Věřte, že několik zkušených rad, které si hned můžete vyzkoušet v praxi vše focení dokáže posunout o pěkný kus dopředu. Na naše otázky odpovídal Vojtěch Kubec, Lektor Nikon školy.
Každý dnes fotí mobilním telefonem, focení je IN i pro naprosté lajky. Proč je lepší fotit fotoaparátem než se spoléhat na mobilní telefon?
Systémový fotoaparát (zrcadlovky a bezzrcadlovky včetně) má možnost výměny objektivů, které nám dávají neomezené kreativní možnosti s prací s perspektivou a hloubkou ostrosti. Dále možnost použití rozsáhlého příslušenství, přes externí blesky, stativ, filtry. V neposlední řadě je to samozřejmě nesrovnatelně vyšší obrazová kvalita, nejen pro tisk, ale i ve špatných světelných podmínkách. Možnosti ostření a focení v extrémních podmínkách a je tu spoustu dalších výhod.
Proč je dobré vědět o svém foťáku víc? 
Pokud se chcete něčemu opravdu věnovat, aby váš čas nebyl promarněný, je dobré znát svůj nástroj, kterým můžete realizovat svoje vize. Ve fotografii je samozřejmě důležitý smysl pro krásu a estetiku, ale aby vaše představa opravdu vynikla, musíte zkrátka znát a umět používat váš fotoaparát. Měl by se stát vaším nejlepším přítelem.

Co se všechno můžeme dozvědět, pokud půjdeme na kurz „Začínáme se zrcadlovkou“?
Kurz je určený pro všechny začínající fotografy, kteří se rozkoukávají, a hledají odpovědi na časté otázky, např.: Co je to kompenzace expozice nebo čas, clona a citlivost. Proč je tak důležitá ohnisková vzdálenost a světelnost objektivu. Jak s tím vším správně pracovat. Vždy říkám, jsou to základy, ale nejsou banální. V manuálu se odpovědi na tyto otázky nedozvíte. Mimo jiné vás připraví na další kurzy, kde se jde více do hloubky fotografické tvorby v již konkrétním tématu (portrétní fotografie, práce s blesky, makro atd.).

Komu byste takový kurz doporučil?
Všem, kdo se chtějí posunout ve fotografii dál. Prakticky jde o to, jak zachytit něco v pohybu, ve špatných světelných podmínkách. Jak docílit více či méně rozmazaného pozadí a jak správně zaostřit. Udělat si pořádek ve fotografické terminologii. A v neposlední řadě již zmíněné - poznat svůj vlastní fotoaparát a jeho možnosti. Prostě nezbytný základ pro každého fotografa.

Myslíte si, že je vhodné dát někomu takový kurz jako dárek? Chodí takoví „žáci“ i na vaše kurzy?
Určitě, je to poměrně časté a obdarovaní jsou často mile překvapeni, sami by si kurz patrně nekoupili, protože se stydí, že něco neumí, ale pak zjistí, že v tom nejsou sami a jsou za to rádi. Za tu příležitost se něco nového dozvědět.

Jaký máte vztah ke značce NIKON? Vedete spoustu kurzů v rámci NIKON školy www.nikonskola.cz
Nikon pro mě není jenom značka prestižního výrobce fotoaparátů a objektivů, je to pro mě životní cesta, velká zábava a radost. Jsem opravdový fanboy :) Jsem hrdý, že můžu spolupracovat a reprezentovat firmu Nikon. 

Jaké foťáky byste doporučil vy sám začátečníkům a proč?
Takový, který bude splňovat nároky začínajícího fotografa. Určitě to může být Nikon D5600 nebo D7500, anebo nová amatérská bezzrcadlovka řady Nikon Z50. Ta bude jistě splňovat ty nejnáročnější zadání, stejně jako zrcadlovky. Nejdostupnější z amatérských zrcadlovek je pak D3500, obrazová kvalita je srovnatelná s vyššími modely, má však méně možností v pokročilých nastavení a jednodušší ostření. Momentálně je za špičkovou cenu polo-profesionální zrcadlovka D750, která bude špičková pro focení v opravdu špatných světelných podmínkách bez blesku a portréty budou výjimečné díky extrémně malé hloubce ostrosti, která je plnoformátových zrcadlovkám této třídy vlastní.

V čem začínající fotografové nejvíce v nastavení foťáku chybují? Já vím, že chyb je mnoho, ale vyberte ty nejdůležitější, které je pak mohou odradit od focení.
Nejčastěji jsou to asi tři věci. Za prvé nezvládají zachytit ostře pohyb a to zejména ve špatných světelných podmínkách bez použití blesku. Za druhé je to nezvládnutí správného zaostření, hlavně v pohybu. To fotoaparáty zvládají velice dobře, zvláště oproti kompaktům a mobilům, ale jde o to vědět, kde to správně nastavit. Za třetí neví, jak správně nastavit celkový jas snímku tzv. kompenzaci expozice, je to v podstatě jediný nástroj, jak ovládnout světlo na fotografii. Samozřejmě, řeč je o chybách v nastavení. Pak je tu celá řada chyb v kompozici, ve světle na scéně a práce s ohniskem.

Podle čeho si vybrat první zrcadlovku? Je lepší začínat u té „snazší“ nebo si pořídit hned něco složitějšího?
To je těžká otázka, v podstatě jde o to, co každý chce fotit. Někdo rád krajinu, cestování, někdo zase sport a zvěř, nebo makro a produktovou fotku. Každý ze zvolených žánrů “potřebuje” něco jiného. Univerzální fotoaparát existuje, a je to ten, který zvládne tu nejtěžší disciplínu. Samozřejmě, že nemá cenu začínat hned u nejdražší zrcadlovky, ale třeba na focení pohybu v horším světle doporučuji si připlatit např. D7500, která je podle mě ideální zrcadlovka pro každou příležitost.

Vybírá jiný foťák žena a jiný přístroj muž? Máte s tím nějaké zkušenosti?
Ženy upřednostňují spíše menší těla fotoaparátů a objektivy typu ZOOM, muži naopak těla větší a objektivy spíše pevné, kdy je nutné je častěji vyměňovat. Rozhodně to není pravidlo, často je výběr podobný a pokud jsem u toho já (také mě občas najdete na kamenné prodejně v centru Prahy), tak se snažím přesvědčit zájemce o nový fotoaparát, ať vybírají na základě svých potřeb, viz. předchozí odpověď.
Chcete se přihlásit do kurzu focení? Podívejte se na www.nikonskola.cz a najděte si téma, které vás zajímá. Výhodou je, že probíhají po celé ČR. Máme s nimi velmi dobrou zkušenost!

Naše články:

Reklama