Verunka a Viktorka jsou dvě sestry, které vás, a především vaše děti, seznámí zábavnou formou s českým jazykem. Stačí si jen pořídit knížku od spisovatelky a překladatelky Daniely Krolupperové, Proč mluvíme česky (vydal Albatros).

Na začátku příběhu se holčičky seznámí s malým carem, který se stane jejich průvodcem po Říši češtiny. Car se promění v autíčko (anglicky car) a už tady holčičky poznají, že není slovo jako slovo.

Jako první navštívíme Zemi slov a v ní velký hrad Slovník. Na tomto hradě žijí všechna slova, která bydlí po skupinkách, podle toho, kam které patří. Svou vlastní komnatu tady mají slova stará, která dnes už nikdo nepoužívá, slova, která mají "přešité kabátky", takže zůstávají ze starých časů, jen dnes mají jiný význam. Slova označující zvířata bydlí pohromadě, stejně tak názvy měst nebo skoroslova. Copak že jsou skoroslova? Uměle vytvořená slova, která sice vznikla, ale nikdo je nepoužíval.

První výlet do Země slov ukončí car v komnatě, kde se nachází největší poklad všech lidí, a to písmo. Tady jsou ukryty všechny druhy písma, kterých je na světě několik set.

Při druhém výletu do Země slov navštíví děvčátka rodinné slavnosti na hradě Slovníku. Díky této slavnosti poznají, že slova mají také "rodiny", své příbuzné, blízké a vzdálené, stejně jako lidé. Čeština například patří do indoevropské rodiny, mezi jazyky slovanské. Car vysvětlí holčičkám, že slova v příbuzných jazycích se sobě navzájem podobají.

Po slavnosti se Viktorka a Verunka dozví, jak se rodí nová slova, proč se slova přejímají z cizích jazyků a jak některá slova vznikají tím, že se původní slovo zkomolí.      
Víte, co je to slovomorna? Odkladiště slov, kam patří všechna ustálená slovní spojení, fráze. Takže když holčičky do slovomorny nahlédly, uviděly tam například "je to o ničem" nebo "naskakuje husí kůže". 

Na zámcích v Zemi řečí pro změnu pořádají slova další slavnosti, skupinové tance. Tvoří tak věty. Děti poznají, že v některých jazycích musí mít slova přísně stanovený pořádek, jinak může vytvořená věta změnit svůj význam.

S malým carem poznají děvčátka také slovesa, citoslovce nebo spojky.

Na poslední výlet se vydáme s holčičkami a malým carem do Země zvláštních zvyků. Jazyk je totiž velmi pozoruhodná záležitost. Má své zvláštní zvyky, podivné vrtochy i rozmary. A ty se v každé řeči liší. A právě v této zemi je to samá jazyková pozoruhodnost a památka, samé slovočáry a řečokouzla. Tady celý výlet s malým carem, Verunkou a Viktorkou končí.

Vaše děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací o českém jazyce, ale také dalších jazycích. V celé knížce na ně navíc čeká řada otázek a úkolů na přemýšlení a procvičení právě získaných vědomostí.

Pokud máte doma malého předškoláčka nebo školáčka, určitě vám tuto knížku můžu doporučit.           

     
Reklama