Mnoho lidí neřekne Zemi jinak než Gaia. Patříte k těm, jejichž filozofie se kloní k víře, že Země je živá bytost? Něco, co myslí, co je jistým druhem vyšší inteligence? Pak vám jistě povídání o Gaie bude příjemné. Na začátku nebylo nic...
Poté se sama ze sebe zrodila Gaia, tedy Země.
Po ní také Tartaros jako podsvětí a Bůh Erós, který přinesl zázrak jménem láska.
Byla to vlastně zkouška, takový experiment s tímto pocitem, který se, jak se zdá, všeobecně ujal. Bude se plodit na základě lásky, bude existovat něco, co pohne samou Gaiou a co nemine ani samé bohy.
Gaia se zrodila již těhotná.
Brzy tak dala život bohu Úranovi jako bohu hvězdného nebe, a bohu Pontovi jako Bohu moře.
Boha Urana si následně Gaia vybrala jako otce pro své další potomky.
Bylo jimi dvanáct titánů, kterým dala jména: Ókeanos, Koios, Kríos, Hyperíón, Íapetos a nakonec Kronos.
Po nich dala život titánkám Theie, Rheie, Mnémosyné, Foibé, Themis a Téthys.
Mateřskou lásku „vymyslela“ Gaia.
Byla to právě Gaia, která první přivedla na svět sílu, kterou dnes známe pod termínem mateřská láska.
Všechny své děti Gaia hluboce milovala. Úranos je ale nenáviděl.
Poté, co Uran svrhl do podsvětí své a Gainy děti Hekatoncheiry a zakázal jim vystupovat ven, požádala rozezlená Gaia Titány, aby Úranovi vzali vládu.
Ti se ale báli.
Jen její nejmladší syn Kronos se odhodlal. Urana zbavil mužství i vlády.
Kronos později zplodil syna, který dostal jméno Zeus, a stal se vládcem bohů. A byl to právě Zeus, kdo později zbavil vlády Krona. Gaia, která chránila jedno ze svých děti, se proti němu pokusila zasáhnout s Giganty, které vybavila kouzelnou mocí, ale Zeus si vzal na pomoc pozemského syna Hérakla.
Herakles Giganty přemohl a svrhl je do hlubokého Tartaru.
Gaia je dnes synonymem pro mateřskou lásku a oběť. Bila se za každé ze svých dětí. Říká se, že právě její cit k potomkům dal světu jeden z nejsilnějších lidských pudů, jaký na zemi máme.
Tím je pud mateřský.
Oběť, kterou je matka, ať už lidská, nebo jakákoli ochotna podstoupit v touze ochránit mladé, jde až do sebeobětování.
Jen se podívejte, jak srdnatě se samice bijí za svá mláďata, jak jsou nebezpečné a nelítostné v té chvíli a jak namnoze položí vlastní život za jejich.
I pud sebezáchovy je až druhý za mateřským citem. Láska k dítěti je v prvopočátku i dnes, láskou Gaiy ke všemu, co zplodila.
Země je Gaia
Matka všech a všeho, která je ochotna hodně obětovat pro své děti, kterými jsme nejen my lidé, ale všechno živé, čemu pomohla postupně na svět. Vždycky bude milovat všechny své děti a bude k nim velkorysá. Bude se je snažit sytit a udržovat na živu za cenu vlastních obětí.
A to je podle mnohých právě to, co se děje teď.
Ne všechny děti jsou vzorem dobrého chování. Přesto je Gaia miluje a velkoryse jim odpouští.
Trpí jejich výstelky a mnoho z toho, co někteří její potomci dělají, ji bolí. Přesto mlčí. Každá matka má ale určitou dávku trpělivosti, která čas od času přeteče. Svým zlobivým dětem pak udělí výchovný pohlavek.
Neposlechnou-li, nepoučí-li se a nepochopí-li, že jednají špatně, přijde už pořádný výprask.
Gaia nechce své děti zabít, jen nechce dovolit, aby některé její děti svým špatným chováním ubližovaly nejen jí, ale hlavně jejím jiným dětem.
Všechny má přece stejně ráda.
Příznivci Gaiy jsou přesvědčeni, že pokud ani opakovaný výprask část jejích potomků nevychová, zbaví se jich v zájmu zachování života těch ostatních.
Není mi to jako filozofie vzdálené. Takových výprasků už jsme od počátku dějin dostali a stále nejsme schopni pochopit.
...tak si tak říkám, díky za trpělivost, mami…
6. Najdi město podle souřadnic (to musí fungovat!!) 49°12′00″ s. š., 16°36′36″ v. d.
Nový komentář
Komentáře
A ani s tim pudem sebezachovy a meterskycm pudem to v prirode neni pravda - myslim, ze vsichni vime proc nehladit "opustena" mladata v lesich a na lukach. A ani s tim bojem to neni uplne presne - vetsinou v prirode rodice mlade opusti, pokud to vypada, ze boj bude neuspesny.
Mne teda prijde tenhle pohled na prirodu (klidne ji rikejte Gaia ) detinsky, protoze ve skutecnosti neni nic krutejsiho, bez slitovani a soucitu, nez sama priroda. Je to prave priroda ktera vsechno slabe, neduzive, indisponovane bez milosti zahubi. Myslim, ze to co je popsano v clanku je jakysi romantizovany pohled na svet, ktery nema s realitou nic spolecneho, stejne jako detem pred spanim lide vypravi pohadky s dobrym koncem, aby je nebudily nocni mury
.
Míšo, nádherný a hrozně zajímavý článek. díky za další nově rozšířené obzory.

OlgaMarie — #3 ta první fotka je dokonalá
bubidani — #2 Ono to nechápe ani dnešní člověk. Z čeho vznikl vesmír? Sám ze sebe? Z ničeho? Z toho, co bylo před ním? A kde se vzalo to, co bylo před ním?
Jsem zastáncem teorie Gaia a myslím si, že lidé budou dostávat výprasky častěji jestli se nezmění. Otázkou je, jestli se vůbec chceme změnit.
Věřím v existenci Titánů i Gigantů. Tohle je foto snad jediné existující sochy Giganta (Sicilie)+ jejich pohřebiště (Sardinie).
ifulinkaa — #1 skoro ve všech kulturach se najde alespoň jedna bytost která se zrodila sama od sebe :-) člověk v starší době si totiž neumí představit jak to všechno vzniklo...k tomu aby se člověk narodil potřebuje rodiče, ale kde se vzali rodiče? no z jejich rodičů a kde se tedy vzali jejich rodiče?...no přece od boha... a kde se vzal buh? z božských rodičů a kde se vzali božští rodiče? ... sami od sebe
zrovna včera jsem viděla Final Fantazy, kde taky zkoumají existenci Gayi.
Tuto pověst neznám, je zvláštní,jak se rodí něco samo od sebe,ale v pověstech je toliko nepochopitelného...