Nejkratší název města naší vlasti je pojmenován ne po popelu, jak by se mohlo zdát z německého modelu Asch, ale po rybě zvané lipan. Ašští jistě vědí, jak to bylo s historií názvu jejich města, a pro ostatní snad bude článek zajímavostí i vzpomínkou na jeho momentálně zašlou slávu...
Jsme ve 13. století a místními vodami se prohánějí hejna zdravých „die Äsche“, lipanů. Kdo by si myslel, že název města je odvozen spíše od popela, tedy německy Asche, tak přestože se to nabízí, je vedle.
První zaznamenané jméno tohoto města je Aska.
Dnes, stejně jako v době třicetileté války, jsou v erbu tři stříbrní lipani pod sebou, kteří jsou umístěni v modrém štítě.
Podle legendy je lipan rybou, kterou chtěl Bůh obyvatelům Ašska požehnat a usnadnit jim nelehký úděl. Daroval lipana pro jeho výživné maso v hojném počtu, aby i tady měli lidé snadnější cestu k přežití i v době neúrody. Lipan se v době před třicetiletou válkou nacházel prý pomalu na každém štítě každého domu. Spojitost s Kristem, jehož symbolem je také ryba, si klidně můžete dosadit, to dnes stejně nikdo s jistotou neví. Mnozí ji zřetelně vidí.
V každém případě není Aš městem nezajímavým a její osud je krušný.
Přes 600 let ovládal Ašsko rod Zedwitzů. A díky nim zůstala Aš a okolí i po třicetileté válce jediným protestanským územím v Čechách.
Zedwitzové přvedli na Ašsko průmysl. Ještě v 18. století tady prosperovaly mlýny, pivovary, těžil a zpracovával se zde cín. Světoznámé byly zdejší textilky a papírny.
Na konci 19. století byla Aš hned po Praze druhá v odvodu daní v přepočtu na jednoho obyvatele!
Všechno zkazila válka…
Vysídlením německých obyvatel po válce zbylo z celkového počtu obyvatel a slávy Aše všeho všudy 10 000 lidí. Znamenalo to devastaci bytů a celé architektury města.
Ale mělo být i hůř.
…a komunisté
V 50. letech došlo k tomu, že přes Aš ujel rychlík do Německa. Od té chvíle se z Aše stala pomalu neproniknutelná zeď. Bez propustky vás do Aše nikdo nepustil.
A výsledek? Ti, co do Aše přišli, odsud zase utíkali.
Krásné náměstí tu dnes připomíná jenom kašna Johanna Wolfganga Goetha. A že to bývalo náměstí! Dominoval mu kostel, který se pyšnil nejunikátnějšími varhany v Evropě a vešlo se do něho přes 4 000 lidí. V 60. letech komplet vyhořel. Mnozí si dodnes myslí, že ne náhodou. Teď tuto chloubu připomíná malý památník a obrysy základů.
Zmizely celé ulice, rynky, bohatě zdobené domy, portály a sochy slavných mistrů...
Aš je městem, které je jedním z těch, jež nejvíce utrpělo minulým režimem.
Co se naštěstí nepovedlo zdecimovat, jsou krásné a historicky cenné smírčí kříže, kterých je na Ašsku 11 a na celém území okresu Cheb pak přes sto.
Jen velmi pomalu se dnes Aš snaží vzkřísit genia loci a přilákat turisty.
„To město se likvidovalo přes 50 let a zase nějakou dobu bude trvat, než se mu vrátí jeho původní tvář. My jako zastupitelé máme veliký cíl město nějakým způsobem změnit. Můžeme těžit z naší polohy, která je na hranicích, z polohy, která je uprostřed lázeňského trojúhelníku Bad Brambach, Bad Elster a Františkovy Lázně a chceme se zaměřit na rozvoj lázeňské turistiky,“ řekl pro Český rozhlas pan starosta Blažek.
Tak ať se daří!
Nový komentář
Komentáře
hary — #12 já jak já,ale naši 100% .. ale i já si ty výlety pamatuju!
Michaela Kudláčková — #7 to vis, ja mam nekdy takovou intuici, az to hezky neni...
... ale nekdy zas vubec ne...
