Taky vás zrovna dneska ze samé námahy rozbolela hlava? Možná je to jen proto, že jste si pro samou práci či starosti s potomstvem nevzpomněla na pití a tělo je dehydrované. Pořádně se napijte, jděte na vzduch a mělo by se vám ulevit. Jenže příčina bolesti hlavy, potažmo pocitu únavy může být i jiná - pokud je vyčerpání a stres dlouhodobé, začnou tělu ujídat ze zásob důležitých látek, které mu pak scházejí. Trvale vystresovaní lidé mají v těle až o třetinu méně minerálních látek než ostatní. Daleko větší než obvykle je také spotřeba vitaminů. Tělo je nejen vyčerpané a jeho buňky stárnou rychleji, ale je rovněž náchylnější k infekcím, které si člověk přitom se stresem dohromady nedá.

"Proto má v takovém případě smysl jíst vitaminové doplňky," říká imunolog Martin Nouza. Některé z nich se prodávají již jako komplex, ale je lepší se o jejich výběru poradit s lékařem, aby pro změnu nedodávaly tělu něčeho zbytečně mnoho. Ještě lepší, než se spoléhat jen na doplňky z lékáren, je snažit se zároveň přijmout dostatek potřebných látek přímo z potravy, byť to v případech extrémního stresu nemusí stačit.

Co všechno může kvůli stresu a dlouhodobému fyzickému nebo psychickému vypětí scházet? Třeba hořčík, vápník, zinek nebo selen. Hořčík neboli magnézium je velmi důležité pro duševní zdraví, je-li ho málo, stoupá hladina stresových hormonů a s ní i riziko propuknutí deprese, má-li k ní dotyčný sklony. Selen se přímo podílí na ochraně buněk před stárnutím.

Důležité je dbát o potraviny bohaté na vitaminy A, C a E,  o kterých se stále častěji hovoří jako o antioxidantech, chránících tělo před škodlivými účinky volných radikálů - zplodin metabolismu kyslíku. Céčko zvyšuje odolnost vůči infekcím a jeho nedostatkem trpí kromě lidí vystresovaných častěji kuřáci a obyvatelé velkých měst. Éčko posiluje imunitní systém, doslova ho omlazuje.  Také "áčko" zvyšuje odolnost organismu vůči škodlivým vnějším vlivům.

Nezapomeňte na probiotika, tedy mléčné výrobky nebo speciální potravinové doplňky obsahující bakterie mléčného kvašení - jejich nedostatek ve střevě zase zhoršuje imunitu a bývá rovněž způsoben stresem anebo také mizernou životosprávou, která ovšem často provází právě stresující životní styl.   

Ve stravě by proto měl být také dostatek hodně bílkovin a vápníku.

Nejde jen o to, že díky dostatečnému doplnění výživy o potřebné vitaminy a minerály zdárně zdoláte momentální stres bez ztráty sil. Ale navíc zpomalíte stárnutí svého těla, neboť právě životní styl plný stresu a nesprávný výživa tento proces urychlují.  

                               

   
Reklama