19. 5. se uskutečnila v Galerii Pokorná na Praze 1 vernisáž obrazů Adriana T. Bella, anglického umělce.

Z pláten na nás koukaly postavičky, jež všichni dobře známe z dětské stavebnice – „legáčci“. Na první pohled jednoduché, na druhý barevné, na třetí hluboké – na čtvrtý – vždyť ona z těch obrazů čiší dobrá nálada!

Vaše výstava s názvem Proč muži koukají do děr a jiné příběhy byla uvedena slovy: Ukázal po chlapsku svoji klučičí duši. Naznačuje to, čím se inspirujete? Připadám si stejně, jako když mi bylo šest; některé věci se nikdy nezmění. Kromě toho, když malujete v tmavém a studeném sklepě, kde mám ateliér, nezbývá vám než malovat veselé obrázky…

Podařilo se Vám zobrazit detaily, které v běžném životě nevnímáme, a taky to, že na první pohled nepříjemné situace takovými být nemusejí...
Samozřejmě. Jak říká české přísloví, když nejde o život, tak jde atd. Téměř každou životní situaci lze s odstupem popsat s humorem. Přátelé se u piva zasmějí tomu, že dostali pokutu nebo kopačky, já o tom namaluji obraz.

Na výsledný vzhled obrazu a dojem, který dává, má jistě vliv i technika, jakou malujete… Obrazy také nebyly v rámech. Máte pocit, že by je svazovaly?
Výběr rámu pro obraz je poměrně intimní záležitost a nechávám ji na osobní volbě toho, komu se moje obrazy líbí. To, že obraz není v rámu, jeho myšlenku neochudí – já osobně mám doma obrazy výhradně bez rámů.

Je malířství vaším živobytím, nebo to nějakým způsobem dotváří to, čím se zabýváte v pracovním procesu?
Posledních šest let jsem strávil prací v reklamě. Je hodně frustrující mít spoustu skvělých nápadů, které se z různých důvodů nerealizují. Takže si teď vlastně jen čistím hlavu.

Kdy nejraději tvoříte? Máte nějakou oblíbenou denní dobu? A rituál spojený s přípravou či vlastním tvořením díla?
Rád pracuji pozdě večer, když se ruch doma zklidní, takže se můžu soustředit. Než začnu malovat, obyčejně strávím dvacet minut tím, že si plánuji barvy nebo uklízím ateliér, abych si srovnal myšlenky.

Vaše obrazy se nacházejí v soukromých sbírkách. Můžete nám prozradit něco o jejich majitelích – komu jsou určeny...
Malováním si ventiluji vlastní myšlenky, a tak mě vždycky překvapí, kolik lidí a že vůbec moje plátna někoho osloví. Majitelé mých obrazů nemají, myslím, žádný společný rys, žijí v Americe, v Německu, v Čechách i v Japonsku, jsou to obchodníci, přátelé i cizí lidé. Je báječné, když se někomu líbí natolik, že si je koupí a pověsí doma na zeď, ale stejně mě potěší, když vidím v galerii před svým obrazem stát teenagery, kteří se srdečně smějí…

Jak byste sám charakterizoval tuto výstavu, potažmo vaši tvorbu? Je to první výstava v České republice a s tím samým tématem?
Líbí se mi, když lidé neberou věci příliš vážně, a odtud jsou mé nápady. Když se uvnitř usmíváte, napadají vás věci, které pak osloví i jiné lidi. Co se týče legáčků, napadne-li mě v rámci toho tématu něco dobrého, tak to namaluji. Zároveň ale budu chtít změny a vývoj. Držet se stále jednoho tématu je trochu nudné, n´est-ce pas?

Mohou čtenářky Ženy-in vidět Vaše obrazy i jinde než v Praze?
To je celkem zábavné; když jsem se v roce 1992 jako chudý anglický imigrant rozhodl, že budu malovat, potkal jsem jiného Angličana, který pracoval pro firmu, která se zabývá rychlým občerstvením s kuřecím masem. Otvírali zrovna v Praze několik nových restaurací, do kterých potřebovali obrazy. Samozřejmě jsem tvrdil, že to hravě zvládnu – aniž bych měl nejmenší představu, odkud začít. Po všech těch letech stále visí v restauracích ve Vodičkově ulici, na Václavském náměstí i na několika dalších relativně veřejných místech. Ale uměním bych to nenazýval…

Já mohu za sebe jenom říct, že jsem z práce šla pěkně rozmrzelá a z výstavy jsem odcházela velmi dobře naladěna… O úspěchu výstavy svědčí to, že ještě před koncem vernisáže byly 4 obrazy prodány…

A mně nezbývá než Vás pozvat do Galerie Pokorná, ulice Jánský vršek 15 na výstavu Proč muži koukají do děr a jiné příběhy… Výstava se koná do 19. 6.  

Reklama