Víme, jaké jsou zásady zdravého jídelníčku, i to, jakou má mít skladbu jídelníček pro děti. Pro mnohé z nás je ale velkou neznámou, jak se vlastně dítěti chutě vyvíjí a proč najednou začne odmítat potraviny, které mu předkládáme. Protože nám to samo nedokáže vysvětlit – nedokáže ještě dobře mluvit a své důvody si ani neuvědomuje...

dítě

Proč dítě odmítá řadu potravin? Jak se vlastně jeho chutě vyvíjejí? Zajímalo nás to, a proto jsme oslovili odbornici na výživu, PhDr. Karolínu Hlavatou, Ph.D. Hledaly jsme odpovědi na otázky maminek, které jsou často zoufalé z chování jejich dítěte při odmítání stravy.

Jak se vyvíjejí dětské chutě?
Potravní chování dítěte prochází poměrně složitým vývojem, který je důležité respektovat. S prvními prořezávanými zoubky je vhodné zařazovat potraviny, které umožní dítěti „žmoulat“ v ústech, držet v ruce. Postupně je nutné přecházet z kašovité stravy ke stravě s kousky, až po nasekaná jídla. Např. u malých dětí je nežádoucí podávat kašovitá jídla i po ukončení prvního roku života, protože dítko by mohlo odmítat kousat. Ve věku 3-10 let děti procházejí normální fází neofobie (odmítání nových neznámých jídel). Neofobie se u různých dětí projevuje s různou intenzitou a obvykle časem zmizí. V tomto věku není rozumné dětem nabízet opakovaně jídlo, které odmítají. Důsledkem může být silná a dlouhodobá averze. Děti jsou i značně nedůvěřivé vůči barvám pokrmů, nejoblíbenější je barva červená, nejméně populární je barva zelená. Z hlediska jednotlivých chutí jednoznačně vítězí sladká chuť, typické bývá odmítání kyselé a zejména pak hořké chuti. Dané potravní chování má každý z nás v sobě geneticky zakódované, kdy v dřívějších dobách chránilo dítě před požitím nezralých nebo jedovatých druhů potravin.

Co když dítě odmítá určité pokrmy, jak postupovat, aby si je oblíbilo?
V odborné literatuře se uvádí, že dítě musí potravinu okusit až 10x, než ji přijme. Důležité je proto potravinu nabízet opakovaně, obrnit se trpělivostí. Pro některé děti může být odrazující i velikost porce (kromě toho kapacita žaludku dítěte je malá, rychle se zasytí), proto raději předkládejte dítěti menší porci jídla. U dětí je také potřeba počítat s tím, že období dobrého příjmu jídla mohou vystřídat období, kdy dítě jídlo odmítá. Tento stav nastává zpravidla v batolecím období, kdy růst dítěte se zpomaluje a potřeba energie není tak vysoká.

Partnerem diskuse je značka Maggi a stránky www.maggi.cz, kde najdete mnoho zajímavých receptů. Chceme vám doporučit i facebookové stránky značky, kde se stále něco děje a každý den zde najdete zajímavé tipy a inspiraci – můžete se stát členem https://www.facebook.com/MaggiCZSK

Jaké zásady doporučujete maminkám, aby jejich děti lépe jedly?
Nejdůležitější je nabízet dítěti rozmanitá jídla o různé konzistenci. Velkou úlohu sehrává také vztah rodičů a starších sourozenců k jídlu obecně, jelikož malé děti se učí především nápodobou. Stolování u stolu, čistý ubrus, hezké prostředí, klid při jídle je také velmi důležitý.

Nevhodné je odměňování dítěte za snědení  neoblíbené potraviny potravinou oblíbenou. Tento přístup často vede k tomu, že dítě ještě více odmítá nabízenou potravinu. Pro adekvátní příjem potravy není dobré dítě nutit k dojídání celé porce jídla, protože může dojít ke zhoršení schopnosti reagovat na fyziologické pocity hladu a nasycení. Dítě pak tedy jí, ačkoli nemá hlad. Uvedená dysregulace může pak stát v pozadí vzniku nadváhy nebo obezity. Dítěti s klidným svědomím občas dopřejte i méně vhodnou potravinu, zabráníte pak přehnané orientaci dítka na „zakázaná“ jídla.


Karolína Hlavatá

PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. vystudovala magisterský obor Výživa člověka a titul PhDr. získala na Masarykově Pedagogické fakultě v Brně. Od roku 2003 pracuje na oddělení obezitologie v Endokrinologickém ústavu v Praze. Věnuje se publikační činnosti, přednáší na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy dietologii a spolupracuje na řadě projektů spojených s jídelníčkem, konkrétními potravinami a jejich významu.

Za odpovědi v tomto článku děkujeme.

Reklama