plastova-okna-pramos-uvodni.jpg

Neměkčený PVC, ze kterého se plastová okna vyrábějí, je špatným vodičem tepla, což je dobře. Není zase ale tak dokonalým izolantem, aby mohl být profil okna prostě dutým hranolem s jednoduchou stěnou.

Platí, že více komor znamená lepší tepelnou izolaci?

Čím více překážek a vzduchových komor musí teplo unikající rámem z místnosti překonat, tím lépe. Viděno touto jednoduchou logikou platí, že více komor znamená lepší izolaci. Ale kdyby takové uvažování stačilo, na co o tom psát článek, že?

Důvodem, proč moderní okna nemají třeba patnáct komor je, že od určité meze se zvyšování hmotnosti a výrobních nákladů - přidávání dalšího materiálu - přestává smysluplně odrážet ve zlepšování izolace.
 
K optimálnímu počtu komor každý výrobce dojde svojí vlastní cestou. Důležité číslo, kterého byste si měli všimnout především, není počet komor, ale takzvaný koeficient tepelné prostupnosti Uf, kde malé “f” reprezentuje rám, anglicky “frame”. Kvalitní rámy nabízejí Uf pod 1, třeba 0,9 W/m2.K.
5dc970d554970obrazek.png

Více komor pro větší pevnost v rozích

Pevnost rámu okna znamená odolnost proti deformacím teplem nebo vlivem hmotnosti, ale také větší výdrž při nešetrném zacházení. I když v sobě má téměř každý plastový profil ocelovou výztuhu, je tu ještě jedna věc, která hraje roli - profily svařené v rozích jsou tím pevnější, čím větší plochu má rám v řezu. A do toho se počítá i počet a plocha vnitřních přepážek, které tvoří zmíněné komory.
 
Pevnost v rozích je nicméně daná normami a tak se nemusíte bát, že u normálně zavedeného prodejce koupíte plastová okna, která by byla nekvalitní. Dotazem ale určitě projevíte znalosti a oddělíte zrno od plev.

Tvar a počet komor také slouží k tlumení zvuku...

...ale zvuková izolace je jinak docela nadhodnocené téma. Je pravda, že nepravidelné umístění a asymetrický tvar komor dobře poslouží k utlumení hluku, protože rám tak nemůže zvukem rezonovat. Mnohem důležitějším prvkem ve zvukové izolaci oken je ale kvalita a typ skel, a ještě zdaleka nejdůležitější je prostá okolnost - aby bylo okno zavřené a dobře těsnilo.

Jak tedy vybrat plastová okna a s kým se poradit?

Kvalitnější plastová okna něco stojí a při výběru a úvahách o návratnosti investic byste měli brát v potaz celou řadu dalších věcí. Jak dobře máte zateplené zdi, strop a podlahu, jaký typ topení používáte a jak moc jste ochotní dodržovat určité zásady topení a větrání.
 
Pokud jde o plastová okna samotná, místo hodnoty Uf pro rám okna, kterou jsme si uváděli jen pro lepší povědomí, se vyplatí sledovat hodntou Uw, kde malé w znamená window, čili celé okno. Opět - čím nižší číslo, tím lepší izolace. Opravdu kvalitní plastová okna se chlubí hodnotami Uw nižšími, než 0,7 nebo 0,6 W/m2.K

A komu zavolat? Pokud se už preventivně vyhýbáte potížím, určitě se vyplatí kontaktovat zavedeného českého výrobce a prodejce, který na trhu figuruje 25 let.

Třeba takového, který vyrábí plastová okna od začátku do konce ve vlastních závodech v České republice a má po čtvrt století takové jméno, že lepší důkaz kvality už jinde nedostanete.

Kontaktujte PRAMOS - www.pramos.cz
5dc970ee1e1e5obrazek.png

Reklama