Michaela Kudláčková — #13 Jsme s babkou důchodového věku,tak nás uvidíš sedět na sluníčku na lavičce pod okny
hary — #10 ..je..to je krásný domeček. Ne všechna, Hary stihnu objezdit...ale pokud pojedu kolem Tebe, jistě se stavím. :-)
selinka — #11 Ty to tam teda znáš--dolní Mokřiny u silnice na Vernéřov...tak jsme tam takhle hezky stranou na vršku u pole,každej kdo k nám jede,říká,že jede do toho pohádkovýho domečku.....hezky je tam posazenej, celý den na sluníčku (pokud svítí)
hary — #10 nostalgicky zamačkávám slzu v oku
selinka — #5 Musel bych nahlídnout do katastru, KOMU teď patří ty pozemky, na kterých se mělo stavět zábavní izraeleské centrum s hotely hernami a ehm...bordely... všecko utichlo s hospodářskou krizí, tak nevím, v jakém stavu to je, asi z toho nic nebude

Michaela Kudláčková — #9 Doufám, Míšo,že dotyčná města jezdíš poznávat osobně
tak se někdy stav, v našem pohádkovém domečku na samotě u lesa 
selinka — #8 ..kdepak..a ani to podle abecedy nebude.
Dokonce si myslím, že by nebylo od věci, pokud bude někdo z vás mít chvilku poslat mi do mejlu legendu okolo vzniku jeho vlastního města a zajímavosti z něho. Pomůže mi to. Budu ráda.
Michaela Kudláčková — #7 a začla jsi s tím správným neb mým rodným
(hlavně mi nepiš, žes to brala podle abecedy a nech mi tu iluzi
)
gira — #6 ..jj pochopila můj skrytý plán s těmi městy
Ta rozhledna nebo vez na druhe fotce je kraaasna, uplne me chytla za srdce, asi se na ni nekdy pojedu podivat!! Drzim mestu As palce, at vstane z popela - "Asche" :). Neboj Miso, ja to s temi lipany pochopila, jen mi to nedalo.. :). Jinak to je hezky napad, predstavovat ceska mesta! Jsem vsema deseti pro, aby v tom redakce pokracovala :).
hary — #4 před pár lety se u vás řešila otázka výstavky nějakého IT centra nebo průmyslové zóny, nevím přesně ten název, nevíš o tom něco?
My v této Aši dnes bydlíme,a stále se učíme pochopit zdejší zvláštní atmosféru konce či začátku "světa". Příroda je zde krásná, vzduch nejčistší, v mnoha lokalitách je takové ticho,až to bolí.Kdykoli je možno zajet vedle do Německa a nakupovat, co tam vychází levněji.To jsou ty hezčí stránky života na Ašsku. Ty méně hezké jsou stejné jako jinde v republice.Množství Rómů a Vietnamců, hranice obležená stánky s veteší,staré neupravované domy,prázdné tovární budovy.Ale vedle toho si tu lidé staví nové domky a snaží se aby tu mohli žít a zdá se mi,že zde držíme víc pospolu než v anonymních sídlištích třeba na okraji Prahy.. Praha je odsud daleko,ale svět dál na západ,kam se každý může dívat ze staré rozhledny na Háji,nebo kdykoli vyjet,ten je odsud blízko a záleží na každém,jak si život na západní výspě naší země zařídí.
Do Aše utekl můj dědeček po válce, když se rozešli z babičkou. Nikdy jsem ho neviděla, jen psal dopisy mamince, posílali jsme mu fotky a on mi poslal k prvním narozeninám moji nejmilejší panenku Milušku. Našel si tam novou ženu, koupili si spolu na důchod domeček v Dolních Pasekách u Aše. Bohužel si toho moc neužili, umřel v 69 letech. Po smrti jeho paní jsme tam s našima jeli, měl moje fotky vystavené v obýváku, bylo mi z toho smutno.
lidicka — #1 Můj děda s babičkou se tam ze Slovenska taky přistěhovali.. a zůstali. To až moji rodiče se odtamtud bohužel ostěhovali
Do Aše odjel za prací začátkem 50 let min. století i můj otec až ze Slovenska. Pracoval tam asi 5 let, a protože maminka se nechtěla do Aše stěhovat, vrátil se zpět na Slovensko. Strejda tam zůstal a my jsme tam pak jezdili na prázdniny. Mně i sestře se tam moc líbilo, a tatínkovi i mamince jsme často vytýkali, že tam nezůstali. Ale to je už hodně vzdálená minulost....