Pro své děti chceme jen to nejlepší. Proto je potřeba myslet na jejich budoucnost už od jejich narození. Dlouhý časový horizont je pro spoření peněz ideální! Jaké mají rodiče dneska možnosti? Určitě není dobré spoléhat jen na jeden finanční produkt, dětem spořte po více liniích. Na trhu je mnoho dostupných možností. Informaci pak rozšiřte do rodiny, aby mohli přispívat třeba i prarodiče.

csob

Penzijko jako základní stavební prvek

Penzijní spoření prošlo za poslední dobu řadou legislativních změn. Jednou z nich je i možnost sjednávání penzijka právě dětem už od narození. Penzijko je také jedním z mála produktů, u kterého můžete kdykoliv přestat platit měsíční příspěvek, můžete si ho také navýšit nebo naopak snížit. Neplatíte žádný vstupní poplatek. Pokud bude potomek například potřebovat peníze na studia nebo třeba nové bydlení, může v 18 letech využít až třetinu z naspořených peněz z penzijka a spořit dál.

Příklad:

Hned po narození začnete dítěti platit 1 000 Kč měsíčně. Prarodiče budou přispívat stejnou částku. V 18 letech může mít dítě naspořeno téměř 700 000 Kč a navíc má možnost vybrat přes 200 000 Kč (1/3 vlastních příspěvků včetně zhodnocení) například na studia.

Stavební spoření pomůže získat další peníze od států

Stavební spoření není tak dlouhodobé jako penzijní, zpravidla se uzavírá na 6 let nebo končí naspořením cílové částky. Dá se z něj výhodně pořídit bydlení díky úvěru ze stavebního spoření, ale dětem můžete spořit i na studia. Každý rok máte možnost získat od státu až 2 000 Kč. Ideální variantou je začít spořit nejpozději ve dvanácti letech dítěte, abyste mu mohli k 18. narozeninám dát krásný a užitečný dárek – finanční pomoc ke startu k samostatnosti.

Podílových fondů se nemusíte bát

Mnoho rodičů v Čechách se toho obává, ale v jiných zemích jsou podílové fondy běžnou variantou spoření i pro děti. Díky dlouhému času, po který můžete dětem spořit, jsou jako stvořené pro možnost získání zajímavého výdělku. Pokud si nevíte rady, jaký fond si z široké nabídky vybrat, poraďte se s Vaším bankéřem. Zvolte si strategii, kterou chcete jít, a můžete získat zajímavé výnosy. Možná vás to začne bavit, investovat můžete do akcií nebo dluhopisů, do různých zemí, měn nebo i komodit. Investujete pravidelně, tím se riziko plynoucí z kolísání trhů minimalizuje. Na rozdíl od předchozích spořících produktů budete pravděpodobně platit nějaké vstupní poplatky, které by Vám ale vyšší zhodnocení mělo vynahradit.

 

Partnerem našeho tématu „Finanční zajištění“ je ČSOB Penzijní společnost – více informací o penzijním spoření najdete na www.csob-penze.cz. Zde si díky kalkulačce můžete spočítat, kolik můžete získat navíc ke svým spořeným částkám – státní příspěvek, zhodnocení vašich vkladů.

Zapojte se do naší diskuse a deset z vás odměníme drobným balíčkem od ČSOB, ve kterém najdete termosku, blok a propisku. Diskusi najdete na této stránce //zena-in.cz.

Reklama