Proč lidé drží bezlepkovou dietu?
Bezlepkovou dietu musí držet lidé, kteří trpí nesnášenlivostí lepku. Ta způsobuje celiakii, což je autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k poškození střevní sliznice. Jediným lékem je celoživotní bezlepková dieta. Ta spočívá v úplném vyloučení lepku ze stravy.

lip1.jpg

Lidé s celiakií často o své nemoci dlouhé roky nevědí. Když po diagnóze přejdou na bezlepkovou dietu, pocítí na svém zdraví nějakou změnu?
Diagnostikovat celiakii není jednoduché, protože její projevy mohou být velmi rozmanité, a proto je také nazývána nemoc chameleon. Může jít o problémy se zažíváním, jako je průjem, zácpa, nadýmání, bolesti břicha apod., ale i o projevy, jako je anémie, osteoporóza, poruchy zubní skloviny, vypadávání vlasů, psychické problémy, kožní problémy nebo nedostatečný růst u dětí. Po nasazení bezlepkové diety se zdravotní stav začne upravovat. Jak rychle, to záleží na tom, jak dlouho onemocnění probíhalo bez poznání a jak dlouho byl organismus zatěžován lepkem. U dětí je tato doba kratší, u dospělých to může trvat déle, zkrátka dokud se nezahojí střevní sliznice.

Co přesně přechod z běžného jídelníčku na bezlepkovou dietu obnáší a na co je třeba dávat si pozor?
Nový „bezlepkář“ musí změnit způsob stravování. Musí se naučit pravidla bezlepkové diety, povolené potraviny, tedy co může jíst a čemu se musí vyhnout, a jak si připravit jídlo, aby neobsahovalo lepek. Musí se zkrátka naučit, jak poznat potraviny, které jsou při bezlepkové dietě vhodné a které jsou zakázané.

lip2.jpg

Vzhledem k tomu, že je lepek obsažen ve všech potravinách s obsahem pšenice, žita, ječmene a špaldy, může se zdát nabídka bezlepkových potravin velmi omezená. Je život bez lepku obtížný?
Po přechodu na bezlepkovou dietu má člověk opravdu pocit, že lepek je úplně všude a že vlastně nic nemůže sníst. Je to ale věc cviku a časem se naučí, čemu se musí vyhýbat, co naopak do jídelníčku zařadit může a jak si vybírat potraviny, aby si zbytečně neochuzoval již beztak omezený jídelníček, ale zároveň aby si nevědomky nepoškozoval zdraví. Časem se naučí, že to opravdu „Jde i bez lepku“, což je i mottem pacientské organizace Společnost pro bezlepkovou dietu, která právě lidem na bezlepkové dietě pomáhá.

Kde mohou lidé získat informace?
Na portálu www.celiak.cz, kde jsou veškeré informace k životu s bezlepkovou dietou, od právních předpisů po sociální otázky. U příležitosti Mezinárodního dne celiakie také pořádáme 17. Fórum celiaků – Gluten Free Prague Expo 2022, v sobotu 21. 5. 2022 v PVA EXPO Praha Letňany. Na akci se mohou lidé setkat s vystavovateli, kteří nabízí bezlepkový sortiment, nakoupit si a poslechnout si přednášky odborníků z řad lékařů a potravinářů. Získají přehled o nabídce bezlepkových potravin a v neposlední řadě se mohou setkat s lidmi, kteří mají stejné problémy, a poznat, že i s bezlepkovou dietou mohou žít plnohodnotný život.

Myslíte si, že by vaše zdravotní potíže mohl způsobovat lepek?

Navštivte www.schaer.com/cs-cz/help-center/symptom-test a udělejte si jednoduchý online test.

Pokud vaše výsledky naznačí, že by vaše potíže mohly souviset s lepkem, obdržíte poštou zdarma jednoduchý domácí test na celiakii.

6270ef3445d88obrazek.png

Reklama