Proč je dobré užívat laktobacily právě v těhotenství a během kojení? Obecně z perorálního (tabletového) užívání probiotik profitují jak těhotné, tak i jejich budoucí děti. Jedním z nejvýznamnějších důvodů je, že podávání probiotik v těhotenství a laktaci snižuje výskyt alergií u dětí. Tento přelomový objev byl publikován v roce 2001 v prestižním lékařském časopise The Lancet a následně upřesňován v dalších studiích.

lac1.jpg

V roce 2015 Světová alergologická organizace (WAO, World Allergy Organization) navrhla doporučení pro použití probiotik v prevenci vzniku ekzému, a to :
a) u těhotných žen s vysokým rizikem, že jejich dítě bude alergické,
b) u kojících žen, kterých děti mají vysoké riziko rozvoje alergie,
c) u dětí s vysokým rizikem rozvoje alergie. 
 
O pozitivním vlivu probiotik na zdraví člověka lékařská věda nepochybuje. I vám již jistě lékař doporučil užívat probiotika ve formě doplňků stravy, či už to bylo s důvodu užívání antibiotik nebo jiných důvodů. Pamatujete si, jaké baktérie v preparátu byli?
 
Výzkum se v posledních letech zaměřuje na detailní studium jednotlivých druhů a kmenů bakterií. Prokázalo se, že konkrétně kmen Lactobacillus rhamnosus HNOO1 hraje velice významnou roli právě ve snížení výskytu alergií, zejména atopických ekzémů, u dětí. Série studií opisují významný pokles výskytu alergií u dětí, kterých maminka užívala L. rhamnosus během těhotenství a kojení. V studiích se zaměřili i na jednotlivé typy alergií, přičemž nejlepší efekt vlivem laktobacilů byl dosažen u atopických ekzémů, potravinových alergií a pylové či senné rýmy.
 
lac2.jpgCo mají laktobacily a alergie společného? Jak celý proces funguje? Mechanizmus účinků laktobacilů na zamezení rozvoje alergií je založen na genetických a imunomodulačních procesech. Prenatální podání vhodných kmenů laktobacilů může totiž ovlivnit hladiny cytokinů, co jsou hlavní bílkoviny regulující imunitní systém.  Existuje specifický časový úsek během fetálního vývoje a krátké doby po narození, kdy je imunitní systém přístupný modifikaci probiotikami.  Navíc, klinické studie naznačují, že probiotika ve vztahu k ekzému jsou více účinné pro novorozence, pokud jejich vliv působil přes placentu nebo mateřské mléko v porovnaní s přímým podáním probiotik novorozenci.

Kdy je ideální období pro užívání laktobacilů z důvodu snížení rizika výskytu atopického ekzému u dítěte?
Za nejdůležitější období je považováno užívat laktobacily v posledním trimestru, zejména poslední 4 týdny těhotenství a prvních 6 měsíců během kojení.

Jaký další výhody pro dítě a taky pro maminku může mít užívání laktobacilů v těhotenství a kojení?

Druhou obrovskou výhodou užívání laktobacilů je snížení rizika výskytu těhotenské cukrovky. Laktobacily by měli užívat po celou dobu těhotenství ženy, u kterých se těhotenská cukrovka již v předchozím těhotenství objevila. 

Na závěr bych ráda zmínila samotné výhody pro maminky. Laktobacily v těhotenství se podílejí na optimalizaci porodní hmotnosti dítěte, ovlivňují mikrobiální flóru střeva a zvyšují jejich bariérovou funkci, eliminují plynatost/ průjem během těhotenství, chrání proti patogenům jako Candida, mají schopnost inhibovat růst E. coli a tedy zabraňovat jejímu přerůstání, zlepšují symptomy spojené s chronickými zánětlivými nemocemi. Preventivní užívání laktobacilů v těhotenství je optimální cestou, jako předejít výskytu gynekologických zánětu, které jsou navíc v těhotenství častější.
 
Autor článku: MUDr. Miluše Mouková

Reklama