Těmi, kdo brojí proti kilům navíc, jsou nezřídka lékaři. Proč vlastně? Zcela jistě z jejich strany nejde o to, aby všichni měli míry jako adeptky soutěží miss. Ale obezita, a někdy už i nadváha, je zdraví nebezpečná, přičemž nové výzkumy odhalují, že tuk uložený v těle souvisí s případnými nemocemi více, než se dosud soudilo....
Rovnice je to úplně jednoduchá a poněkud neúprosná: čím více tuku v těle máte, tím spíše vám hrozí infarkt, mozková mrtvice, cukrovka a další vážné zdravotní potíže. Zejména pokud je váš tělesný tuk uložený kolem pasu, což se sice většinou týká mužů, ale i nemálo žen má tu pochybnou čest s mužským typem obezity. Riziko stoupá zejména v klimakteriu a po něm.
Hranicí, nad níž už se dá mluvit o nebezpečné obezitě, je u mužů 102 centimetrů v pase, u žen 88 centimetrů. Lékaři v této souvislosti stále častěji vyslovují slovní spojení "metabolický syndrom" - zní to sice vědecky, ale vysvětlení je vcelku prosté a bohužel i neúprosně logické. Metabolický syndrom je souhrn všech faktorů, která zvyšují riziko, že člověka postihne některý z výše uvedených zdravotních problémů. Jde o nemoci, o nichž se obecně mluví jakožto o civilizačních chorobách. Statistika? Metabolickým syndromem trpí každý čtvrtý až pátý Čech.
"S tímhle pojmem jsem se poprvé setkala v nemocnici, kam odvezli mého manžela poté, co se mu udělal silný zánět v žíle. Je mu pětačtyřicet a bohužel, váží skutečně o hodně více, než by měl," vypraví Jitka, knihovnice z malého města. Její muž skončil v jedné pražské nemocnici s podezřením na žilní trombózu. Náběh na ucpání žíly se sice lékařům podařilo díky lékům zažehnat, ale když už její muž byl v nemocnici, udělali mu všemožná vyšetření, na jejichž konci stálo jednoznačné: zhubněte, nebo vás tu brzy budeme mít zpátky s něčím vážnějším.
Jitčin manžel má vysoký tlak, příliš mnoho cholesterolu v krvi, a tím pádem ucpané cévy a s tím spojené riziko infarktu nebo mrtvice, hraniční hodnoty, ukazující, že mu hrozí cukrovka... a 35 kilo nadváhy. "Řekli nám, že je to typický příklad metabolického syndromu a že kdyby zhubnul, byl by na tom ve všech zmíněných ohledech podstatně lépe," doplňuje Jitka. Dosud přitom její manžel bral kila navíc jako problém spíše estetický a to, že z nich plynou i zdravotní potíže, si moc nepřipouštěl. "Maximálně se zadýchával, když jsme šli na horách do kopce, a tomu se jen smál, že funí jako starý medvěd," říká jeho žena.
Jenže, tuk uložený v těle je nebezpečnější, než se obecně soudí. Nevadí vlastně ani vlastní kila navíc - i když samozřejmě také nejsou pro tělo ničím prospěšným a zatěžují klouby a celý pohybový aparát - ale nejvíc nebezpečný je tuk jako takový. "Tuková tkáň obepínající pas patří mezi významné zdroje škodlivých látek, které vedou k závažným metabolickým poruchám," vysvětlil na nadávné tiskové konferenci lékař Jan Piťha z Fóra zdravé výživy. To sdružuje odborníky zabývající se výživou a jejím vlivem na zdraví.
Jak metabolický syndrom vzniká? Zjednodušeně řečeno, člověk, který váží více, než by měl, má horší hospodaření s inzulinem, a kvůli tomu se v tepnách ukládá tuk. A v něm zase škodliviny. Celý proces přitom probíhá pomalu a není třeba mu nečinně přihlížet.
Důležité přitom není jen to, co jíte, ale také, jak se hýbete. Chcete vědět, co jíst a jak cvičit, abyste u sebe zažehnali riziko vzniku metabolického syndromu?
Čtěte zítřejši článek v příloze Hubněte se žena-in!
Reklama
Reklama
Nový komentář
Přispět do diskuze můžete po ZAREGISTROVÁNÍ a
PŘIHLÁŠENÍ,
nebo přihlášení přes Facebook
Přihlášení
Komentáře
Andula
qvetinkova: možná máš hdoně pomalý metabolismus? Možná jíš málo, ale nezdravě? Měla bys to s ním víc probrat.
Léthé
Jo jo tuk je prevít, ale já bych momentálně nějaký potřebovala, aby mě uchránil před tou zimou venku, až pojedu ráno. Je mi totiž hrozná zima.
Nový komentář
Komentáře
qvetinkova: možná máš hdoně pomalý metabolismus? Možná jíš málo, ale nezdravě? Měla bys to s ním víc probrat.