Vánoce jsou kouzelné svátky plné radosti, ale také smutku, očekávání, nostalgie a setkávání, při kterých ovšem může každou chvíli explodovat nějaká dobře ukrytá nálož emocí. A filmový průmysl toho využívá více než bravurně, když přichází cyklicky s dojemnými snímky, v nichž láska a pravda zvítězí, i když to celou dobu vypadá s hlavními hrdiny poměrně mizerně.

televize

A my znova a znova vděčně sledujeme příběhy, které by bez vlídného světla svíček a cinkání rolniček zřejmě propadly na celé čáře. Ne tak o Vánocích... Vždyť všichni se chceme přesvědčit, že nejsme jediní, kdo s tímto časem splněných přání každoročně „zápasí“ a máme naději, že všechno dobře dopadne.

Nevím, jak u vás, ale pro mě tedy začínají Vánoce dnem, kdy otevřu krabici, kde uchovávám své vánoční poklady - CD, DVD/VHS, stojánek na františky, svíčky a další titěrnosti, které k tomu všemu patří. Přidáte se?

Život je krásný

Snad v každém novodobém pestrobarevném americkém filmu se mihne černobílá ukázka z dnes již klasického snímku z roku 1946 Život je krásný. Dojemný příběh, v kterém má anděl zachránit člověka - George Baileyho, jenž je typický dobrák od kosti,ale přesto v předvečer Vánoc uvažuje o sebevraždě, je, zdá se, pro Američany totéž co pro nás Tři oříšky pro Popelku. Bez toho filmu by prostě nebyly Vánoce.

Poučení: Když máte kolem sebe dobré přátele, jste ten nejbohatší (rozuměj nejšťatnější) člověk na světě, tak si toho važte.

Zázrak v New Yorku

To legendární Zázrak v New Yorku v roce 1947 se dočkal i nové a moderní verze - v roce 1994 s hvězdným Richardem Attenboroughem v hlavní roli. Příběh Santa Clause, který se „náhodou“ ocitně v předvánočním průvodu a poté se snaží přesvědčit všechny zúčastněné, že on je opravdovým a magickým Santa Clausem, nenechá jedno oko suché. K tomu samozřejmě nezbytný příběh osamělé matky s dítětem, která díky Santovi najde lásku svého života...

Poučení: Věřit v cokoliv je s přibývající léty těžší a těžší, ale proč si aspoň občas v něčem nezkusit uchovat dětskou představivost? Zvlášť o Vánocích...

Rolničky, kam se podíváš

Pro věčné skeptiky jsou tu pak ztřeštěné Rolničky, kam se podíváš s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Ten v nějakém „bezvědomí“ slíbí manželce, že koupí synovi vysněnou hračku, ale za pět minut dvanáct zjistí, že zapomněl... ehm, nepřipomíná vám to nic? Začíná neuvěřitelná honba za vytouženou a silně nedostatkovou (ano, i v Americe, zemi netušených možností, není něco k dostání) figurkou akčního Turbo-Mana, která ubezpečí každého z nás, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř... zvlášť při vánočních nákupech.

Poučení: Nenechávejte vánoční nákupy na poslední den a taky je nesvěřujte svým zaneprázdněným polovičkám... ne každá doma máme Arnolda, co všechno zvládne.

Sám doma 1,2,3,4...

Že rodinu si bohužel nevybíráme, nám připomene už přes dvacet let starý film Sám doma. Macaulay Culkin, který důmyslně bojuje s poněkud komickými zloději, nás ve své životní roli spolehlivě rozptýlí od všech předvánočních chmur. Druhý díl je snad překvapivě ještě lepší než ten první, protože tvůrci si dopřáli ten luxus a utahují si sami ze sebe ... Je sice trochu zarážející, že tak malé dítě rozdává v závěru moudra staré opuštěné paní, ale proč ne? O Vánocích je přece možné vše... V trojce a čtyřce vystupuje sice stále Kevin, který je sám doma, ale to je tak jediné, co filmy pojí... takže pokud se chcete dobře pobavit, chce to mít v sobě už trochu vánočního punče.

Poučení: Nenechávejte děti doma, když odjíždíte na vánoční svátky... a vždycky, ale opravdu vždycky si je řádně přepočítejte.

Vánoční prázdniny

Dalším počinem, kdy vánoční sentiment poněkud ztrácí svůj lesk a ustupuje tvrdé realitě, jsou Vánoční prázdniny s Chevy Chasem v hlavní roli. Já osobně si jej pouštím každý rok před náporem příbuzných, kdy nic nepotěší tak jako neštěstí druhých. A že Chevy Chase to teda se svojí famílií vyhrál, že?

Poučení: Důkladně si promyslete, koho chcete na Vánoce pozvat. Jo a neupínejte se na vánoční prémie.

Vánoční skřítek

Možná nejsem normální, ale krásná a čistá naivita vánočního skřítka (který je ovšem ve skutečnosti vlastně člověk) mě ve stejnojmenném filmu pokaždé pohladí po duši. Will Ferrell je prostě dokonalý a rada „nikdy nejez žlutý sníh“ užitečná :-)

Poučení: Když po něčem doopravdy toužíte, tak se nevzdávejte. Dokážete to!

Láska nebeská

No a samozřejmě bez Lásky nebeské by to pro nás taky dnes už nebyly ty pravé Vánoce, nemyslíte? Laskavá komedie Richarda Curtise nám prostě vnikla do srdcí. Inteligentní britský humor a vyvážená romantika v prolínajících se příbězích je to pravé, co potřebujeme, než zazvoní Ježíšek a zvonek u dveří.

A i když za příbuzné nemáme hvězdy jako je Hugh Grant, Emma Thompson, Colin Firth či Keira Knightley, mám pocit, že jsme je tak trochu adoptovali. A pokud vlastníte DVD, nezapomeňte si přehrát vystřižené scény, Liama Neesonona budete milovat ještě víc.

Poučení: Nekupujte si drogy! Staňte se popovou hvězdou a lidé vám je budou dávat zadarmo (hláška přestárlé rockové hvězdy, kterou ztvárnil jedinečný Bill Nighy). A jinak ještě vážně: Nikdo není dokonalý a každý toužíme po lásce, ať jsme kdekoliv.

Co si ještě pustit o Vánocích?

  • Prázdniny s Cameron Diaz a Kate Winslet, pokud jste ještě nenašla toho pravého.
  • Čtvery vánoce, když máte pocit, že můžete o Vánocích rodině uniknout a zapomenete na to, že lež má krátké nohy...
  • Santa Clause, když se vám líbil seriál Kutil Tim, případně Vánoce naruby za stejných okolností /a když máte navíc pocit, že zrušit Vánoce je ta nejlepší možnost/
  • Smrtonosnou past, jestli se prostě s všudypřítomnými příbuznými nehodláte mazlit. Stačí si v té nejtěžší chvíli představit jednu scénku „Už mám samopal, hohoho“.

A který film je ten váš? Vánoce jsou skoro tady, tak dám ráda na váš tip a vyrazím si na poslední chvíli koupit ještě nějaké nové DVD.

Reklama