Kniha Deník Bridget Jonesové, kterou napsala Helen Fieldingová v polovině devadesátých let, se zařadila svého času i se svým pokračováním S rozumem v koncích takřka mezi povinnou četbu pro ženy, zvlášť pokud jejich vztahy nebyly procházkou růžovým sadem.

Příběh sympaticky roztržité třicátnice není jistě nutné detailně připomínat, zmínili jsme ho zde již několikrát, naposledy v souvislosti s možnou filmovou podobou třetího dílu, který se před nedávnem objevil také na pultech našich knihkupectví pod názvem Láskou šílená.

Ale nepředbíhejme. Když začal vycházet jako sloupek v novinách, upoutal svou nehranou upřímností a svérázným humorem, který by nám ostatním měli tam nahoře rozdávat, protože většina z nás (aspoň právě podle ohlasů na knihy a filmy o ní soudě) si aspoň někdy v životě jako Bridget Jonesová připadala. A s humorem to člověk snáší tak nějak lépe...

Bridget Jones

Velké popularitě se těšilo i CD písní, které zazněly v obou filmech

Proč je nám tedy Bridget Jonesová tak blízká?

1. Která žena nehledá (nebo někdy nehledala) muže svých snů? A čím více se věková hranice, kdy se ženy chtějí usadit, posouvá, tím častěji s hrůzou zjišťují, že už je poněkud přebráno.

Ano, jsou tu přítulní šéfové (ve filmové podobě mistrovsky ztvárnil klukovský Hugh Grant), kteří ovšem žádné jistoty v podobě společných let nenabízejí, a většinou si tak trochu žijí ještě další paralelní životy (s jinými ženami).

Alena (32 let)

Deník Bridget Jonesové miluji. Četla jsem ho už před lety, ale teprve nyní chápu spousta věcí. A když jsem šla minule na pohovor a na proti mně seděl potenciální nový šéf a ptal se mě, proč jsem odešla z předchozího zaměstnání, cukaly mi koutky a měla jsem sto chutí říct onu kultovní větu: „Protože jsem spala se svým šéfem“ (i když to ve skutečnosti není pravda). Možná by mi řekl, že tady za to rozhodně nevyhazuje... (smích).

2. Která žena si nepřipadá někdy trapná, zvlášť když má nějaké kilo navíc a všechny „sokyně“ (nejen v lásce) vypadají naprosto fantasticky a jako vystřižené ze žurnálu?

Veronika (28 let)

Taky si někdy připadám jako slon v porcelánu. A když je mi opravdu nejhůř a cítím, jak jsem nesvá ze společnosti cizích lidí, vzpomenu si na svou oblíbenou scénku, jak má Bridget Jonesová mluvit do mikrofonu na akci jejího vydavatelství, a hned mi ten můj úděl připadá snesitelnější.

3. Která žena nebojuje s nadbytečnými kilogram? Tady snad není co dodat. Vždy si s chutí přečtu výčet kalorií v úvodu každé kapitoly.

Ilona (35 let)

Ze začátku jsem byla celkem frustrovaná z toho, kolik Bridget váží a na jakou „ideální“ váhu se snaží dostat. Já mám totiž daleko větší nadváhu, takže moc nechápu, co řešila, ale budiž.

S mnoha situacemi jsem se dokonale sžila a pasáže o hubnutí si vždy dokonale užiju, zvlášť ve třetím díle jsem slzela smíchy. Bridget, jídlo máte nahrazovat proteinovými doplňky, a ne ho jíst spolu s nimi,“ vysvětluje sestra na obezitologické klinice, když Bridget ne a ne zhubnout.

Video: Bridget Jonesová v akci (trocha angličtiny neuškodí, však to známe skoro všechny)

Ano, Bridget Jonesová se také slušně prolévá alkoholem a kouří, ale nemusíme mít všechno, že? A pokud to někdo tak má, ví díky Bridget Jonesové, jak na to... V posledním díle touží (aby byla in) po followerech na Twitteru a samozřejmě opět po chlapovi.

Neptejte se mě proč. Sama jsem byla z rozdaných karet třetího dílu docela rozčarovaná, ale pak zjistíte, že vše je, jak má být. A na konci čeká nečekaný (i když my, životem protřelé ženy zase tak překvapené nejsme) šťastný konec.

Bridget Jones

 

 

Co říci závěrem? Táhne vám na padesátku? Žádné strachy, Bridget Jonesová je tu a poradí vám lépe než psycholog.

Přečtěte si také:

Reklama