Podle čeho se pozná, že učitel má autoritu? Podle toho, že si děti připravují doma poctivě úkoly, bojí se při písemce opisovat, a když už si troufnou vzít do školy tahák, tak má miniaturní rozměry, aby si ho náhodou učitel nevšiml? Nebo se to takový pedagog pozná podle toho, že připomíná chodící encyklopedii a neudělá nikdy chybu?
Nebo je snad určujícím kritériem skutečnost, že je paní učitelka ke školákům přátelská, o hodinách s nimi klábosí téměř o všem a můžete se jí se vším svěřit? Nebo tu hraje roli věk? A co je v tom případě lepší: mladá učitelka s pevnými nervy a smyslem pro humor nebo paní učitelka v předdůchodovém věku, která je maximálně shovívavá, protože už ví, jak jde život a nedělá vědu z prkotiny? A co učitel? Znamená to automaticky, že má autoritu jenom proto, že je muž?

Pamatuji si, že na střední škole jsem měla profesorku francouzštiny, která byla sice hodně chytrá a přátelská, ale kazila si dobrý dojem svou náladovostí. Jednu hodinu byla jako milius, tu další nás všechny od tabule vyházela, aniž k tomu měla důvod. Byla hodně emotivní, a to asi nebylo úplně v pořádku. Z mého pohledu neměla autoritu. Nebyla jsem sama, kdo to takhle vnímal.
A pak tu byl náš chemik, zvaný Zkumavka - to byl její pravý opak. Zkraje jsme si na něj nemohli zvyknout. Měl monotónní hlas a vzorce nám připadaly taky monotónně stejné. Pravda je, že jsme k němu postupně získávali důvěru a nakonec patřil k nejoblíbenějším.

Považuji ho za autoritu z jednoho prostého důvodu. Cokoli řekl, tak prostě platilo. Nebyl to žádný chaotik, který vám slíbí, že nebude zkoušet a známkovat, a pak mu něco přelítne přes nos, rozdá písemku a do konce hodiny vás ještě stihne všechny vyvolat a rozdat pětky. Myslím, že si byl jistý sám sebou, a zároveň nás nepřehlížel a nejednal s námi jako s někým, kdo si nezaslouží respekt.
Na profesora Zkumavku si vzpomenu pokaždé, když narazím na netolerantního a arogantního člověka, který si prosazuje svou z pozice síly, a nikoli přirozené autority...
A je úplně jedno, kolik je dotyčnému let...

   
Reklama