V průběhu několika let si použití aviváže získalo velkou oblibu a v dnešní době jej považujeme za již zcela běžnou záležitost. Mnozí z nás už proto ani nevědí, jak bychom se cítili v prádle, které aviváží ošetřeno nebylo. Jaké jsou tedy hlavní důvody použití aviváže?

Při praní v moderních pračkách se vlákna textilu různě pohybují a mačkají, což způsobí, že usušené vyprané prádlo je tvrdé na dotek. Velmi problematickou skupinou jsou dnes hojně používané tkaniny s vysokým obsahem umělých vláken, v nichž při nošení vzniká elektrostatický náboj. Látka se poté lepí na pokožku a přitahuje špínu. Použitím aviváže lze tyto nepříznivé vlivy účinně odstranit. Oblečení ošetřené aviváží je daleko měkčí, tedy pohodlnější a příjemnější na nošení, méně se mačká, snadněji žehlí a díky slabému filmu, který aviváž vytvoří na jednotlivých vláknech, se špína drží dále od vláken a vy ji daleko lépe a jednodušeji vyperete. V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na příjemnou vůni, kterou aviváž prádlu dodá.

washing

Z výše uvedených důvodů je tedy na první pohled zřejmé, že aviváž by měla být součástí pracího procesu. Nicméně velkou výjimku v použití aviváže tvoří funkční materiály. Při praní těchto materiálů aviváž nikdy nepoužívejte. U prodyšných textilií s funkční membránou a textilií z mikrovlákna dochází použitím aviváže ke snížení funkčnosti textilií.

Aviváž a citlivá pokožka

Citlivá pokožka je v dnešní době velmi častým problémem. To nejmenší, co pro ni můžeme udělat, je správná volba aviváže, aby oblečení a prádlo bylo měkké a jemné na dotek. Značka Silan v rámci svého portfolia aviváží nabízí produkty Silan Sensitive. Díky jejich dermatologicky testovanému složení máte jistotu, že jsou vhodné jak pro jemnou pokožku miminek a malých dětí, tak pro osoby s citlivou pokožkou, stejně jako pro alergiky. To potvrzuje i získané doporučení Evropského centra pro výzkum alergií (ECARF).

„ECARF je celoevropský neziskový institut, který pomoci vědeckých výzkumných technik zjišťuje, zda jsou výrobky vhodné pro alergiky. Test inovované aviváže Silan Sensitive ukázal velmi dobrou snášenlivost lidmi s alergiemi,doplňuje Jana Očadlíková, manažerka marketingu divize Prací a čisticí prostředky Henkel ČR.

Jak, kam a proč dávkovat

avivazPři dávkování aviváže byste se vždy měli řídit pokyny uvedenými na zadní straně etikety. Dávkování je velice snadné a k odměření správného množství jednoduše použijte uzávěr láhve Silanu. Silan nemusíte před použitím ředit. Prostě jej nalijte přímo z láhve do uzávěru a z něj rovnou do zásobníku určeným pro aviváž. Ten je výrobcem pračky označen a nachází se buď uprostřed výsuvného zásobníku, nebo napravo. Při dávkování určitě doporučujeme postupovat podle pokynů k dávkování. Pokud totiž použijete příliš málo aviváže, nebude mít správný účinek, pokud naopak zvolíte příliš velké množství, může především u froté prádla dojít ke snížení jeho savosti.

Jak se vyznat v nabídce v obchodech

Jednoznačná rada, co si vybrat, neexistuje. Řada z nás se rozhoduje také podle dostupných vůní a každý může preferovat jiné vůně, proto je i nabídka v obchodech tak pestrá. V České republice vedou spíše svěží vůně, které připomínají čistě vyprané prádlo. Takové vůně jsou například v nabídce řady Silan Classic. Pro všechny, kdo rádi sledují nové trendy jsou určeny pak intenzivnější a módní vůně řady Aromatherapy. Příjemně naladí a přidají vašim kouskům voňavý šmrnc přehlídkových mol. Nejnovější novinkou v oblasti aviváží je inspirace z oblasti kosmetiky a přidání esenciálních olejů, což aviváž učinilo neodolatelně průhlednou. V současné době pouze řada Silan Soft&Oils nabízí takové aviváže hned ve třech omamých vůních.

Silan Soft&Oils

Češi si také nejvíce vybírají přípravky osvědčených značek, protože dobře vědí, že se jim to vyplatí. Vůně a svěžest aviváže trvá déle, u některých přípravků až osm týdnů. Aviváže se stávají stále koncentrovanějšími, jednolitrová lahev vypere více prádla, než kdykoliv předtím. Přitom není třeba aviváž ředit, jako za „starých časů“.

Aviváž a životní prostředí

Složky, které dnešní značkové aviváže obsahují, jsou z velké části biologicky rozložitelné. Kromě toho, prádlo vyprané v Silanu rychleji schne, což šetří náklady na spotřebu energie, pokud prádlo sušíte v sušičce. Spotřebu energie ušetříte také při žehlení, které je u hladšího prádla, vypraného s použitím aviváže Silan, mnohem rychlejší.

Reklama