Foto: Shutterstock

Alergická kontaktní dermatitida je reakce imunitního systému na alergen, který přišel do styku s vaší pokožkou. Reakce však nepřichází okamžitě. Vyrážka, která se objeví několik dní po nošení nového nevypraného kousku, může trvat i týdny. Obvykle se objeví kvůli disperzním barvivům, kterými se barví převážně syntetické materiály jako je polyester nebo nylon.

Pocení a tření může způsobit vypařování tohoto barviva z oblečení. „Pokud má pacient vyrážku kolem zadní části krku a po stranách kolem podpaždí, moje první otázka, na kterou se ptám, je, co nosí a jestli oblečení před nošením pere,“ říká dermatoložka Susan Nedorost.

Po cvičení rovnou na kožní

Ani prvním praním neodstraníte všechny dráždivé látky z oblečení, a tak je možné, že se vyrážka může objevit třeba po cvičení ve sportovním oblečení, které se vyrábí převážně ze syntetických materiálů. Pokožka nemůže dýchat a ještě ke všemu do roztažených pórů pronikají dráždivé součásti umělých barviv.


Foto: Shutterstock

Barviva nejsou ale jedinou škodlivou látkou, která se v oblečení nachází. Vědci ze stockholmské univerzity objevili při studii v roce 2014 ve 29 vzorcích oblečení z 31 typ chemické sloučeniny zvané chinolin, který americká agentura pro ochranu životního prostředí klasifikovala jako možný lidský karcinogen. Na základě některých studií bylo totiž zjištěno, že u myší vyvolává nádor.

Nejde jen o barviva

Dále nalezli nitroaniliny a benzothiazoly, které také prokazatelně působí nepříznivě na zdraví. Oblečení je navíc často ošetřeno odpuzovači skvrn, prostředky proti vyblednutí, prostředky proti mačkání, látkami zvyšujícími měkkost a v neposlední řadě chemikáliemi, které zabraňují vlhkosti a případné plísni při převozu lodí. Výrobci oděvů nemusejí zákazníkům nic z toho sdělovat.

To, že z chemikálií obsažených v oblečení můžete dostat rakovinu, nebylo nikdy na žádném případu prokázáno. Pokud máte ale zdravý rozum a nechcete dostat vyrážku či dýchat další chemické sloučeniny, raději oblečení před prvním nošením (ale i po něm) perte. Vyhýbejte se také syntetickým materiálů, které nedělají pokožce dobře samy o sobě.

Reklama