Prázdniny se nám sice pomalu blíží ke konci, ale pokud nemáte dítka školou povinná, můžete si svou letošní dovolenou užít v Chorvatsku ještě během září. Koneckonců i místní říkají, že je to ta nejlepší doba, protože počasí bývá příznivé a ceny nízké. Co víc si přát? Dala bych si říct hned. A co vy?

Lidi kolem mě se dělí do dvou skupin. Jedni každý rok objevují nová místa, zkoušejí vzdálenou exotiku i blízké krásy Česka, ti druzí pak rok co rok jezdí na stále stejné místo - do Chorvatska. A většinou i do stejného letoviska. No a já patřím už pár let k nim.

Rok co rok se vracíme a nelituji. A když se mě lidé z té první skupiny ptají, proč tomu tak je, hned mám pro ně pár důvodů. Tady jsou.

Jadran je snad nejkrásnější moře

Než jsem se trvale upsala Jadranskému moři, navštívila jsem pár evropských pláží, ale žádná voda mi nevoněla tak jako ta chorvatská. Když si přivstanete, nejenže se vyhnete sluneční výhni, ale užijete si prázdné pláže a průzračně čistou vodu. Ráj na zemi.

  • Můj tip: Zkuste pobřeží Dalmácie. Příjemné štěrkové a dobře udržované pláže jsou vhodné díky svému pozvolnému klesání i pro malé děti. A pohled na velkolepé pohoří Biokovo v relativní blízkosti moře s jeho příkrými útesy je vskutku impozantní. Stačí se prostě kochat...

Pokud máte chuť, můžete si zkusit i potápění. Diving centra v Chorvatsku nabízejí i obyčejné šnorchlování, ale naopak také kurzy potápění pro pokročilé. Záleží na vás. Seznam středisek zde.

Birgmaier sub Podgora, www.birgmaier-sub.com

Lidé jsou zde milí a pohostinní

Možná mám jen velké štěstí, ale snad jsem se za celá ta léta, co do Chorvatska jezdím, nesetkala s nikým vyloženě negativním. „Naše paní“, u které bydlíme, nám vždy chystá na uvítanou meruňkovou marmeládu z vlastního sadu a jakousi záhadnou domácí samohonku, která ovšem chutná výtečně.

Srdečně se vždy zdravíme s číšníkem, který nás párkrát obsluhoval, ale nezapomněl, s prodejcem levandule, od kterého si vždy kupuji balíčky pro známé. A tak bych mohla pokračovat dál.

Samozřejmě, že jde o byznys, jak jste si asi pomyslely. Ano, turisté jsou pro místní výrazným a v mnoha případech jediným zdrojem obživy, ale té nadstavby v podobě srdečnosti, si cením. A miluji větu, kterou bych si přála slýchat i v Čechách: Nema problema... :-)

  • Do Chorvatska (tehdejší Jugoslávie) jsem se podívala zázrakem už jako dítě. Z té doby si toho pamatuji málo, snad jen to, že jsem si tam hrála s dcerkami lidí, u kterých jsme bydleli. Věřte, nebo ne, ale skoro po třiceti letech jsem je vyhledala a oni si na nás pamatovali. Dodnes jsme v kontaktu.

Jídla jsou chutná a zdravá

Zapomeňte na konzervy a instantní polévky. Když si pozorně projdete letovisko, zjistíte, že řada restaurací nabízí polední menu za přijatelné ceny. Byl by hřích v zemi s tak skvělou místní kuchyní neochutnat aspoň nějakou specialitu.

Pobřežní regiony jsou plné ryb a plodů moře (olihně, sepie, chobotnice, krevety), k tomu nezbytný olivový olej, pršut, ovoce a zelenina a dalmatská vina, například známý Prošek, o kterém se hodně mluvilo v souvislosti se vstupem Chorvatska do EU. Jak to asi dopadne?

  • Mně osobně se líbí jeden zvyk, kterého jsem si všimla v řadě restaurací: po jídle si dát pěkně panáčka zdejší slivovice (dámy mohou kruškovač, což je takový přítulný likér). Mám poměrně choulostivý žlučník, ale mohu odpřísáhnout, že díky tomu mi ještě nikdy po žádném jídle nebylo těžko. A že jsou na naše poměry docela mastná.

