Trest smrti, to je velice záludná otázka.

Ano, říká se: život jsme si nedali, nemáme právo jej brát druhému. Když chladnokrevný vrah promyšleně ubodá, zabije, např. stařenku pro pár stokorun, když otec zabije své děti a manželku, když dítě zavraždí své rodiče pro peníze. Tam bych se nerozpakovala a trest smrti uložila.

Proč by měla naše společnost živit taková zvířata ?

Něco jiného je, pokud vrah je nemocný psychopat. Tam těžce své jednání kontroluje. Za znásilnění se smrtí, za utýrání osoby s následkem smrti apod. by mělo být důkladné léčení a celoživotní ochranný dohled.

Najatí vrazi - 30 let a na uranovou šachtu. Tam by se oddělali sami.

Kdyby někdo mé rodině ublížil, nevím, jak bych se zachovala… co bych přála pachateli za trest, záleželo by na okolnostech. Jedno vím jistě, zlodějům bych sekala pracky. Opět mám předvolání k soudu, jako svědek, opět jsem byla v létě vykradena, opět mi nikdo nic nedá, opět budu vykradená, opět – opět…

Saddám, to byla politická vražda… jenže kolik světových politiků by mělo viset? My posíláme naše vojáky do Afghánistánu, když budou muset střílet, budou vraždit, proč tam jsou? Proč se máme podílet na zájmech USA?

Nic, dost politikaření.

Myslím, že Saddám neměl dostat trest smrti. Toť můj osobní názor, nikomu neberu jiný.

Přeji všem pěkný den.

pastel.ka


Děkuji za zajímavý, ač poněkud kontroverzní názor i za odvahu ho veřejně vyslovit :).

Jen několik poznámek:
Sekání rukou je dost kontraproduktivní metoda - to se ukázalo už ve středověku - pro člověka bez ruky je ještě těžší najít práci a uživit se legálně, takže ač ví, co ho čeká, bude krást zase. A co budeme dělat s těmi bezrukými? Živit je stejně jako živíme vězně teď? Nebylo by produktivnější modernizovat naše vězeňství a rozšířit možnosti veřejně prospěšných prací?

Ad psychopati - právě psychopati jsou většinou ti nejhůře resocializovatelní ze všech zločinců, právě u nich je obvykle nejmenší šance, že budou svého činu litovat, že se změní. Argument „oni za to nemohou, jsou nemocní," by měl význam, pokud bychom trest smrti chápali jako pomstu. Jenže trest smrti je poředevším ochranou před tím, aby vrah už znovu nevraždil - ochranou, kterou nám vězení, a už vůbec ne ochranná léčba, neskýtá. Vzteklého psa necháme utratit, i když ho můžeme litovat - ale je nebezpečný a nelze ho vyléčit.

Vrazi jsou zločinci, ale politici ne? Protože nevraždí vlastní rukou? Proto by neměli nést zodpovědnost za své činy? Je to, že mnoho zločinců zůstane nepotrestaných, argumentem pro to, aby byl jiný také nepotrestán? Je skutečnost, že mnozí diktátoři s krvavýma rukama dál sedí na svých křeslech a proti trestu smrti tak horující evropské státy s nimi klidně jednají, důvodem k tomu, aby nebyl trestán žádný z nich?

A osobní názor :) - Američané neměli do Iráku strkat nos. Ale s tím, že Saddám Husajn byl diktátor a vrah a že si i řada Iráčanů přála jeho smrt, to nesouvisí.

Co si myslíte Vy? Jak byste naložily s psychopaty? A jak se stavíte k vině politiků? Napište mi o tom na redakce@zena-in.cz!

Reklama