Zaráží vás titulek? Říkáte si, co má tahle otázka za smysl? Nebo je to to, co vás v hloubi duše trápí? Otázek na začátek článku je víc než málo a nejsou jednoduché.  V článku odpověď nenajdete. Hledejte v sobě.

kid

Dnes je Den dětí. Těch malých tvorů, které známe velmi důvěrně. Všichni jsme kdysi byli malí, a tak pokud odhalíme clonu minulosti a ušlých věků, jistě najdeme ve sklepeních paměti naše vzpomínky, jaké to bylo, když jsme byli malé děti. Vyplynou na povrch vůně, chutě, pocity.

Věřím, že většina z nás měla šťastné dětství. Nebyli jsme týráni, nikdo nám neusekával ruce, abychom mohli žebrat a vzbuzovat soucit, nikdo nás nezneužíval.

Pokud budu mluvit za sebe, tak mé vzpomínky na dětství jsou milé. Babička, která bydlela v činžáku, mi kupovala špekáčky a já si je mohl opékat na klacíku u ní v kuchyni na plynovém sporáku. Bylo mi asi 5 let. Dnes s odstupem času si uvědomuju, co pak měla práce s tím, aby kuchyň dala do pořádku.

Nebo výlov rybníku, kdy jako žák druhé třídy jsem se cestou ze školy s aktovkou brodil bahnem, ulovil do rukou tři přichlíplé malé bělice a s pocitem živitele rodiny jsem je přinesl mamince, že máme večeři. Od hlavy k patě od bláta... Reakci své maminky si nějak nevybavuji, ale domnívám se, že nebyla v kurzu vařečka. Protože ten hrdý pocit z ulovení ryb nebyl ničím přebit.

Vzpomínám i na kamna uhláky a jejich vůni, praskot dřeva, když se v nich zatápělo, a záři rozpálených trubek, která mne uspávala. I na ranní probuzení do vymrzlého pokojíčku. Na sáňkování na Šejváku, který v mých dětských očích byl obrovský a prudký a dnes nechápu, jak se ten kopeček mohl za těch pár let tak smrsknout.

A proč o tom píšu? Protože jsem vděčný za to, že jsem dar života dostal, že děkuji mamince, že si mě nechala a vychovala mne.

Proč mít děti?

Možná mi na to odpovíte vy. Napište mi, co jim ke Dni dětí přejete. A třeba jste jim to již dopřály… tak se pochlubte.

Tématem dne jsou naše děti. Co jim přejeme, co jim dáváme, co pro ně chystáme a vůbec hledání smyslu, proč si ty malé bezbranné, usmrkané, špinavé, zlobivé, ukřičené, milé, usměvavé, hodné, oddané potvory pořizovat?

redakce@zena-in.cz

Reklama