Co ale víme o Adventu? Advent dlouho neměl ustálenou podobu. Jeho současná podoba se formovala skoro tisíc let.

A jak se ustálila? Adventní období začíná prvními nešpory po svátku sv. Ondřeje - tedy po 30. listopadu. Samo slovo Advent udává, o čem celé to období je - je totiž odvozené od "Adventus" - příchod. A první adventní nedělí začíná i liturgický rok. Celé období pak končí odpoledne na Štedrý den.

Než začne první neděle, měli bychom mít připravený věnec se čtyřmi svícemi - jedna svíce, jedna neděle.

Co by na takovém věnci mělo být? V první řadě se nenechte zmást moderními trendy s girlandami na dveře a udělejte si věnec kulatý. Kruhový tvar je totiž symbolem jednoty lidí s Bohem.

A z jakého materiálu? Vzhledem k tomu, že tradice adventních věnců je mladá, není materiál nijak zvlášť daný. Původní věnce bývaly dřevěné, dodnes můžete najít překrásné věnce z vizovického těsta, ale přece jen i živý věnec má svoji symboliku - je symbolem večného života, který sliboval Kristus svým ovečkám. 

A v jakých barvách? Moderní červená a zlatá jsou sice populární, ale do adventního období nepatří. Patří tam fialová nebo růžová, doplněná dalšími ozdobami. Světlo svící vyjadřuje přicházejícího Ježíše Krista, neboť on je světlo světa.

Protože barvy souvisejí s průběhem Adventu, podíváme se na to trošku podrobněji.

Advent má dvojí symboliku: očekávání příchodu Krista a současně i zmrtvýchvstání.

První neděle je tedy v očekávání druhého příchodu a nabádání k bdělosti.

Druhá neděle je ve znamení pokání.  Věřící by měli rozjímat o událostech, předcházejících druhému příchodu Krista.

Tyto dvě neděle jsou ve znamení fialové barvy a rozjímání o druhém příchodu Krista trvá do 16. prosince. Od 17. prosince by se měli věřící těšit na zrození Ježíše Krista v Betlémě.

Třetí adventní neděle se nazývá Gaudete podle prvního vstupního verše „Radujte se
stále v Pánu, opakuji: Radujte se! Pán je blízko“
. Vážnou fialovou barvu nahrazuje růžová barva mešních rouch, znamenající radost z blížícího se svátku Kristova narození.

Čtvrtá neděle by už měla být ve znamení událostí, těsně předcházejících zrození Krista. Připomínají se události jako je poselství Josefovi o Mariině čistotě nebo setkání s Alžbětou.

Tak, o věnci samotném už víme dost a jak si ho uděláme? To se můžete podívat tady a na druhý díl tady a nebo zvolit poněkud atypický věnec podle tohoto článku.

     
Reklama