Cukrovinky a čokoláda jsou vnímány jako sladkosti, tedy potraviny s vysokým obsahem cukru a energie. "Málokdo si však uvědomuje, že obsahují také tuky, a to zpravidla ve značném množství a v nevhodné skladbě, zejména pokud jde o jejich složení z pohledu mastných kyselin," vysvětluje Tanara Starnovská, hlavní dietní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice.

Záludnost čokolády spočívá i v tom, že lidé si ji často dopřávají za odměnu  a také děti ji vnímají často jako dárek. "Velký vliv na konzumaci čokolád má působení reklamy, kde se některé čokoládové výrobky prezentují jako prototyp zdravé svačiny, například s poukazem na obsah mléka," upozorňuje dietní sestra. Dítě pak dá raději přednost čokoládě a odmítá jiné potraviny, které jsou sice pro jeho organismus užitečnější, avšak nejsou pro dítě tak lákavé. Pravidelná konzumace sladkostí časem vede nejen k nerovnováze v jídelníčku, ale k mnohem vážnějším zdravotním rizikům – v první řadě k nadváze.

Naštěstí ani snaha o zdravou životosprávu přitom neznamená, že byste se musela navždy úplně vzdát oblíbených sladkostí, ovšem je potřeba pečlivě vybírat. Jenže, jak poznat, jak velké riziko pro vás ta která čokoláda či bonbon představují?  Míru „rizikovosti“ čokolády je možné zhodnotit například glykemickým indexem (GI). Platí pravidlo, že čím je GI daného výrobku nižší, tím menší množství ho obvykle zkonzumujeme, protože vyvážená hladina cukru v krvi (tzv. glykémie) nevyvolá další, opakovanou chuť na sladké.

O glykemickém indexu jsme před časem psali ZDE  a další podrobnosti najdete ZDE .

Co to znamená v praxi? Pomozme si příkladem: děti ve věku 7 až 10 let by měly denně sníst maximálně 1 700 kcal neboli 7 140 kJ energie, přičemž by měly obsahovat 24 g bílkovin, 66 g tuků a 252 g sacharidů. Pokud však dítě v tomto věku sní například 200 g Kinder čokolády, přijme najednou 1 100 kcal a  22 g bílkovin, 68 g tuků a 102 g sacharidů.

"Z tohoto příkladu je patrné, že potřebné nutriční hodnoty lze snadno naplnit pouhou konzumací čokolády. Jistě jde o extrémní případ, ale již jedna porce takové pochoutky představuje v jídelníčku dítěte problém, protože se tak snižuje prostor pro potřebnou skladbu živin," vysvětluje Starnovská. Jinými slovy, v takto nevyváženém a jednostranném jídelníčku totiž chybí potřebné vitaminy, minerální látky, vláknina a další důležité složky, ale vzhledem k vysoké energetické hodnotě čokolády není prostor k jejich doplnění. "Z toho důvodu je vhodné zařazovat čokoládu a čokoládové pochoutky do stravy jen jako občasné zpestření," doplňuje a doporučuje, "čtěte obaly".

Není totiž čokoláda jako čokoláda – záleží mimo jiné na tom, zda je v nich použita mléčná či hořká čokoláda, zda jde o běžnou čokoládu či o výrobek s vyšším obsahem kakaa. Důležité je uvědomit si, že čokoláda není základní potravinou. Pozor, pokud je váš běžný jídelníček bohatý na energii a tuky, je čokoláda jen „přiléváním oleje do ohně“.

"V takovém případě se naopak doporučuje energetický příjem snížit a ne zvyšovat konzumaci kalorických bomb. I za takových okolností si sice můžeme čokoládu dopřát, ale měla by to být jen občas jedna kostička, nejlépe hořké čokolády s vyšším obsahem ořechů," radí dietní sestra. Ořechy jsou totiž také tučné, ale obsahují velmi prospěšné mastné kyseliny. Jen je třeba, abyste na ně nebyli alergičtí.

Dobrá zpráva: "Pokud je vaše stravování co do množství energie a živin optimální a konzumujete hlavně rostlinné tuky, můžete si dovolit čas od času sníst i menší bonboniéru. Samozřejmě by to měla být spíše výjimka – stejně jako narozeniny, které slavíme jednou ročně," tvrdí Tamara Starnovská. Nicméně, u dětí je to trochu jinak. Zejména u menších dětí je problematické dodržet potřebné zastoupení živin a vhodné složení mastných kyselin. Jakýkoliv energeticky bohatý zdroj s nevhodnou skladbou mastných kyselin naruší rovnováhu jídelníčku a vychýlí ji jak k nadbytku energie, tak zejména ke zbytečně vysokému příjmů  nevhodných druhů mastných kyselin.

Ve zdravém stravování dítěte tedy tyto výrobky mohou být jen výjimkou a konzumované množství by nemělo překročit výše zmíněnou jednu kostičku. Pokud si chceme čokoládu přesto dopřát, ale zároveň se chceme držet určitých zásad, je vhodné prostudovat si obal výrobku. Protože nutriční hodnoty není výrobce povinen uvádět, a většinou v nich nebývají uvedeny jednotlivé mastné kyseliny, řídíme se výčtem surovin. Základním pravidlem by měl být GI (jak už bylo řečeno – čím nižší, tím lepší, protože dané pochoutky pak sníme méně). Vybíráme si proto výrobky s obsahem vlákniny (ořechy, semínka, ovoce), vyšším obsahem kakaového prášku (tmavé druhy, hořké chuti, vždy mají na obalu uvedeno % kakaa). Výrobky vnímané jako zdravé – například různé müsli tyčinky – naopak těmto kritériím nemusejí vůbec odpovídat, protože mají-li obilná zrna extrudovaná, mají vyšší GI a často jsou i přislazovány. Navíc jak vyplývá z expertizy českého Fóra zdravé výživy, svým složením nejsou nijak výhodné ani použité polevy na těchto tyčinkách.

Jaké jsou nutriční hodnoty oblíbených potravin?

Potravina (100 g) Sacharidy (g) Tuky (g) Bílkoviny (g) Kcal/kJ

Čokoláda bílá          58              31           8              543/2280

Čokoláda mandlová  52              36            7              560/2352

Čokoláda hořká       53               30           5             508/2121

Kočičí jazýčky         55              38            5            582/2444

KIT-KAT                  61              27             8           519/2180

Italská směs            69             16             4            436/1831

Višně v čokoládě      57              13            3             357/1499

Sachr dort              48                20            8             404/1697

Hamburger 106 g     31                 7           14            259/1088

Hovězí v mrkvi  - jedna porce  10   11           10           179/752

Opečený salám        0                23            18           279/1172

Smažený vepřový řízek 15           20            10          280/1176

Tučné vepřové maso 0                41            13           421/1768

Salám Vysočina      0                 34            22           394/1655

Šlehačka                  3               33            2             317/1331  

     
Reklama