiž jen tak jako by mimochodem před pár dny ke svému soukromému TOUR de MORAVA CASTLES. A naplánovala jsem si ji na pouhý jeden jediný den.

Už za hodinu mi bylo jasné, jak laickou chybu jsem udělala! Na Kroměříž potřebujete minimálně prodloužený víkend - a to ještě za podmínky, že nebudete leniví a hezky si přivstanete. S pokorou jsem tedy slíbila, že se tam na jaře vrátím.

Ale i tak jsem během toho jediného dne podlehla kouzlu města, které bylo v roce 1997 vyhlášeno nejkrásnějším historickým městem České republiky. A tady je jako ochutnávka několik inspirativních postřehů.

Středobodem je samozřejmě Arcibiskupský zámek s proslulou obrazárnou a Podzámeckou zahradou. A jak se podle mého pozorování zdá, musí se každý turista vyfotit zde:

Kroměříž

Nicméně já jsem začala výstupem na věž, protože je dobré se vždy rozhlédnout a vyhodnotit situaci.

Kroměříž

A to byl ten okamžik, kdy jsem pochopila, že nedělní den mi k poznání města jeho památek nemůže stačit.

Kroměříž

Kroměříž

Kroměříž

Řada turistů směřovala k domu se zrcadlovým a křišťálovým bludištěm.

Kroměříž

Já jsem však přešla náměstí, pokochala se květinovou výzdobou…

Kroměříž

Vyzkoušela jedno ze snad nekonečné řady místních piv…

Kroměříž

A zamířila do muzea Karla Kryla:

Kroměříž

Jak to vypadá v expozici, se můžete podívat zde.

Kroměříž

Dále mé kroky směřovaly do zdejší mincovny. Jeden znalec sice prohlásil, že zde nevystavují žádné originály, ale máme vůbec v dnešním světě šanci poznat, co je kamufláž?

Kroměříž

Dobrou zprávou je, že jídlo v protější hospůdce bylo skutečně chutné. A za příjemný peníz, v jinak dražším městě, jste dostali v ceně i zeleninová salátek. A co se týká pitného režimu, já vsadila na místní pivo Maxmilian. Palec nahoru.

Kroměříž

Po pozdním obědu byl čas vydat se ke Květné zahradě. Nezklamala.

Kroměříž

Tady jsem si zavzpomínala již poněkolikáté na můj oblíbený film Královská aféra, jenž se zde točil a kde záporák z Jamese Bonda (Casino Royale) Mads Mikkelsen ztvárnil německého lékaře k zulíbání (na dvoře dánského krále Kristiána VII.).

Kroměříž

A poseděla nad jarními plány na další návštěvu na této příjemné lavičce.

Kroměříž

Tímto zdravím pár sympatických důchodců ze severních Čech. Celý den byli o krok napřed a vypadali, že je vůbec nebolí nohy…

Navštivte také:

Reklama