Valašsko. Svérázný, a tak krásný region. A ne nadarmo se říká, že právě Rožnov pod Radhoštěm je jeho pravým srdcem. Místní valašské přírodní muzeum vás o tom snadno přesvědčí. Nechte se zlákat...

Pokud plánujete nějaký výlet s rodinou nebo partnerem, skanzen v Rožnově pod Radhoštěm by se měl určitě dostat na přední příčky míst, kam se podívat. Proč? Protože se jedná o největší muzeum staveb pod otevřeným nebem v České republice, druhé nejstarší ve střední Evropě a Národní kulturní památku. Má dost společného se zoologickou zahradou, folklórem a tradicemi.

skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Kde se vzal, tu se vzal

Skanzen je počinem bratrů Jaroňků a slavnostně jej otevřeli roku 1925. A protože Jaroňci byli pokrokoví muži činu a doba tomu přála, podařilo se jim dát základ muzeu, které od té doby neustále vzkvétalo a stále vzkvétá. Dnes má Valašské muzeum tři areály, ve kterých stojí více jak sto staveb. K původnímu jádru - dnes Dřevěné městečko - přibyla v 60. letech 20. stol. Valašská dědina - živé muzeum, kde je soubor 40 objektů poskytujících návštěvníkům pravdivý obraz o valašské vesnici. Nejde jen o domy a jejich vybavení, ale o celkový pohled na život na Valašsku složený z jednotlivých detailů každodenního života. Nejmladší částí celého areálu je pak Mlýnská dolina, která reprezentuje využití vodní energie a technologie zpracovaní obilí, vlny, železa, dřeva a jiných komodit. Poslední a zcela samostatnou částí je pak areál útulen na Pustevnách. Jedná se o turistické chaty Libušín a Maměnku, zvonici a rozhlednu Cyrilku. (Bohužel v noci z 2. na 3. března 2014 došlo na Pustevnách k rozsáhlému požáru historického objektu Libušín, objekt je nyní v rekonstrukci.)

skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Bohumír Jaroněk, jeden z bratrů, hned od začátku prohlašoval: „Nechceme budovati mrtvé skladiště předmětů...“ A to se jim také podařilo. Ukázky lidových řemesel, lidových tanců a tradičního hospodaření jsou vidět celoročně. Zážitek je to skutečně autentický.

Zdroj fotografií: www.wikipedia.org

Živé muzeum

Valašské muzeum v přírodě je živé. To jednoduše znamená, že v něm žijí nejrůznější hospodářská a domácí zvířata, což ocení zejména děti. Protože možnost pohladit si třeba hýkajícího osla nebo vidět houf malých housátek, je zkrátka dokonalý.

  • Dřevěné městečko představuje náměstíčko s obytnými domy, kostelem, hřbitovem (zvaným Slavín) a hospodou (určitě ochutnejte místní polévku kyselicu, zelňačku na valašský způsob a jako zákusek proslulý koláč frgál).
  • V mlýnské dolině je vidění vodní mlýn, hamr a další fungující technické stavby. A protože byste nevěděli, jak takový náhon na mlýnské kolo spustit, pustí vás tam jedině s průvodcem ve skupince, na rozdíl od ostatních dvou areálů.
  • Valašská dědina se rozprostírá do vršku na svahu kopce a najít tam můžete obytná stavení se zahrádkami, salaš, školu a hospodářská stavení včetně itineráře zmíněného výše no a samozřejmě hospodu s valašskou kuchyní.

skanzen

(obrázek se po rozkliknutí zvětší)

Rožnov pod Radhoštěm turistům nabízí však mnohem více, podívejte se na možnosti ubytování a užijte si jeho krás naplno.

Nezapomeňte si také přečíst: