Dokonale stimulovat ráno
Káva obsahuje kofein a čaj obsahuje tein. Obě tyto sloučeniny stimulují centrální nervový systém. Díky tomu se nám po vypití šálku silného nálevu zlepšuje koncentrace, paměť, reflexy a dokonce i nálada. Kofein také zrychluje srdeční tep, zvyšuje sílu jeho kontrakce a dokonce zvyšuje rychlost metabolismu. Thein zase snižuje únavu, zlepšuje koncentraci a pohodu. Blahodárně působí také na trávicí systém, protože stimuluje syntézu trávicích šťáv. Theine je však mírnější. 200ml šálek čaje obsahuje asi 30 mg, zatímco káva stejného objemu obsahuje až 150 mg kofeinu.

ca1.jpg

Mají podmanivou chuť a vůni
Jakou kávu či čaj máme rádi, je v podstatě individuální záležitost každého z nás. Někteří preferují silnou, silnou chuť kávy, a proto se rozhodnou uvařit bez cukru nebo mléka. Jiní si zase nedokážou představit kávu bez přídavku skořice, kardamomu nebo trochy vanilkového sirupu. Stejné je to s čajem. Kolik gurmánů, tolik způsobů, jak ho uvařit. A bez ohledu na to, který z nich si vyberete, chuť a vůně vždy poskytují smyslný zážitek, který vyvolává příjemné asociace. Vyberte si na cajovy.blog svého favorita.

Zlepšují náladu
Kofein stimuluje mozek k uvolňování serotoninu. Jde o neurotransmiter, jehož nedostatek snižuje náladu a ovlivňuje pocit úzkosti. Pití kávy v mírném množství (2 až 5 šálků denně) může zmírnit úzkost. Malé černé šaty vypité ráno zlepšují schopnost soustředění a bdělosti. Jsme tedy nejen uvolněnější, ale i šťastnější. Tein má o něco mírnější účinek. Ovlivňuje náladu uvolňováním dopaminu centrálním nervovým systémem, který je zodpovědný za pocit široce chápaného uspokojení.

ca2.jpg

Obsahují spoustu vitamínů a minerálů
Káva i čaj obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. Káva je bohatá především na polyfenoly se silnými antioxidačními vlastnostmi. Pravidelné pití kávy má blahodárný vliv na očistu organismu. Její zrna obsahují také vitamíny skupiny B, draslík a mangan. Čaj zase obsahuje mnohem více polyfenolů včetně tříslovin, které mají schopnost bránit rozvoji rakovinných buněk, dále vitamín C, B1, B6, fluor, mangan, draslík a selen.

Mají mnoho zdravotních vlastností
Káva snižuje stres. Zlepšuje potenci a působí jako afrodiziakum. Navíc snižuje riziko cukrovky a deprese. Zlepšuje krevní oběh, pomáhá spalovat tuky, a dokonce snižuje riziko vzniku rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty a jater, snižuje záněty v těle. A pití jednoho šálku kávy těsně před odchodem na slunce pomůže chránit vaši pokožku před slunečními paprsky. Čaj zase zabraňuje ateroskleróze a infarktu, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, má antivirové a antibakteriální vlastnosti a zvyšuje aktivitu imunitních buněk. Blahodárně působí i na zuby. Díky obsahu vápníku a fluoru posiluje sklovinu a chrání zuby před vznikem kazu.
Abychom z pití kávy a čaje vytěžili všechny tyto výhody, musíme si samozřejmě vybrat kvalitní zrna prvního a listy druhého. Pijme tedy teplé nápoje pro zdraví!

Reklama