Intermezzo

Přemýšlíte, jaký si přivést suvenýr? Zkuste olivový olej! „Domácí je nejlepší,“ říká Linda Anušič, s kterou jsme nedávno přinesli rozhovor o letních láskách. „Doporučuji koupit od ubytovatelů, kde trávíte dovolenou. Určitě touží potom, abyste se vraceli, takže věřte, že bude dostatečně kvalitní,“ dodává.

Dubrovník, foto: Chorvatské turistické sdružení

Dubrovník

Hudba je pohodová

K večerní dovolenkové náladě patří procházky, ochutnávání místní zmrzliny (bezkonkurenčně nejlepší, že? kam se hrabou všechny algidy a spol.) a v neposlední řadě chorvatské písničky, které vás dostanou do té pravé přímořské nálady.

Pokud naladily i vaše srdeční struny, nezapomeňte si koupit nějaké CD, kterým si pak budete moci prohřívat sychravé zimní večery. (já osobně bych doporučila připojit i nějakou tu tekutou specialitu, kterou jsem již zmiňovala, ehm, a teď nemyslím olivový olej :-)).

Velkolepé divadlo příroda

Málokterá země se může pochlubit osmi tak úžasnými národními parky a řadou parků přírodních. Z lodi můžete vidět delfíny, na horách kamzíky. Nachází se zde údajně jeden z posledních biotopů supa bělohlavého v Evropě!

  • Asi není třeba připomínat, že zdejší hornatou krajinu s úchvatnými vodopády si vybrali mimo jiné například filmaři slavných mayovek. Ano, poklad na stříbrném jezeře hledejte v Chorvatsku!

Plitvická jezera, foto: Chorvatské turistické sdružení

Plitvické vodopády

Kudy kráčela historie

Ve Splitu Diokleciánuv palác a středověké centrum, historické centrum města Trogir, staré město Dubrovník - to jsou jen tři poklady z mnoha, které se dostaly na seznam UNESCO. Rozhodně stojí za návštěvu. A pokud se vám poštěstí zůstat ve Splitu přes noc, budete se moci na vlastní oči přesvědčit, že nejkrásnější hvězdy svítí ve Splitu nad mořem (písnička našich babiček).

Intermezzo

Prvním obyvatelem Splitu byl římský císař Gaius Aurelius Valerius Diocletianus, který se zde rozhodl kolem roku 293 vybudovat přepychovou císařskou vilu, letní sídlo o rozloze 30 tisíc metrů čtverečních, do kterého se stáhl po odchodu z trůnu římského imperátora. Bouřlivá století poté z vily učinila město, v kterém se střídaly mnohé vlády, od chorvatských králů v 10. století přes maďarskou a benátskou administrativu po francouzské vládce a Rakousko-Uherskou monarchii.

Hrdí Spliťané o svém městě nejčastěji říkají, že je nejhezčí na světě a v okolí, a v souladu s tím nabízí jedno z nejslunečnějších měst Evropy nezapomenutelnou řadu obrazů, v nichž se pozůstatky antického paláce mísí se stavbami z pozdějších období, středomořskou a subtropickou vegetací palem a agáví.

Pula, foto: Chorvatské turistické sdružení

Pula

Dálnice: Veď mě dál, cesto má...

Musím se přiznat, že nesnáším jízdu autem zrovna nejlépe. Pamatuji si ještě dobu, kdy jsme zdolávali dálku cca 1200 km po spletitých silnicích. Nová dálnice je ovšem přímo pohádková. Bezvadný povrch, žádné díry, perfektně oplocená z obou stran, čerpací stanice a čisté toalety v přijatelných vzdálenostech. Chválím, chválím, chválím. A už se těším, až zase uvidím typický nápis DOBRO DOŠLI.

  • Plaťte dálniční poplatky kartou. U speciálně označených stojanů jsou obvykle i menší fronty, než když platíte v hotovosti.
  • Při jízdě je zakázáno používat mobil. Nazapomeňte používat bezpečnostní pás a mít k dispozici reflexní vestu!

A co vy? Kam jezdíte na dovolenou a jak se vám případně líbilo právě v Chorvatsku?

Čtěte také:

Reklama