Horečka je poměrně běžný příznak nemoci, ale není dobré ho podceňovat. Může nejčastěji signalizovat chřipku, zánět, ale i jiné závažnější nemoci způsobené nejen infekcí.

Teploty a horečky mohou signalizovat zánět, infekci nebo jiné nemoci
Zdravá teplota lidského těla je 36, 5 °C, teplota do 37 °C je považována za normální. Teplota od 37 do 37, 9°C se označuje jako zvýšená a nad 38 °C pak jde o horečku. Může být nebezpečná i v nižších hodnotách, ale vyhledat lékaře je nutné hlavně v případech, kdy horečka přesáhne 39 °C a trvá několik dní. Za horní hranici přežití organismu se udává teplota 41, 9 °C.

Jak vzniká horečka?
Horečka (latinsky febris) může vzniknout z přehřátí (což se za horečku nepovažuje), nebo může signalizovat problém v organismu, není to tedy nemoc jako taková. Díky zvýšené teplotě se organismus lépe brání před škodlivými patogeny, horečka tak tělu pomáhá vyrovnat se s nemocí. Horečka ale také představuje zátěž, hlavně pro starší pacienty a pacienty se srdeční nemocí.
Hlavní příčinou horečky jsou bakteriální i virové infekce, nejčastěji se jedná o chřipku, angínu nebo zápal plic. Někdy provází také ostatní nemoci, jako např. onemocnění mozku či rakovinu. Občas se může horečka objevit i jako reakce na očkování. Naopak k alergii horečka nepatří.

Kdy je potřeba vyhledat lékaře?
Horečce se můžeme úspěšně bránit jednak fyzikálními metodami, jako je sprchování nebo zábaly (doporučuje se voda o teplotě asi 25 °C), dále pak můžeme volit volně prodejné léky na snížení teploty ze skupiny antipyretik. Pokud uvedené metody na vysokou horečku nestačí, je vhodné navštívit lékaře.

Horečka je nebezpečná hlavně pro malé děti. K lékaři jděte vždy, když má dítě do tří měsíců teplotu vyšší než 38 °C, dítě starší než tři měsíce vyšší než 38,9 °C nebo když u dětí trvá horečka déle než dva dny. Dospělý člověk by pak měl navštívit lékaře, pokud má déle než tři dny teplotu vyšší než 39,4 °C. U dětí je nebezpečná i teplota nižší, tedy méně než 36,1 °C.
Horečku není dobré podceňovat, vysoká horečka ohrožuje život, může způsobit šok, poruchy vědomí nebo febrilní křeče u dětí.

Co dělat při horečce?

  • Hodně pít
  • Nevysilovat se, odpočívat.
  • Navštívit lékaře, pokud trvá horečka dlouho nebo je vyšší než 39 °C.
  • Přijímat převážně lehká, snadno stravitelná jídla, abychom nezatěžovali ještě více játra.
  • V případě potřeby snižovat horečku vlahou sprchou, volně prodejnými léky.
  • Navštívit lékaře, pokud trvá horečka dlouho nebo je vyšší než 39 °C.

Zdroj: www.ulekare.cz a www.wikipedia.cz.

Reklama:

Zvýšenou teplotu dokáže snížit řada látek. Nejdéle známou a používanou je kyselina acetylsalicylová, která působí nejen proti horečce, ale i proti bolesti. Navíc oproti paracetamolu působí protizánětlivě a podporuje tak regeneraci organismu a výhodou kyseliny acetylsalicylové je nejen její širší záběr léčiva, díky proti zánětlivému efektu, ale také nízké riziko předávkování  Mezi přípravky obsahující kyselinu acetylsalicylovou patří například originál Aspirin, dále pak generika jako Acylpyrin či Thomapyrin. V České republice je nejznámější a nejprodávanější Acylpyrin, který je cenově dostupnější než originál a změnil po několika letech pouze svůj vzhled, ale účinnost a složení zůstala na stejné úrovni.

Pro urychlení účinku a vyšší podporu imunitního systému je možné využít kromě klasické bílé tablety i šumivé tablety s přidaným vitaminem C, kdy je urychlen nejen účinek, ale také podpořena normální funkce imunitního systému díky přítomnosti vitamínu C. Tuto kombinaci látek naleznete například v přípravku Acylpyrin + C.

ACYLPYRIN® + C,
320 mg/ 200 mg šumivé tablety – registrovaný léčivý přípravek. Perorální podání.
Jedna šumivá tableta obsahuje acidum acetylsalicylicum 320 mg a acidum ascorbicum 200 mg. 
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
 


Reklama