Pocení je přirozenou součástí fyziologických procesů našeho organismu a má pro tělo velký význam. Potíme se prakticky neustále a z nejrůznějších důvodů, ale ten nejdůležitější je udržení stabilní tělesné teploty a zvlhčování a ochlazování povrchu těla. Celý proces je řízen nervovým a hormonálním systémem.

Co je to pot a odkud se bere

rightPot je vodnatá tekutina bez zápachu, kterou tvoří z 99% voda, zbytek jsou odpadní látky. Tvoří se v malých a velkých potních žlázách, jež jsou rozmístěny nerovnoměrně na povrchu celého těla s výjimkou rtů, očních víček a některých místech vnějších pohlavních orgánů. Jejich funkce klesá s věkem. Čím je člověk starší, tím méně se potí.

Malé potní žlázy (ekrinní) ústí na povrch kůže, kde vyloučí za 24 hodin kolem 800 - 1000 ml potu. Nejvíce jich najdeme na ploskách (cca 120 až 620 malých potních žláz na 1 cm2) a nejméně na kůži v oblasti stehen (cca 10 až 120 na 1 cm2). Tyto žlázky mají za úkol především chránit naše tělo před jeho přehřátím, a také udržují optimální obsah vody v pokožce.

Velké potní žlázy (apokrinní) se označují také jako pachové či aromatické. Najdeme je v podpaží, v tříslech, na prsních bradavkách a kolem genitálu i konečníku. Na rozdíl od malých žláz začínají být plně funkční až před nástupem puberty. Po třicítce pak jejich aktivita pomalu klesá. Činnost velkých žláz řídí především naše psychika - proto také hovoříme o tzv. emocionálním pocení. Tyto žlázy produkují hustší zkalenou tekutinu žluté barvy, která obsahuje více bílkovin a tuku. Vlivem působení bakterií dochází k jeho rozkladu a ke vzniku nepříjemného pachu, proti kterému se snažíme nejrůznějšími prostředky bojovat. Řešením jsou pak deodoranty a antiperspiranty - mezi ty spolehlivé patří nová řada antiperspirantů pro muže Right Guard, která zajistí mimořádně silnou ochranu proti tělesnému pachu až 48 hodin.

Kolik potu vyprodukujeme?

Pot se do určité míry odpařuje z povrchu těla, aniž bychom si toho všimli. Tento jev se nazývá perspirace a denně se nám takhle nepozorovaně odpaří z těla asi 500 ml vody. Pokud je potu větší množství, hovoříme o tzv. aktivním pocení. Aby tělo vyprodukovalo 1l potu, spotřebuje přibližně 2 428 KJ. Při velké tělesné námaze a za extrémních podmínek je dokonce možné vyprodukovat až 12 l potu za 24 hodin. Ženy jsou citlivější na teplotní změny a mají méně potních žláz než muži. Za hodinu vyprodukují v průměru asi 180 ml potu, zatímco muži až 250 ml. Jejich potní žlázy jsou totiž aktivnější.

Když je potu moc

Příčiny zvýšené produkce potu mohou být různé. Nejčastěji jde o reakci těla na vyšší teplotu okolí, fyzickou zátěž nebo emocionální stres. Zvýšené pocení může být varovným signálem chorobných stavů (např. zvýšená funkce štítné žlázy, snížená hladina cukru v krvi, nádorová onemocnění, chronická infekce, menopauza, horečka nad 38 °C, vysoká koncentrace potních žláz na rukou a nohou apod.). Svou roli hraje také např. konzumace kávy nebo obezita. Trvale zvýšenou činnost potních žláz označujeme jako hyperhidrózu, která často postihuje jen určitou část těla, nejčastěji oblast podpaží, třísel, dlaní a plosek. Problém nadměrného pocení je třeba řešit ve spolupráci s odborníkem, který dokáže poradit nejlepší způsob léčby. Lidé trpící touto poruchou by měli nosit jednoznačně prodyšné, bavlněné oblečení. Odborníci rovněž doporučují i častější sprchování a používání kvalitních deodorantů a antiperspirantů. Pro muže mohou být tou nejlepší volbou výrobky značky Right Guard.

Ochrana před pachem a pocením

rightPrevence vzniku nepříjemného pachu spočívá v denní hygieně nejen těla, ale i ve výběru vhodného oblečení. Lze doporučit spíše přírodní materiály, např. bavlnu. Důležitá je častá výměna prádla i během dne, používání deodorantů, antiperspirantů a antibakteriálních mýdel. Význam má také úprava životosprávy, protože některé aromatické silice přecházejí z jídla do kůže. Pokud se chceme vyhnout nepříjemnému pachu, měli bychom z potravy vyloučit ryby, česnek, kari, cibuli nebo kmín. Proti pocení je možné bojovat také pomocí aplikace botulotoxinu, jehož účinek nastupuje od druhého dne a trvá 4-6 měsíců. Pokud problémy přetrvávají, je možné rovněž chirurgické řešení.
V minulosti byl tělesný pach signálem sexuální připravenosti, ale v dnešní době je jednoznačně zdrojem nepříjemností a trapných situací. Používání antiperspirantů a deodorantů by proto mělo být samozřejmou součástí našeho života.

Antiperspiranty obsahují aktivní složku, která omezuje tvorbu potu tím, že vede ke stažení vývodu potních žláz a tím snižuje množství vylučovaného potu. Antiperspiranty nás tak zbavují nepříjemného mokrého podpaží a dodávají nám pocit čistoty, sucha a svěžesti.

Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které omezují množení bakterií rozkládajících složky potu a tím pomáhají předcházet vzniku nepříjemného zápachu. Zpravidla obsahují alkohol, který zvyšuje intenzitu vůně. Jejich účinek je krátkodobý, a proto je třeba používat je i několikrát denně. Deodoranty neomezují tvorbu potu, který se tvoří i po jejich použití, pouze zamezují zápachu.

Antiperspiranty a deodoranty jsou k dostání ve formě sprejů, roll-onů, sticků nebo krémů - ve variantách pro muže i ženy. Liší se nejen ve vůních, ale i ve složení. Nová značka Right Guard nabízí přípravky s antibakteriálními molekulami stříbra, které ničí bakterie vytvářející nežádoucí tělesný pach. Nejen že zabraňují pocení, ale současně zajistí všem aktivním mužům i příjemný pocit a vůni po celý den.

MUDr. Lucie Růžičková Jarešová
Dermatovenerologické oddělení FN Motol, Praha
Ústav estetické dermatologie, Praha

 

Reklama