Letos poprvé můžeme strávit Velký pátek podle svého. Znovu uzákoněný státní svátek tak udělal radost nejednomu z nás. Ne každý ale ví, že není v Česku žádnou novinkou, ani to, v čem je právě tento den tak výjimečný.

Velký pátek, který byl v minulém roce uzákoněn jako další z českých státních svátků, má v Česku letitou tradici. Tu přeťali až v 50. let dvacátého století komunisté, kteří jej zrušili. Co přesně tento den připomíná?

Den smutku a rozjímání

JežíšPro věřící je pátek nejtišším dnem v roce - plný smutku a rozjímání. Vždyť právě v tento den zemřel Ježíš Kristus na kříži, aby vykoupil lidstvo. Podle evangelií k tomu došlo přesně ve tři hodiny odpoledne, kdy se také scházejí věřící ke zvláštní bohoslužbě. V tento den nehrají varhany, ani nevyzvánějí zvony – ty totiž na Zelený čtvrtek takzvaně „odletěly do Říma“, kde jim má požehnat sám papež.

Velký pátek je nejen dnem klidu (ve většině německých spolkových zemí platí dodnes zákaz pořádání tanečních slavností a sportovních utkání), ale také přísného půstu. Ten končí až sobotou.

Země vydává poklady

Pokud v tento magický den uvidíte někde tajemné světýlko, nebo zářící kapradí, okamžitě se tam vydejte. Na Velký pátek se totiž otvírá země, aby vydala své poklady, a právě tyto signály je značí. Na chvíli by se měla otevřít i bájná hora Blaník. A vodníci, ti zase vycházejí na souš. Potkat je můžete, jak se prohánějí kolem rybníků na koních. Velký pátek je totiž doslova rejem nadpřirozených sil – dobrých i zlých. V tento osudový den navíc mají mít veškerá přání a modlitby velkou váhu. Už máte dobře rozmyšleno, co byste potřebovali nejvíce?

Lidové tradice

Až brzy ráno vstanete, na nic nečekejte a jděte se opláchnout studenou vodou z potoka. Ne každý má za domem bystřinu, takže určitě stačí, když otočíte kohoutkem. Omytí vás má zbavit všeho zlého – nemocí, války, požárů, hladu…

„Vítám tě, vodičko čistá! Odkud jsi přišla? Já jsem přišla z Jordána, viděla jsem Krista Pána. Z hor, z řek a z kamení, omyj se, hříšné stvoření!“

Pokud se ale těšíte, kolik práce ve volném dni stihnete, rozhodně vynechte zahradničení. Podle tradice se totiž nesmí hýbat se zemí, takže okopávání záhonků nebo setí nechte raději až na další den. A raději na Velký pátek ani nezapínejte pračku. Traduje se, že pokud byste prali prádlo, je to jako byste jej smáčeli v Kristově krvi.

Podle našich předků není radno ani půjčovat si věci. Mohou být očarované a nic dobrého nám tím pádem nepřinesou.

Pořiďte si řehtačku a vydejte se pokárat Jidáše. Ve čtvrtek večer a během celého pátku tradičně obcházeli lidé s klapači a řehtačkami vesnice, aby tak nahradili mlčící zvony a připomněli Jidášovu zradu. Někde se za něho dokonce vybraný člověk (většinou zrzek) převlékl (do bílého prostěradla) a děti jej pak naháněly po vsi.

Váš Velký pátek...

Ať už bude ten váš Velký pátek jakýkoli, najděte si alespoň chvilku, abyste nasáli jeho magickou atmosféru. A vůbec to nemusí mít nic společného s tím, co (ne)věříte.

Zajímá vás symbolika všech dnů v průběhu Pašijového týdne před Velikonočním pondělím? Více se dozvíte ZDE.

Čtěte také:

Reklama