Rovnice je to úplně jednoduchá a poněkud neúprosná: čím více tuku v těle máte, tím spíše vám hrozí infarkt, mozková mrtvice, cukrovka a další vážné zdravotní potíže. Zejména pokud je váš tělesný tuk uložený kolem pasu, což se sice většinou týká mužů, ale i nemálo žen má tu pochybnou čest s mužským typem obezity. Riziko stoupá zejména v klimakteriu a po něm.

Hranicí, nad níž už se dá mluvit o nebezpečné obezitě, je u mužů 102 centimetrů v pase, u žen 88 centimetrů. Lékaři v této souvislosti stále častěji vyslovují slovní spojení "metabolický syndrom" - zní to sice vědecky, ale vysvětlení je vcelku prosté a bohužel i neúprosně logické. Metabolický syndrom je souhrn všech faktorů, která zvyšují riziko, že člověka postihne některý z výše uvedených zdravotních problémů. Jde o nemoci, o nichž se obecně mluví jakožto o civilizačních chorobách. Statistika? Metabolickým syndromem trpí  každý čtvrtý až pátý Čech.

"S tímhle pojmem jsem se poprvé setkala v nemocnici, kam odvezli mého manžela poté, co se mu udělal silný zánět v žíle. Je mu pětačtyřicet a bohužel, váží skutečně o hodně více, než by měl," vypraví Jitka, knihovnice z malého města. Její muž skončil  v jedné pražské nemocnici s podezřením na žilní trombózu. Náběh na ucpání žíly se sice lékařům podařilo díky lékům zažehnat, ale když už její muž byl v nemocnici, udělali mu všemožná vyšetření, na jejichž konci stálo jednoznačné: zhubněte, nebo vás tu brzy budeme mít zpátky s něčím vážnějším.

Jitčin manžel má vysoký tlak, příliš mnoho cholesterolu v krvi, a tím pádem ucpané cévy a s tím spojené riziko infarktu nebo mrtvice, hraniční hodnoty, ukazující, že mu hrozí cukrovka... a 35 kilo nadváhy. "Řekli nám, že je to typický příklad metabolického syndromu a že kdyby zhubnul, byl by na tom ve všech zmíněných ohledech podstatně lépe," doplňuje Jitka. Dosud přitom její manžel bral kila navíc jako problém spíše estetický a to, že z nich plynou i zdravotní potíže, si moc nepřipouštěl. "Maximálně se zadýchával, když jsme šli na horách do kopce, a tomu se jen smál, že funí jako starý medvěd," říká jeho žena.

Jenže, tuk uložený v těle je nebezpečnější, než se obecně soudí. Nevadí vlastně ani vlastní kila navíc - i když samozřejmě také nejsou pro tělo ničím prospěšným a zatěžují klouby a celý pohybový aparát - ale nejvíc nebezpečný je tuk jako takový. "Tuková tkáň obepínající pas patří mezi významné zdroje škodlivých látek, které vedou k závažným metabolickým poruchám," vysvětlil na nadávné tiskové konferenci lékař Jan Piťha z Fóra zdravé výživy. To sdružuje odborníky zabývající se výživou a jejím vlivem na zdraví.

Jak metabolický syndrom vzniká? Zjednodušeně řečeno, člověk, který váží více, než by měl, má horší hospodaření s inzulinem, a kvůli tomu se v tepnách ukládá tuk. A v něm zase škodliviny. Celý proces přitom probíhá pomalu a není třeba mu nečinně přihlížet.

Důležité přitom není jen to, co jíte, ale také, jak se hýbete. Chcete vědět, co jíst a jak cvičit, abyste u sebe zažehnali riziko vzniku metabolického syndromu?

Čtěte zítřejši článek v příloze Hubněte se žena-in!

Reklama