Každý člověk se během svého života setká s teplotou nebo horečkou, někdo málokdy, jiný zase často. Horečka je poměrně běžný příznak nemoci, ale není dobré ho podceňovat. Může nejčastěji signalizovat chřipku, zánět, ale i jiné závažnější nemoci způsobené nejen infekcí.

horečka

Teploty a horečky mohou signalizovat zánět, infekci nebo jiné nemoci
Zdravá teplota lidského těla je 36, 5 ºC, teplota do 37 ºC je považována za normální. Teplota od 37 do 37, 9 ºC se označuje jako zvýšená a nad 38 ºC pak jde o horečku. Může být nebezpečná i v nižších hodnotách, ale vyhledat lékaře je nutné hlavně v případech, kdy horečka přesáhne 39 ºC a trvá několik dní. Za horní hranici přežití organismu se udává teplota 41, 9 ºC.

Jak vzniká horečka?
Horečka (latinsky febris) může vzniknout z přehřátí (což se za horečku nepovažuje), nebo může signalizovat problém v organismu, není to tedy nemoc jako taková. Díky zvýšené teplotě se organismus lépe brání před škodlivými patogeny, horečka tak tělu pomáhá vyrovnat se s nemocí. Horečka ale také představuje zátěž, hlavně pro starší pacienty a pacienty se srdeční nemocí.

Hlavní příčinou horečky jsou bakteriální i virové infekce, nejčastěji se jedná o chřipku, angínu nebo zápal plic. Někdy provází také ostatní nemoci, jako např. onemocnění mozku či rakovinu. Občas se může horečka objevit i jako reakce na očkování. Naopak k alergii horečka nepatří.

Kdy je potřeba vyhledat lékaře?
Horečce se můžeme úspěšně bránit jednak fyzikálními metodami, jako je sprchování nebo zábaly (doporučuje se voda o teplotě asi 25 °C), dále pak farmakoterapií - z volně prodejných léků se velice často užívá účinná látka ibuprofen.

Pokud uvedené metody na vysokou horečku nestačí, je vhodné navštívit lékaře.

Horečka je nebezpečná hlavně pro malé děti. K lékaři jděte vždy, když má dítě do tří měsíců teplotu vyšší než 38 °C, dítě starší než tři měsíce vyšší než 38,9 °C nebo když u dětí trvá horečka déle než dva dny. Dospělý člověk by pak měl navštívit lékaře, pokud má déle než tři dny teplotu vyšší než 39,4 °C. U dětí je nebezpečná i teplota nižší, tedy méně než 36,1 °C.

Horečku není dobré podceňovat, vysoká horečka ohrožuje život, může způsobit šok, poruchy vědomí nebo febrilní křeče u dětí.

Co dělat při horečce?

  • Hodně pít.
  • Nevysilovat se, odpočívat.
  • Navštívit lékaře, pokud trvá horečka dlouho nebo je vyšší než 39 ºC.
  • Přijímat převážně lehká, snadno stravitelná jídla, abychom nezatěžovali ještě více játra.
  • V případě potřeby snižovat horečku vlahou sprchou, volně prodejnými léky.
  • Navštívit lékaře, pokud trvá horečka dlouho nebo je vyšší než 39 ºC.

Zdroj: www.ulekare.cz a www.wikipedia.cz.

Reklama