Existují typy lidí, my se samozřejmě tentokrát budeme zabývat jen ženami, kteří svoje vztahy sabotují, aniž by o tom věděli. Je to nepěkná vlastnost, těžko se jí zabavuje a někdy to opravdu končí tak, že zůstávají samy. Přitom by nemusely. Stačí si uvědomit, že se vám možná někdy v minulosti stala nepříjemná událost, kvůli které teď dobrovolně ničíte nové vztahy. Jak ale poznáte, že je to právě váš případ?

Konkrétní důvody, kvůli kterým sabotujte vztahy, jsou specifické. Každý člověk má jinou minulost. Výchova, dětství, dospívání, první vážné vztahy, to vše má vliv na to, jak se momentálně chováme. Jedním z důvodu sabotování vztahů je strach z intimity. Lidé se podvědomě bojí intimity, emocionální nebo fyzické blízkosti s jinými lidmi. Jinak řečeno, bojíte se zamilovat.

Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zajímat: Buďte sama sobě terapeutem: otázky, které pokládají psychologové při koučinku

Intimitu s partnerem přitom potřebuje každý, ale u některých lidí je spojena spíše s negativními než pozitivními zkušenostmi, což vede k chování, které můžeme nazvat „nakousnout a zahodit“. Do vztahu sice jdete, ale jakmile jde do tuhého, začnete se kroutit a zmítat.

Trauma z dětství

Strach z intimity obvykle pochází z komplikovaných rodičovských vztahů. Pokud se například vaši rodiče hádali, neprojevovali si navzájem pozitivní city, může ve vás být zakořeněná představa, že intimita je něco špatného a také nedůvěra ve vztahy obecně. Ve vzduchu visí teze „Lidem, kterým jsem blízká, nelze důvěřovat.“ Proto máte sklony k přehnané žárlivosti, partnerovi zkrátka nemůžete věřit, ať je sebevíc upřímný.

Obavy

Tento strach se objevuje ve dvou typech: strach z opuštění a strach z pohlcení. V první řadě se lidé obávají, že ti, které milují, je opustí, ve chvíli, kdy budou nejzranitelnější.
 
Ve druhém případě se lidé obávají, že ztratí svou identitu nebo schopnost rozhodovat sami za sebe. Tyto dvě obavy často existují i vedle sebe, což vede k chování „nakousnout a zahodit“.

Mohlo by vás zajímat: Odmítnutí v lásce? Nebojte se přijmout nabízenou pomoc

Jak poznám znamení

Existuje mnoho známek, které vedou k tomu, že sabotujete vztahy. Zkuste si je pořádně přečíst a zauvažovat. Nepřipomínají vám někoho?

  • Vyhýbáte se všemu, co vede k prohloubení vztahu. Ať je to seznámení s rodiči nebo stěhování.
  • Chorobně žárlíte, i když v hloubi duše víte, že k tomu není důvod. Podvědomě víte, že tím partnera ztrácíte.
  • Nehledáte chyby v sobě, ale vždy v partnerovi.
  • Přátelé se vás často ptají, proč vztah opět nevydržel. Vaše odpovědi vždy směřují k chybám partnera.
  • Vyčítáte partnerovi každou chybu, a i z těch nemenších uděláte scénu.
  • Umíte vyjmenovat minimálně 10 věcí, které vám na partnerovi vadí.
  • Když si chce partner o problému promluvit, odmítáte.
  • Stále cítíte hněv k bývalým partnerům, kteří vás opustili.
  • Téměř v každém vztahu podvádíte a nesnažíte se příliš schovávat.
  • Často říkáte věty typu: „Asi nejsem tak chytrá jako ty“. Jde o známku nízké sebeúcty.

Čas na změnu

Pokud budete vědomě či nevědomě stále upoutaná k minulosti, nikdy nebude šťastná. Pokud se vám už několik let nedaří navázat dlouhodobý vztah, zkuste na sobě pracovat a se sabotováním nadobro skoncujte. Buďte k sobě upřímné a své vzorce chování si napište na papír. Nechcete přece týrat samu sebe a ostatní lidi, že? Terapie je prvním krokem, který vás může takového chování zbavit. Psycholog vám pomůže identifikovat problém, najít ohnisko a navrhnout pomocí cvičení zdravější životní cestu.

Důležité je ale převzít za své chování odpovědnost. Abyste překonaly sabotování vztahů, musíte být schopné uznat svou vinu. Žádný vztah není dokonalý. Řešení těchto problémů znamená, že musíte být ochotné stát se zranitelnými, identifikovat kámen úrazu, sejít ze špatné cesty a především odpustit, sobě i lidem, kteří vám v minulosti jakkoliv ublížili.

Reklama